Az óbudai Kolosy térről a 65-ös vagy 65A busszal menjünk el a Fenyőgyöngye étteremig, és ott kanyarodjunk rá az Országos Kéktúra jelzésre. Amíg csupaszok a környező erdők, a kilátás is elég látványos, nemcsak a Duna belvárosi kanyarulatára látunk rá, de a Budai Vár és a Gellért-hegy is a panoráma része. Tényleg inkább könnyed sétának neveznénk ezt a kiruccanást, semmint túrának, hiszen pár óra alatt megjárható. Hazafele a zöld jelzést követve a 11-es busz Törökvész úti végállomásához érkezünk, ami visszavisz minket a civilizációba.
A Csúcs-hegyen álló, egykori bányász aknatoronyból épített 30 méteres kilátó – ami egyben a 1978-as bányászbalesetben elhunytaknak állított emlékmű is – csodás kilátást nyújt az egész környékre. Visszafelé pedig sétálhatunk a vadregényes Szelim-barlang felé.
3/6
A legismertebb: Normafa és János-hegy
Ha első tavaszi kirándulás, akkor a Normafa sem maradhat kis fővárosiak életéből. Családdal is kényelmesen abszolválható úticél, ráadásul a környéken rengeteg látnivaló van, ami a gyerekeket is leköti. Indulhatunk a Széll Kálmán térről a 21-21A buszokkal, de még nagyobb kaland, ha a Hűvösvölgyből a Gyermekvasúttal, vagy a Városmajortól a Fogaskerekűvel közelítjük meg a budai hegyeket.
A Normafa játszótér, a tágas – tollasozásra, frizbizésre vagy csak sétálgatásra is alkalmas – Anna-rét és persze a János-hegyi Erzsébet-kilátó meglátogatása is szuper félnapos program, amint jó az idő.
4/6
A legmagasabb: Nagy-Kopasz-hegy
A Budai-hegység legmagasabb pontja az 559 méteres Nagy-Kopasz-hegy, és ez azon kívül, hogy innentől az erre vonatkozó kvízkérdést meg tudjuk válaszolni, úticélnak sem utolsó. Ha autóval érkeznénk, akkor a Hidegvölgyi Erdészlaknál keressünk parkolóhelyet, de szerencsére busznak is van megállója éppen itt, a Széna térről induló 2840 jelzésű távolsági busz, és a 795-ös volán is az ösvény elején, az erdészlaknál tesz le minket. Innen indul a 10 kilométeres, Sisakvirág tanösvény névre keresztelt útvonal, ami egészen Nagykovácsiig vezet.
Talán a legoptimálisabb – főleg, ha autóval jöttünk, amihez ugye vissza is kell jutni –, ha úgy tervezzük meg a túrát, hogy a zöld háromszöget követve felmászunk a Csergezán Pál-kilátóig, majd onnan visszafordulva a és Tarnai-pihenőn át térünk vissza az induló ponthoz. A vörösfenyőből készült, érdekes ívű kilátó legfelső szintje 18 méterrel magasodik a táj fölé, és a tetejéről rálátni a környező Zsámbéki-medencére, Nagykovácsira, de felismerhetjük a Hármashatárhegyet és a János-hegyet is, főként hogy fémtáblák jelzik, mi merre van.
Ide is érkezhetünk vonattal Kismarosig, majd onnan kisvasúttal Királyrétig, de talán kényelmesebb, ha autóval a Cseresznyefa parkolóig tudunk menni. Többféle útvonal közül is választhatunk, a legváltozatosabb ha a Magas-taxi turistaház – Rakodó – Szabó-kövek – Vilma-pihenő – Csóványos vonalat követjük, ez egy jó 15-20 kilométeres menet, tempótol függően 6-9 óra alatt teljesíthető. A Csóványos tetején 2014-ben épült, 22 méter magas kilátóból tiszta időben akár 110 km-re is ellátunk, egészen a Magas-Tátra kékes hegyláncáig és a hegyek között kanyargó Dunáig.
6/6
Prédikálószék
Talán a legismertebb és legszebb, Dunakanyarra néző panoráma tárul fel előttünk, ha felmászunk a pilisi Prédikálószékre. Ha autóval érkeznénk, a Kossuth Lajos út és a dömösi Malom-patak találkozásánál tudjuk letenni a kocsit a fizetős paroklóban, vagy az Újpest-Városkaputól induló busszal (2920) 1,5 óra az út Dömösig. A falut a Királykúti úton kisátálva hagyjuk el, elhaladunk a Szentfa kápolna mellett, majd ráfordulunk a piros háromszögekkel jelölt turistaútra.
Az első cél a Vadálló kövek, egy kemény kaptató után már fel is tárul előttünk a hegyes-völgyes Pilis, majd a gerincen haladva igyekszünk tovább a Prédikálószék felé. A tökéletes látványért megéri felmenni a 2016-ban épült 12 méter magas kilátóra. Lefele több útvonal közül is választhatunk, de innentől már csak kényelmesen kanyargunk lefele vissza Dömösre. A maximum 15 kilométeres túra 6-7 óra alatt kényelmesen teljesíthető.