1/11
Teavolution
A III. kerületi Nagyszombat utcában lévő, 2017-ben megnyitott teaüzlet – melynek tulajdonosai, Nagy Balázs és Kapás Dóra a tevékenységük elismeréseként idén októberben japán nagyköveti kitüntetésben részesültek – nem egy mezei teázó, hanem (ahogy magukról írják) „a teakultúra iránt érdeklődő és nyitott embereknek nyújt személyes tanácsadást, kóstoló és beszerzési lehetőséget”. A keleti, azon belül is a japán teakultúrát népszerűsítő üzlet azoknak való, akik mélyebben merülnének el a teázás varázslatos világában. Vasárnap, hétfőn és kedden zárva tartanak.
2/11
Zhao Zhou
A Lánchíd budai hídfőjénél, a Lánchíd utcában található, 2015-ben megnyitott teázó önmeghatározása szerint teabolt és teaműhely, utóbbi szó pedig perfekcionizmust sejtet. És hát belépve ez a sejtelem konkrét bizonyossággá válik. A Zhao Zhouban Kína, Burma (Mianmar) és Nepál legfinomabb és legkülönlegesebb teái – szigorúan nem filteres verzióban – kóstolhatók végig, és ha mindez nem lenne elég, bejelentkezhetünk náluk közös teás reggelire vagy teakurzusokra, ahol megtanulhatjuk a teázás szertartásának finomságait. Vasárnap, hétfőn és kedden zárva tartanak.
3/11
Flying Bird
Azt írtuk annak idején erről a II. kerületi helyről, hogy olyan, mintha egy 100 évvel ezelőtti patikáriusműhelybe tértünk volna be. A Frankel Leó utcai teázóban szinte várjuk, hogy mikor lép elő egy nagy szakállú kínai ember varázsköpenyben, fura főzettel teli edénykével a kezében. A Flying Birdben azonban nincsenek aranymíves misztikusok, csak kínai kézműves teák, na meg főzési praktikák és kiegészítők. Vasárnap kivételével mindennap várják a teakedvelőket.
4/11
1000 tea
A Váci utcában – a Ferenciek tere és a Nagy Vásárcsarnok között, utóbbihoz közelebb – találjuk ezt a kis teaszigetet, ami teaház és üzlet egyben. Az 1000TEA nem a turistáktól nyüzsgő utcában van, hanem egy csöpp kis udvarban, így akit hirtelen nyomasztani kezd a hömpölygő tömeg, ide például bemenekülhet – garantáljuk, hogy aztán vissza-vissza fog térni, ha tele az utca, ha üres, na és feltéve, hogy a teát is szereti. Csak vasárnap nincsenek nyitva.
5/11
Levél Teaház
Az Újlipótvárosban található teaházban is a kínai kultúra meg a kínai teaszertartás szerepel a fókuszban. Ami már csak azért is megismerésre érdemes, mert az, ahogy mi itt, Európában készítjük és fogyasztjuk a teát, az még csak köszönőviszonyban sem áll a kínai teázási szokásokkal. Természetesen nemcsak tea, de autentikus csészék és kiegészítők is kaphatók a Levélben, bár tegyük gyorsan hozzá, ezek nélkül már nem is igazi teaház egy teaház. Mindennap délután és este tartanak nyitva, kivétel a vasárnap, ami pihenőnap.
7/11
Namgyal Momo Tibeti Étkezde és Teázó
A Bakáts téri hely kimondottan speciális: autentikus tibeti ételeket és teákat kóstolhatunk. A földszinten van a kajás rész, fent a galérián pedig a bekuckózós, ahol az ebéd utáni, jól megérdemelt teánkat elfogyaszthatjuk, akár még fekvő helyzetben is. Hétvégén ne keressük fel a helyet, mert szombaton és vasárnap zárva tartanak.
11/11
Bonthé
+1: A Rákóczi úti helyen is ihatsz teát, sőt magaddal viheted a kedvenc meleg italodat, de elsősorban azért teaüzlet, nem pedig teázó. Mégis itt a helye, mert több mint 100-féle jobbnál jobb szálas tea kapható náluk, egy részük piramis alakú filterbe töltve, amit akár a Bonthé jelképének is nevezhetünk. Hétvégén zárva tartanak.