Becsengettek, elkezdődött a tanév, mi pedig sorozatunkban megmutatjuk Budapest legszebb iskoláit. Rég magunk mögött hagyva a diákkort, már igazán tudjuk értékelni ezeknek az épületeknek a szépségét is, legyenek ezek szecessziós, art deco, neobarokk vagy modernebb remekek.
A Feneketlen-tó partja mellett álló, tekintélyt parancsoló neobarokk épületet Wälder Gyula tervezte. A Villányi út 27. alatt álló egykori fiúiskola 1929-re készült el, az eredeti tervek szerint a szomszédos templom túloldalán egy, az iskola tömbjét tükröző rendház is épült volna, ám végül ebből nem valósult meg semmi.
1948-ban az addig az iskolát működtető és fenntartó ciszterci rend sem kerülhette el az államosítást, így a rendszerváltásig József Attila Gimnáziumként működött. Olyan neves művészek is itt koptatták az iskolapadot, mint Latinovits Zoltán, Cseh Tamás vagy Romhányi József.
A Szent Imre „párja” és nagy riválisa a szomszédos egykori leányiskola – ha valaki nem ismerős a környéken, gyakran keveri is a két nagy sárga épületet – ezt az évtizedes „villongást” a mai napig megőrizte a diákemlékezet, és vicces formában még megy a Feneketlen-tó körüli parkban egymás méricskélése.
AZ 1932-33-ban Fábián Gáspár tervezte iskola építtetője és fenntartója a Isteni Megváltóról Nevezett Nővérek Kongregációja volt az államosításig, utána a rendszerváltásig Kaffka Margit Gimnáziumként volt ismert. A domboldalban magasadó épület sziluettje a kupolával Újbuda egyik meghatározó látványa.
Egy gazdag történetű iskoláról van szó, ennek termeiből indult útjára a már említett Szent Imre is, hiszen az első ciszterci diákok az itteni harmadik emeleten kezdték meg a tanulást 1912-ben.
A szecessziós stílusjegyekkel rendelkező Váli utcai épületet Sándy Gyula és Orbán Jenő tervezte 1911-ben, az akkori, egész városra kiterjedő hatalmas méretű és átgondolt, Bárczy István polgármesterségét fémjelző iskolafejlesztések jegyében.
A Dózsa György úton álló szecessziós iskola szintén Bárczy István regnálása alatti iskolaépítő program első ciklusában épült, Balázs Ernő tervei alapján. A megnyitásával kapcsolatban az iskola honlapján olvasható egy érdekes adalék, hogy bár az 1910-es tanévet már itt szándékozták kezdeni a diákok, az asztalosok és lakatosok sztrájkja miatt az átadás 1911 februárjára csúszott.
Az épület, a Dob utcaihoz hasonlóan gazdagon díszített mozaikokkal (Kernstok Károly alkotásai) amelyek itt is különböző gyerekjátékokat jelenítenek meg – karikázás, fogócska, a fiúk diszkoszt vetnek, a lányok kertészkednek.
A bejáratok fölött is még olvasható a fiúk és lányok külön iskoláját (Aréna úti Leány Népiskola és a Lehel úti Fiú Népiskola) és bejáratát mutató tipográfia, és a bölcs baglyok itt is felbukkannak, Lajta Béla Vas utcai iskolájához hasonlóan.
Az első világháború alatt épült iskola tervezője ifj. Ray Rezső volt, akinek ez volt az utolsó igazán nagy volumenű közintézménye, mielőtt a villatervezés felé fordult volna. Az épület homlokzatát igazán különlegessé teszik az ablakok körüli díszítések kialakítása – a magyar népművészet és a szecessziós formakincs összefonódásából megszületett virágok, és pávák, melyek a Zsolnay-gyárból kerültek ki.
Az épület alsó szintjén pedig a magyar legendák több kiemelkedő alakjának domborművét találjuk, Lehel, Botond, a népmesei Erős János, Toldi Miklós a farkasokkal vagy éppen a mondai Hunor és Magor néz szembe velünk.
Folytatnád az olvasást? Szeretsz mindig képben lenni, érdekelnek a legújabb budapesti hírek, történetek? Iratkozz fel heti hírlevelünkre, az Insiderre, és legyél te a társaság iránytűje, ha éttermet, kirándulóhelyet vagy programot kerestek!