Noha az adventi időszak az elcsendesedésről, a nyugalomról és a várakozásról szól, a karácsonyi készülődésre sokkal inkább a nyüzsgés és a rohanás jellemző. Olyan templomokat gyűjtöttünk össze, ahová nemcsak a karácsonyi díszek, az éjféli mise és az elcsendesedés miatt érdemes betérni, de az építészet és a meglepő belső tér miatt is.

Van valami egészen különleges abban, amikor a freskókkal teli templomteret betölti a kórus és az orgona hangja, mindez pedig csak fokozódik, amikor egy éjféli misén veszünk részt. Az ünnepek előtti kaotikus időszak után megnyugtató betérni és elcsendesedni egy karácsonyfákkal díszített templomba, ahová ilyenkor még azok is szívesen ellátogatnak, akik az év többi napján elkerülik az egyházi épületeket. Válogatásunkban 5 meglepő budapesti templomot mutatunk, ahová szenteste nemcsak a pásztorjáték és az éjféli mise miatt érdemes ellátogatni, hanem a sokszor nem mindennapi vagy épp lenyűgöző belső tér miatt is.

Kőbányai Szent László-plébániatemplom

Szent László plébániatemplom Kőbánya legnagyobb nevezetessége, ami a belvárosból 25 perc alatt elérhető a 9-es busszal. Az övé Budapest legmagasabb templomtornya, és azt se felejtsük el, hogy a színes Zsolnay cserepekkel teli épületet Lechner Ödön tervezte. Bár mi leginkább szecessziós épületeiről ismerjük, a Szent László téri templom teljesen más stílusban épült, sőt, a legkülönfélébb stílusjegyeket ötvözte az építész. A szecessziós, román, gótikus, reneszánsz, barokk stílusjegyeket ugyanúgy felfedezhetjük rajta, mint perzsa és a magyar népit. Érdekesség, hogy Lechner a keleties-bizánci jegyeknek szánt nagyobb hangsúlyt, de háromszor kellett újragondolnia elképzeléseit, mire a fővárosi bizottság igent mondott a tervekre, ugyanis a Tádzs Mahalt idéző épületet nem találták elég katolikusnak. A Szent László-templomot minden évben fényfüzérrel ékített karácsonyfákkal díszítik fel az ünnepekre, így igazán varázslatos liturgiákon vehetünk részt ebben az időszakban, ráadásul szenteste még éjféli mise is van.

Farkasréti Mindenszentek Plébánia

Szabó István építész neve leginkább az építészek körében cseng ismerősen, holott egészen érdekes, sokszor egyenesen meghökkentő épületeket tervezett. Ilyen a Farkasréti Mindenszentek Plébánia temploma is, amiről annak ellenére, hogy egy szakrális épület, hamarabb jut eszünkbe Mordor vagy egy horrofilm – legalábbis a külseje láttán. Érdekesség, hogy a 70-es évek végén elkészült templom volt az első szakrális épület a fővárosban, amit a kommunizmus idején emeltek. Szenteste pásztorjáték és éjféli mise is várja a hívőket és a nem hívőket, de a misén túl azért is érdemes ide ellátogatni, mert a belső tere a sok színes üvegablakkal olyan érzetet kelt, mintha egy hatalmas akváriumban lennénk.

Budapest-Herminamezői Szentlélek Plébánia

Kevésbé ismert, ám annál érdekesebb ez a zuglói templom, amit a két világháború között építettek, neoromán stílusban. Annyira jól sikerült a tervezőknek visszaadniuk a középkori építészet világát, hogy ha nem tudnánk, hogy a 20. században épült, akkor a bélletes kapuzat, a téglafalak és a kőből készült rózsaablak láttán biztosan elgondolkodnánk azon, hogy valahonnan a 13., 14. századból származik. Belső tere még izgalmasabb: csupa boltív az egész, a mennyezeten és az oldalsó falakon magyar szentek, a Szentlélek hét fő ajándéka, a főváros címere és Jézus Krisztust ábrázoló freskók vannak, de a 85 színes üvegablakot is érdemes szemügyre venni (képek itt). A templomban szenteste 16 órától és 23:30-tól is lesz pásztorjáték, azután pedig éjféli mise.

Szent István-bazilika

Nemcsak Budapest, de az ország egyik legjelentősebb temploma a Szent István-bazilika, ami bár a turistahadakról ismert, azért karácsony tájékán nekünk is érdemes felkeresnünk. Történetéhez hozzátartozik, hogy fél évszázad alatt épült fel, a kupolája beomlott, három neves építészünk és a kor legismertebb művészei dolgoztak rajta. Bár 1845-ben Hild József kapott megbízást a tervek elkészítésére, halála után Ybl Miklós vette át a munkálatokat, és – a kor ízléséhez igazítva – neoreneszánsz stílusban tervezte tovább az épületet. Ám a Bazilika építése annyi évet ölelt fel, hogy végül egy harmadik építész, Kauser József fejezte be az épületet. Aki kíváncsi a gazdagon díszített belső térre, és lelkileg is töltekezne a karácsonyi időszakban, annak érdemes részt vennie a december 24-i éjféli szentmisén, amit Erdő Péter bíboros celebrál majd. A Bazilika történetéről korábban itt írtunk részletesen. 

Mátyás-templom

Talán az egyik legizgalmasabb templomunk a budai Várnegyedben található Nagyboldogasszony-templom (a Mátyás-templom érdekességeiről itt írtunk korábban), legalábbis ami a történetét illeti. Ez az egyik legnagyobb történelmi múltra visszatekintő templomunk, a hagyomány szerint Szent István parancsára szentelték fel 1015-ben, de valójában IV. Béla építtette a 13. század közepén. A 14. században gótikus stílusban építették újjá, majd a 19. században Schulek Frigyes tervei alapján nyerte el mai formáját. Homlokzatát gazdag mintázat, szobrok és domborművek díszítik, míg belül a fa, az arany és a festett falak dominálnak. Érdekesség, hogy az épületben vannak Budapest legrégebbi kőfaragványai, amik az 1260-as évekből maradtak fenn. Míg szenteste éjféli miséndecember 25-én 10 órától ünnepélyes nagymisén vehettek részt, ahol Beethoven C-dúr miséje is felcsendül. 

(Borítókép: Koncz Márton - We Love Budapest)

Címkék