Nemrég Bart Danival, a magyar sörforradalom feltalálójával forgattunk egy riportot a legjobb budapesti kézműves sörözőkről: de egy mentás-málnás búzasör és egy milkshake pale ale között megfogalmazódott bennünk egy gondolat. Hogy bár minden, amit kóstoltunk, kiváló, de jó lenne valami olyat is kipróbálni, ami nem feltétlenül érhető el minden nap, szezonális és benne van a tél hangulata. Ezért a nyári összeállításunk után újra nekiálltunk komlózni, kifejezetten olyan palackokat keresve, amiknek beltartalma nem csak illik az év utolsó évszakához, de ideális esetben még haza is vihetjük őket.
Ha nem tudnád, hol keresd őket:
- Csakajósör!
- Különleges Sörök Boltja
- Élesztő
- Krak'n Town
- Léhűtő Kézműves Söröző
- Jónás Kézműves Sörház
- Szimpla Berlin Craft Beer Bar
- Bortársaság
- HOPS Beer Bar
- Hopaholic
- Bestia
- Legfelsőbb Beeróság
- Kék Ló Pub
- Hunyadi Lakásbisztró És Kézműves Söröző
- Macskakő Sörtársaság
- First Craft Beer
1/15
Horizont: Night Shift
A Horizont sörfőzői év végére elkészítették a legerősebb, leghosszabb ideig érlelt, legizgalmasabban csomagolt főzetüket. A Night Shift testes, de mégis könnyen iható, mély, étcsokoládés ízvilágú russian imperial stout. Kellemesen krémes, jól csúszik, ugyanakkor kilenc százalékos alkoholtartalmával erős ütést visz be a józanságnak. Annyit kifogásolnánk csak, hogy a tizenegy hónapos érési idő lehetett volna hosszabb is, egy robusztusabb, komplexebb lecsengésű ízvilággal másra rá sem néznénk többet. Így akinek megvan hozzá a türelme, tegye el mondjuk még egy évre és jövő ilyenkorra már tényleg a hazai sörfőzés egyik csúcsművét kortyolgathatja. De azért így is fényt mutat a téli éjszakában. A Night Shift különlegessége továbbá, hogy évente tervezik majd lefőzni, erősebbre, jobbra, így akárcsak a boroknál, lesznek különböző évjáratok, amiket össze lehet majd kóstolni.
(Horizont sörfőzde, russian imperial stout, 9%-os alkoholtartalom, 1000 forint)
2/15
Hopfanatic Brewery: Christmas Pudding
Kiss Tamás ismét kigondolt valami újat: egy ütős karácsonyi sört, a Hopfanatichoz méltó IPA alapokon, Imperial kivitelben. A Christmas Pudding gyümölcsalapját az Amarillo és Mozaic komlópáros adja, amihez bőven adagoltak Franciaországból származó fügepürét is, valamint madagaszkári kakaóbabot. Meg is hidegkomlózták, a végeredmény így egy olyan tíz és fél százalékos főzet, ami garantáltan melegen tart még a szibériai mínuszok esetén is. Ráadásul hamarosan érkezik tőlük a Jindilli fantázianevű, csokoládés felhangú angol stout, amit a pörkölt makadámdió kellemes aromájával és egy angol élesztővel dobtak fel. Mindkettő segít ünnepi hangulatba kerülni, de hosszabb baráti beszélgetések mellé is jó szívvel ajánljuk őket.
(Hopfanatic sörfőzde, imperial IPA, 10,5%-os alkoholtartalom, 1100 forint)
3/15
Békésszentandrási Szent András Sörfőzde: Esthajnal ’17
A Szent András Sörfőzde Esthajnal sorozatának ötödik darabja, az Esthajnal ’17 nem csupán karácsonyi meglepetés, de télnyitó desszertsör is egyben. Ünnepi főzetük, amely egy bergamot naranccsal főzött earl grey porter, a különleges alkalmak sztárvendége, izgalmas desszertek alapanyaga, de a hozzá készült díszcsomagolásban akár karácsonyi ajándék is lehet. Főleg azoknak ideális választás, akik szeretik a testes, ízekben és illatokban gazdag portereket: ehhez az ínyencséghez főzése során pilseni, karamell és csokoládémalátákat, zabpelyhet, pörkölt árpát, earl grey tealeveleket, bergamot narancsot, vanília rudat, valamint csokoládét és kakaóbabot használtak fel. A sok összetevő kicsit össze is mosódik az első pár korty során, sokan túl „teásnak” fogják találni, de mi már alig várjuk, hogy a kandallóban ropogó tűz mellett kortyolgassuk. Külön pluszpontot érdemel, hogy megjelent a sör mellé egy receptgyűjtemény is, azoknak, akik sörrel főznének valami finomat a családnak. Gondoltad volna, hogy az Esthajnal ’17 felhasználásával isteni pohárkrém készíthető, vagy hogy a fekete sörük még a szarvaspörköltet is képes feldobni? Na ugye!
(Szent András Sörfőzde, earl grey porter, 7%-os alkoholtartalom, 690 forint)
4/15
MONYO Brewing: Pumpkin Ale
Szereted a sütőtökös pitét? Mit szólnál ahhoz, ha sör formájában is fogyaszthatnád? A MONYO Brewing Co. Pumpkin Ale-je egy hamisítatlanul amerikai, fűszeres téli sör, melynek izgalmas karakterét a kanadai juharsziruppal karamellizált, rengeteg sütőtök és az olyan fűszerek adják, mint a fahéj, a szegfűszeg, a szerecsendió vagy a gyömbér. Krémesen lágy, kissé édeskés ízvilágú desszertsör, melengető nyolc százalékos alkohollal. Elvitte többek közt a tavalyi Commonwealth Craft Beer Cup bronzérmét és nem véletlenül: szinte már lidérces mértékben itatja magát. Az egyik személyes kedvencünk az összeállításból.
(MONYO sörfőzde, pumpkin ale, 8%-os alkoholtartalom, 690 forint)
5/15
Rothbeer: Honey Moon
Ha már terítékre került a sütőtökös pite, van ajánlatunk a diós és mákos bejgli mellé is, méghozzá a RothBeer braggotja. Ami nem más, mint az északi népek egyik kedvelt itala, mézbor és sör keveréke. Fontos azonban leszögezni, hogy a Honey Moon esetében a méz szerepe olyan, mint a belga söröknél a kandiscukoré: növeli a főzet komplexitását és alkoholtartalmát, anélkül, hogy émelyítően gejllé tenné a végeredményt. A belga párhuzam emellett megjelenik a felhasznált malátában is: a kellemes, diós jegyeiről ismert angol Maris Ottert belga Special B-vel „bolondították meg”, aminek aszalt szilvás jegyei dominálják az ízt is. A végeredmény pedig egy közepesen testes, visszafogottan édeskés, nyolc százalékos ital, amely tobzódik az izgalmas ízekben és aromákban. Érdemes több palackkal is betárazni belőle és figyelni hogyan változik a hónapok vagy akár az évek múlásával.
(Rothbeer sörfőzde, braggot, 8%-os alkoholtartalom, 850 forint)
6/15
Mad Scientist: Hipster Santa
A Mad Scientist sörfőzői a következőket mesélték nekünk: "Titkos vágyunk, hogy az alapszortimentünkbe kerüljön egy barna vagy fekete sör, mert egyelőre csak a világosak közül sikerült olyat alkotni, ami elérte ezt az igényszintet.A Hipster Santa pont emiatt könnyedre lett tervezve (6,6%) viszont minden olyan trükköt bevetettünk, ami egy erős stoutban tetszeni szokott az embereknek. A stílus hivatalos megnevezése milk stout. Van benne kávé a Casino Moccától, vanília Madagaszkárról és kakaó a Valrhonától. A krémesség növelése érdekében tejcukor, azaz laktóz is került bele. Ez nem annyira édesíti a sört, inkább ad neki egy ilyen tejeskávés jelleget. Laktóz érzékenyek viszont sajnos ezt a sört most nem fogyaszthatják. A bemutatón hatalmas sikert aratott, így gyorsan készítettünk belőle még egy adaggal ami nemsokára ki is jön."
(Mad Scientist sörfőzde, milk stout, 6,6%-os alkoholtartalom, 900 forint)
7/15
MONYO & Balassa: Anubis
Ha elmozdulnál a listán szereplő, „hagyományosabb” tételektől valami izgalmasabb felé, kóstold meg a MONYO történelmi sörkülönlegességét! Az Anubis receptjét egy több ezer éves kerámiaedény lelet ihlette, amiben a régészek egy ókori egyiptomi sör maradványait fedezték fel. A sörfőzők ezt gondolták tovább, olyan exkluzív alapanyagok felhasználásával, mint a vaddohány méz, sáfrány, arany mazsola és szőlőlé. Az első kortyok süteményesek, kicsit édeskések és krémesek, a vadméz mellett felismerhető némi diólikőrösség is, az íz pedig friss, szinte kiugrik a pohárból. Ünnepi beszélgetések mellé ajánljuk, de csak mértékkel, ugyanis kilenc százalékos alkoholtartalma alaposan fejbe tudja vágni az embert.
(MONYO sörfőzde, braggot típusú, hibrid erjesztésű sör, 9%-os alkoholtartalom, 3200 forint)
8/15
Beerfort: End Of The Year
Ugyan a Beerfort duplabakját is rendszeresen „csapra verjük” poharazáskor, az ünnepekre mégis az árulkodó nevű End Of The Year főzetüket ajánlanánk. Ami egy telt ízvilágú, fűszeres barnasör, melynek az alapját a malátáknak köszönhető piskótás, karamelles, csokis ízvilág adja, a hozzáadott fűszerek – kardamom, csillagánizs, szerecsendió és gyömbér – pedig a karácsonyi hangulatot adják meg. A komlónak és az élesztőnek köszönhető gyümölcsös ízvilág lazítja a nehezebb, édesebb fűszeres ízeket, így egy sörbe oltott csokis karácsonyi sütemény ízvilágát kapjuk vissza. Hat és fél százalékos alkoholtartalmával megoldja a nyelvet, de még pont ideális mértékben erős ahhoz, hogy egy éjszaka több is lecsússzon belőle.
(Beerfort sörfőzde, szűretlen, fűszeres barna ale, 6,5%-os alkohotartalom, 630 forint)
9/15
Balkezes: Greyjoy
Mióta először csapra verték, a Greyjoy diadalmenete szinte megállíthatatlan: lelkesedett érte a Gault&Millau, jelenleg négy „csillagon” áll az Untappdon és több szavazás szerint is a legnépszerűbb hazai kézműves sörnek számít. Ezek tekintetében talán megbocsájtható, hogy a Balkezes earl grey teával lefőzött dupla IPA-ja nem a klasszikus karácsonyi ízvilágot hozza: a fekete tea és menta keveredik benne némi gyantás-aszalt gyümölcsös jegyekkel. Erős (kilenc százalékos alkoholtartalom), sűrű, de mégis kiegyensúlyozott élmény minden korty, hosszas és karakteres lecsengéssel. Szintén egy személyes kedvencünk, bátran ajánljuk mindenkinek, aki kíváncsi arra, mivel is több egy kraft sör egy sima boltinál.
(Balkezes sörfőzde, dupla IPA, 9%-os alkoholtartalom, 900 forint)
10/15
Mad Scientist & Tuff Buzz: Sugar Daddy
A Mad Scientist és a TuffBuzz közös desszertsöre tökéletes alternatívája lehet bármelyik karácsonyi édességnek. Került bele ugyanis étcsokoládé, kávé, vanília, narancsvirág, muscovado cukor, melasz és laktóz is. A végeredmény pedig egy tizenegy százalékos imperial mocha-toffee brownie milk stout, ami – akárcsak a fentebbi Honey Moon – nem émelyítően gejl, hanem csak kellemesen édes, ráadásul alkoholfoka ellenére kifejezetten jól csúszik. Olajosan sűrű, ideális mértékben testes, aromája súlyos és kellemesen kakaós, olyan lecsengéssel, hogy mi igazából nem is fogyasztanánk semmit mellé. Inkább csak ráérősen élvezzünk ki minden egyes kortyot – megéri.
(Mad Scientist és TuffBuzz sörfőzdék, imperial milk stout, 11%-os alkoholtartalom, 3900 forint)
11/15
First Craft Beer: Chocolate Vanilla Imperial Stout
A First Craft Beer december 14-16 között az ország hét városának tizenegy vendéglátóhelyén egyszerre tart majd csapfoglalást és sörpremiert. Utóbbi apropóját a márka legújabb, limitált, speciális sorozata, a First Small Batch széria adja majd, melynek különlegessége, hogy a főzetek 0,33-as dobozban is kiadásra kerülnek. Ennek oka, hogy ez a formátum tartja meg a legtovább a sör frissességét, ráadásul véd az UV sugárzástól, mely a komlóra tett hatásával rontja a sör zamatát és aromáját. A négy újdonság közül mi most a Chocolate Vanilla Imperial Stoutot ajánljuk, mely egy erős, kézzel hántolt indonéz és ugandai vaníliával főzött, fekete Ale típusú különlegesség. A krémes, csokoládés jelleg méltó kiegészítője a játékos vaníliának.
12/15
Fehér Nyúl Brewery: Barley Wine
A Fehér Nyúl év végére időzítette legújabb két sörének, egy russian imperial stoutnak és egy barley wine-nak a premierjét, amiből az eddig tőlük megszokott 0,33-as palackok melllet 0,75 literes kiszerelés is elérhető lesz. Utóbbi különlegessége, hogy csak egyféle malátát (Maris Otter) és egyféle komlót (Ekuanoto) használtak hozzá. Saját bevallásuk szerint érdemes időt szánni erre a desszert jellegű smash-re, már csak erőssége miatt is: tizenegy százalékos alkoholtartalmával valóban csak óvatosan érdemes duhajkodni vele. Kiváló viszont akkor, ha van időnk elmélyedni komplex ízvilágában, már csak amiatt is, mert a Legenda Horse Juice-a óta nem volt dolgunk ilyen típusú főzettel. Egészségünkre!
(Fehér Nyúl sörfőzde, barley wine, 11%-os alkoholtartalom)
13/15
MONYO Brewing: Franky Four Fingers
A kultikus Guy Ritchie-film, a Blöff tiszteletére a MONYO is előállt a Négyujjú Frank névre hallgató barley wine-jával, a végeredmény pedig minden szempontból emlékezetes. Már a külcsín is patinás: a főzetet 0,375, valamint 1,5 literes különleges palackokban hozzák forgalomba és limitált kiadásúak. Mindössze néhány ezer darab készül belőlük. Minden darab egyedi sorszámmal rendelkezik, továbbá fel van tüntetve rajtuk az évjárat. Ez utóbbi azért fontos, mert minden évben az első százhúsz sorszámmal ellátott palackot nem hozzák forgalomba, néhány év múlva jelennek majd meg egy exkluzív válogatáscsomagban, amely tartalmazza majd a különböző évjáratokat. Befektetésnek sem utolsó tehát a Franky Four Fingers, hát még ami a felbontás után vár ránk: a Maris Otter maláta jellegzetes diós aromája után kiéreztünk belőle mazsolát és barackot is, fűszeresen csípős keserűséget, körtepálinkát – de folyamatosan váltják egymást, izgalmas játékot folytatnak a szánkban. Telt, krémes, kicsit még izgága és túl szénsavas, de ezek eltörpülnek az élmény mellett. Pár év alatt még jobbá fog érni, de már idén is a vadhús vagy a libamáj emlékezetes kísérője lehet.
(MONYO sörfőzde, barley wine típusú felsőerjesztésű sör, 13%-os alkoholtartalom, 1800 forint)
14/15
Balkezes: Bagoly Coffee & Porter
A Balkezes Bagoly nevű terméke egyike az első hazai baltic porter-kísérleteknek és itt álljunk is meg egy percre. Mi pontosan a baltic porter? Egy, a Balti-tengert körülölelő államokban divatos, a klasszikus porter mintájára helyileg elérhető alapanyagokból készített sör. Erősebb a brit porternél, édeskésebb is, általában testes és krémes, jól iható főzet. A csavart az jelenti, hogy a Balkezes sörfőzői újhullámos kávéval vegyítik a főzetet: elsőre brazil Jaguara kávéval, ami a Casino Mocca pörkölőcsapat és a Kék Elefánt közös projektkávéja. A végeredmény pedig...sör? Cold brew? Mindkettő? Egyik sem? Azt ajánljuk, hogy kóstold meg ezt a nem mindennapi specialitást és döntsd el te magad. A tervek szerint később ismét lefőzik, viszont egy másik blenddel, így ha ez a mostani tetszett, érdemes odafigyelni rájuk.
(Balkezes sörfőzde, baltic coffee porter, érdemes az Élesztőben érdeklődnöd utána)
15/15
Mad Scientist: Biére de Miel
A sok stout, porter és barley wine között igazi felfrissülés lehet a Biére de Miel, ami egy hét százalékos, vaddohány mézes belga saison, babérlevéllel, fekete ürömfűvel és hibiszkuszvirággal megbolondítva. Illatában főleg a mézes és virágos jegyek dominálnak, közepesen testes, orvosságos-gyógyfüves aromákkal, izgalmas fűszerezéssel. Ugyan a Mad Scientist elsősorban nyári szezonális sörnek szánta, de a kandalló mellé befészkelve magunkat egy jó könyv társaságában télen is ideális lélekmelengető.
(Mad Scientist sörfőzde, biére de miel típusú, felsőerjesztésű világos sör, 7%-os alkoholtartalom)
Folytatnád az olvasást? Szeretsz mindig képben lenni, érdekelnek a legújabb budapesti hírek, történetek? Iratkozz fel heti hírlevelünkre, az Insiderre, és legyél te a társaság iránytűje, ha éttermet, kirándulóhelyet vagy programot kerestek!