Erzsike, Katica, Marika – egykor tele volt velük a város. A 70-es évektől kezdve divat volt női nevet adni a különböző vendéglátóipari egységeknek, borozók és sörözők viselték az elkötelezett tulajdonosnők nevét, de olyan is előfordult, hogy csak a divat miatt kapott egy presszó vagy kocsma női nevet. A divat máig kitartott, így kerültek a lassan nyugdíjaskorba érő Ibolyák és Annák mellé divatos Fridák és Manyik. Hölgyekről elnevezett kocsmákat, éttermeket, presszókat gyűjtöttünk össze.

Ibolya Espresso

1968-ban, a hölgyekről nevezett presszók hajnalán nyitott meg az Ibolya, ami több mint 50 éve a Ferenciek tere stabil helye, amiről senki sem gondolná, hogy korábban egy darabig tejpresszó működött a helyén. A belső tér Mikó Sándor belsőépítész tervei alapján készült, és csak némi frissítésen esett át az elmúlt években, nem csak nevében őrzi az elmúlt évtizedek hangulatát. Közönsége változatos, a törzsvendégek mellett a környéken tanuló diákok egyik kedvenc helye, de a közeli színház színészei, ritkábban külföldiek is megfordulnak itt.  

További infók itt

Anna Café 

Szintén az évtizedek óta hasonló formában kitartó helyek egyik utolsó mohikánja a Váci utcai Anna Café, amely 1954 óta létezik. Elhelyezkedésénél fogva mindig az elegánsabb helyek közé tartozott, különösen a rendszerváltás előtti időszakban, mikor a Váci utca még igazi korzó volt, ahova hétvégente csinosan felöltözött a város népe, hogy a szürke szocializmusból kilépve elmerüljön a csillogó kirakatok látványában. Erre a hangulatra a koronát az Anna teraszán elfogyasztott kávé tette fel, ami nem volt nagyon drága, viszont finoman öltözött emberek, sőt sokszor ismert művészek, zenészek, irodalmárok társaságában lehetett meginni. Mióta a Váci utcában a régi boltok helyét fast fashion üzletek vették át, sokat változott az Anna közönsége is, az egykori hangulat modernebb formában él tovább.  

További infók itt

Manyika cukrászda

Bár a pasztellrózsaszín belső tér egyértelműen mai gyerek, a Manyika az évtizedekig működő Pillók Cukrászda helyén nyitott meg, mikor annak tulajdonosa nyugdíjba ment. Hibátlan modern desszertek, kompromisszummentes minőség, több rétegből álló, minden harapásnál újabb meglepő ízt tartogató sütemények várnak. A vendégek azonban a modern finomságok mellett a hagyományos ízeket is igényelték, így az olyan klasszikusok is megtalálhatók a kínálatban, mint a Rákóczi-túrós vagy a Dobos-torta, természetesen sajátosan manyikás külsővel. 

További infó itt

MANYI – Kulturális Műhely

A Margit körút egyik, a XIX. század közepén épült házában kínál összművészeti élményt a MANYI kultúrbázis. A helyet működtető, háromfős kreatív csapat folyamatosan alakítja a színteret. Van egy szuper pékség, kifejezetten jó a konyha is, a hely mégsem az evésről szól, jókora koncertterem, romkocsma, próbaterem tartozik a MANYI-hoz, ami változatos kulturális profillal is rendelkezik. A zenei programok mellett vannak színházi előadások, koncert, jóga, filmklub és különböző workshopok, egyszóval mindenféle szellemi táplálék is. 

További infók itt

MITZI

A Bartók Béla út üde színfoltja a BÉLA kis húga a Gellért tér közelében. A bohém belső térben a laktató brunchok, ebédmenü mellett kiadósabb, szezonális finomságok is várnak, nincs idő unatkozni az időről időre megújuló, színes étlapot látva. A MITZI-ben jut hely a kultúrának is, időről időre egy kis swinggel és komolyzenei kamaraestekkel fogadják az érdeklődőket, és mivel a hely egy térben üzemel a Bartók 1 Galériával, így képzőművészetből sincs hiány.   

További infók itt

Frida 

Mediterrán étterem, amely kiválóan illeszkedik a Pozsonyi út hangulatába színes, tágas belső terével és nagy ablakival. Keresetlen és változatos, a brunchok mellett gazdag „antipasti″-kínálattal, tésztákkal és a mediterrán ízek mellett egy kevéske közel-keleti csavarral. 

További infók itt

(Borítókép: Koncz Márton - We Love Budapest)

Címkék