Nemrég írtunk cikket arról, hogy több független társulatnak és magánszínháznak nem könnyű az évadkezdés a TAO-rendszer megszüntetése miatt. Ez a budapesti színházi kínálatban is meglátszik, kevesebb premierre számíthatunk idén. Mi mégis bizakodóak vagyunk, az alábbi előadásokat például nagyon várjuk.

1/7

Rózsavölgyi Szalon – Székely Csaba: Semmit se bánok

Ha új Székely Csaba-darabot mutatnak be valahol, arra érdemes figyelni. A legtehetségesebb fiatal magyar drámaíró – aki Bánya-trilógiájával szerzett hírnevet előbb Erdélyben, majd Magyarországon – ezúttal az egykori román titkosrendőrség ma már nyugdíjas tagját választotta történetének főhőséül. „De a mű nem az ügynökkérdést tárja fel, hanem – egyebek mellett – azt: a diktatúra szolgálattevőjének régi bűnei hogyan hatnak rá a mában. Ha egyszer képes volt beengedni a sötétséget, az benne marad-e örökre? S vajon ha valakit képes megmenteni a borzalmas jövőjétől, megmenti-e saját magát a rémes múltjától?” – teszik fel a kérdéseket a mű ajánlója. A darab másik főszereplője az ügynök lánya, aki hozzászokva apja bűneihez, a világ kegyetlenségét már csak természetesnek találja.

A magányos és mogorva öreg, illetve a fiatal lány története összeér: mindketten ragaszkodnak a világukhoz, nincs bennük vágy a szabadságra, mert nem ismerik annak lehetőségét. Illetve mégiscsak lehet kiút – ez is benne van Székely Csaba izgalmasan groteszk drámájában.”

  • Szereplők: Schneider Zoltán, Elek Ferenc, Sztarenki Dóra
  • Rendező: Sztarenki Pál
  • Bemutató: 2019. szeptember 12.
  • Részletek

2/7

Örkény Színház – Bodó Viktor: Kertész utcai Shaxpeare-mosó

Meg kell becsülni, ha Bodó Viktor idehaza rendez, hiszen a Szputnyik megszűnése óta már főleg csak külföldön dolgozik. Az Örkény Színház az ő rendezésével kezdi az évadot, bár a Kertész utcai Shaxpeare-mosó pontos cselekményéről nem tudtunk meg többet se az évadtervekből, se a színháztól, csupán annyit, hogy egy Rómeó és Júlia-átirat lesz. Ezt egyébként a szereplőkből (Tybalt, Mercutio, Kapulekné és Kapulek, Montág és Montágné, Júlia, Rómeó) is ki lehet következtetni.

  • Szereplők: Máthé Zsolt (narrátor/Csupi/W. Shakespeare), Novkov Máté (Péter), Jéger Zsombor (Geri), Dóra Béla (Ábrahám), Nagy Zsolt (Tybalt), Polgár Csaba (Mercutio), Hámori Gabriella (Kapulekné), Csuja Imre (Kapulek), Gálffi László (Herczeg), Felhőfi-Kiss László mv. (Montág), Takács Nóra Diána (Montágné/Büfés), Vajda Milán (Benvolio), Ficza István (Párisz), Novkov Máté (Péter), Csákányi Eszter (Dajka), Mácsai Pál (Lőrinc), Kákonyi Árpás (Patikus), Kókai Tünde (Júlia), Patkós Márton (Rómeó)
  • Rendező: Bodó Viktor
    Bemutató: szeptember 28.
  • Részletek

3/7

Thália Színház – Bernd Róza

Új kamaraszínpada nyílik a Thália Színháznak, ami az elképzelések szerint bátrabb, kísérletezőbb lesz. A Télikert elnevezésű új játszóhelyen Gerhart Hauptmann Magyarországon régen nem játszott, szinte ismeretlen darabját, a Bernd Rózát állítja színpadra Tarnóczi Jakab, aki idén végzett a Színművészeti Egyetem rendező szakán. A Színikritikusok Díjának egyik várományosa a legígéretesebb pályakezdők között, és nemrég volt szerencsénk látni salgótarjáni rendezését, Az eltört korsót a Vidéki Színházak Fesztiválján – amivel bizonyította is rátermettségét és tehetségét.

„Bernd Róza fiatal és gyönyörű: lehetne rendes feleség, két titkos szeretővel, képzelhetné, hogy boldog. De ő viharos lélek, vágyai vannak, őszinte, öntudatos – mint akinek joga van a saját életéhez. Hauptmann megrázó darabjában Bernd Róza lázad mindenki ellen, aki meg akarja fosztani a szabadságától. Míg eljut odáig, hogy mindent feláldozzon érte.”

  • Szereplők: Bán Bálint, Mentes Júlia Virginia, Molnár Piroska, Mózes András, Schell Judit, Tamási Zoltán, Zayzon Zsolt
  • Rendező: Tarnóczi Jakab
  • Bemutató: szeptember 29. 
  • Részletek

4/7

BÁBU Fesztivál – Bábszínház

Bár nem konkrét darabról van szó, a BÁBU fesztivál az őszi évad egyik leginkább várt eseménye lesz. A báb a kortárs színház legizgalmasabb műfaja, ahogy azt a tavalyi év egyik legjobb darabjában, A viharban is megtapasztalhattuk. Idehaza is innovatív módon nyúlnak hozzá, külföldön pedig talán még nagyobb reneszánszát éli, a fesztiválon pedig több külföldi előadást is megtekinthetünk.

  • Mikor: október 8-17.
  • Hol: Budapest Bábszínház
  • Részletek

5/7

Radnóti Színház – MOLIÈRE – the passion

Molière örökzöld darabjait rendszeresen játsszák a budapesti színházak – és talán már nehéz is új megközelítést találni nekik –, a Radnóti Színház viszont egy merőben más módot talált megidézésére. Luk Perceval, Feridun Zaimoğlu és Günter Senkel Molière. Eine Passion című színdarabja a négy leghíresebb Molière-komédia (A mizantróp, Don Juan, Tartuffe, A fösvény) kortárs újragondolása és összefűzése egy grandiózus nagyságú művé. A darabot először mutatják be Magyarországon, világpremierje 2007-ben volt a Salzburgi Ünnepi Játékokon, és a négy említett színdarab archetípusait gyúrja össze.  

A négy figura egy férfi életének négy életszakaszát jeleníti meg, és a dráma azt meséli el, hogy hogyan válik a szerelmi kínok között vergődő Alceste cinikus Don Juan-ná, majd lesz belőle álszent Tartuffe, aki miután meggazdagodott, vagyonát féltő, öreg Harpagonként várja a halált. A szereplők átfedik egymást, új helyzetekben találkoznak egymással, átalakulásokon mennek keresztül.” 

Hegymegi Mátét a Peer Gynt és a Bádogdob óta szeretjük, ez pedig első Radnóti Színház-béli rendezése lesz.  A produkció zenéjét ráadásul Keresztes Tamás színész jegyzi, aki zenészi kreativitását már az Egy őrült naplójában is bizonyította a Jurányi színpadán. 

  • Szereplők: Pál András, Gazsó György, Kováts Adél, Lengyel Benjámin, Porogi Ádám, Rusznák András, Schneider Zoltán, Sodró Eliza, Tóth Zsófia, Vilmányi Benett
  • Rendező: Hegymegi Máté
  • Bemutató: október 18.
  • Részletek

6/7

Trafó – Gábor Sára: Kutyaportéka - kisvárosi kórkép

A szocioszínház hagyományaira épülő darab bemutatója az idei, 29. Thealter független színházi találkozón volt Szegeden, ősztől pedig a Trafóban játsszák. Az „etnodráma” elkészültét egy borsodi településen végzett kutatómunka alapján írta Gábor Sára.

„Egy kelet-magyarországi kisváros lakóival beszélgettünk. Nem botrányt kerestünk, hanem kíváncsiak voltunk, milyen az élet egy ilyen településen, mik a problémák, törésvonalak. Kutatásunk során egy szociológus segített eligazodni a terepen. A polgármestertől eljutottuk az uzsorásig, a református lelkésznél ült a csapat egyik fele, míg a másikat egy szabadkeresztény szekta pásztora térítette, a cigánysorról pedig a cukrászdába siettünk, hogy elcsípjük a település utolsó zsidó lakóját. Megtapasztaltuk ennek a világnak az anomáliáit, beleláttunk a szépségeibe és a keserveibe. Ebből a közös élményből - történetek, alakok, helyzetek együtteséből – formálódott a képzelet szülte Büdöskút és lakóinak története.” 

  • Szereplők: Bánfalvi Eszter, Békési-Szombati Anett, Hartai Petra, Horváth Dániel Dudu, Martinkovics Máté, Szabó Zola
  • Rendező: Barcsai Bálint
  • Bemutató: október 3.
  • Részletek

7/7

Pintér Béla és Társulata: Anya Szeme Fénye

A független szcéna egyik legjobb társulatának új premierjére decemberig várni kell, de bízunk benne, hogy megéri. Pintér Béla A bajnok után újabb zenés produkciót rendez, egy operát, amelyben a társulat állandó közreműködői – Thuróczy Szabolcs, Roszik Hella, Fodor Annamária, Stefanovics Angéla, Kéménczy Antal – mellett vendégművészként színpadra lép a Katona két színésze, Nagy Ervin és Jordán Adél, valamint Jankovics Péter is. Többet egyelőre nem tudni róla, a december még elég messze van.