Kint tombolnak a mínuszok és ilyenkor különösen jólesik olyan fűtött helyiségekben tölteni az időt, ahol nemcsak a testünk, hanem a lelkünk is átmelegszik. Szerencsére Budapesten igazán gazdag kulturális programkínálattal köszöntöttek be a fagyos hónapok és a legnagyobb múzeumok változatos tárlatokkal várják a szellemi feltöltődésre vágyó látogatókat. Kísérteties kortárs festményektől kezdve, a múlt század Budapestjét megidéző fotográfiákon át, egy formabontó bútortárlatig, 8 kiállítást ajánlunk a tél hátralévő részére.

1/8

Kísértetek és kísérletek – Szűcs Attila festészete

Magyarország egyik legelismertebb kortárs festőjeként számon tartott művész munkásságának elmúlt 15 évébe enged betekintést a Ludwig nagyszabású kiállítása, ahol a valóság és a fantázia összemosódik egy különös világot teremtve – Szűcs Attila alkotásain a múlt közismert és ismeretlen fantomjai is feltűnnek és az ábrázolt terek elvesztik határaikat. A gyűjtemény a legkülönfélébb témakörök széles tárházát járja körül, a művész megfestette az ősrobbanást, a vászonról hiányzó kutyájával játszó Hitlert, de a legkülönfélébb helyszíneken plankingelő karaktereket is láthatunk néhány kép erejéig. Mindezek összessége mélyenszántó gondolatokat ébreszt a látogatókban, akik a kiállítótérben sétálva lépten-nyomon egy-egy újabb vizuális paradoxonnal szembesülnek.

Dátum: 2016. december 16. – 2017. február 19.

2/8

Személyes utak – Susan Swartz

Az amerikai képzőművész élénk árnyalatokkal megfestett alkotásai színt visznek a szürke téli hétköznapokba. A különös interpretációkban megjelenő tájképek és természetábrázolások előtt elidőzve a látogató szinte meditatív állapotba kerül, ahogy megpróbálja megfejteni a festő vízióit és gondolatait. A képeken felsejlik a minket körülvevő környezet monotonitása, de a természet spontán és váratlanul ránk törő megnyilvánulásai is. A keret nélkül kihelyezett festményeken egy-egy visszafogott vagy harsány szín dominál, melyek szinte világítanak a Ludwig Múzeum kiállítótermeinek fehér falain. Kihívást jelenthet az alkotások valódi jelentése után kutatni, mivel a művek Swartz személyes élményeit hivatottak demonstrálni.

Dátum: 2016. december 10. – 2017. január 29.

3/8

Gyerek/Kor/Kép – gyermekek a magyar képzőművészetben

A Budapesti Történeti Múzeum kiállítása arra a kérdésre keresi a választ, hogy a tömegmédia megjelenése előtt milyen eszközöket és ábrázolásmódokat használtak a gyerekek megörökítésére. A magyar képzőművészet legszebb alkotásai, összesen 200 festmény, grafika, szobor, fotó és videó repíti vissza a látogatókat a gyerekkorba, akik olyan alkotásokat csodálhatnak meg, mint a keresztény Madonna-ábrázolások vagy az arisztokrata családok gyermekeiről készült portrék. Az utóbbiakra jellemző, hogy ezek a művek többnyire a felnőttek szemszögéből készültek, így itt a csemeték leginkább olyan formában jelennek meg, ahogy a szülők látni kívánták őket. A 18-19. század fordulóján készült alkotások egy részén már a szoptatás is megjelenik, nemes asszonyokat festettek meg, mellükön gyermekükkel, hogy jó példát mutassanak a népnek, de a kiállítás érinti a szegénység, a háború és a menekültválság témaköreit is.

Dátum: 2016. október 12. – 2017. február 19.

4/8

Az első aranykor

Számos, az Osztrák-Magyar Monarchia idejéből származó remekművet csodálhatunk meg a Műcsarnok jelenleg futó kiállításán. Impozáns méretű vásznakon köszönnek vissza a korszak idejét felidéző tájképek és a duális állam kiemelkedő személyiségei, így láthatjuk például, hogy hogyan festett a történelmi Budapest a monarchia ideje alatt, de megjelenik előttünk Ferenc József és Sissi is, mindketten díszes pompában ábrázolva. A korszak több remekművét felvonultató kiállítás különösen érdekes és látványos fejezete a 3 M-ként aposztrofálható festőfejedelmek – Hans Makart, Jan Matejko és Munkácsy Mihály – egy-egy monumentális alkotásának együttes bemutatása. Az ő képeik előtt állva érzékelhetővé válik, hogy miért voltak ők a monarchia historizmusának „festő sztárjai”.

Dátum: 2016. november 22. – 2017. március 12.

5/8

Nágák, elefántok, madarak

A napsütötte Délkelet-Ázsiába repít a Hopp Ferenc Múzeum hagyományos keleti textilművészeteket bemutató gyűjteménye. A térséget, az egyes országokra jellemző tradicionális viseleteken keresztül szelhetjük át, és ezáltal az ott élő helyi közösségek életébe nyerhetünk bepillantást, valamint megismerkedhetünk hiedelemvilágukkal, ünnepeikkel és szokásaikkal. A kiállítás több mint 200 tárgyat – köztük számos, egy-egy adott népcsoportra jellemző egyedi kódrendszerrel ellátott ruházatot, valamint díszes ékszerkollekciókat – vonultat fel, egy jelentősebb, ritkán látható hazai gyűjteményből és magángyűjtők, valamint kutató-tudósok helyszínen gyűjtött tárgyaiból merítve.

Dátum: 2016. szeptember 30. – 2017. május 1.

6/8

Idők – Schwanner Endre

A Balogh Rudolf-díjas fotográfus a múlt század Budapestjét egyedi szemszögből kapta lencsevégre és az ő életművéből nyílt december elején kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban. A fotóművész sajátos felvételeken örökítette meg a város művészeti és kulturális életét és a most futó tárlat Schwanner, döntően a hatvanas-hetvenes években készült képeiből szedett össze egy csokorra valót. Elkapott színpadi pillanatok, művészek koncert közben, előadók jelmez és hangszer nélkül. Ilyen és ehhez hasonló felvételeket láthatunk, melyek videók és hangmontázsok kíséretében elevenednek meg a közönség előtt.

Dátum: 2016. december 1. – 2017. január 29.

7/8

Árny a kövön – Ország Lili életmű kiállítása

A modern magyar művészet meghatározó alkotója előtt tiszteleg a Magyar Nemzeti Galéria, mely a festő, grafikus és bábkészítő művész életművéből tart tárlatot a téli időszakban. A kiállítás során tematikus és kronologikus sorrendben láthatjuk Ország Lili legfontosabb korszakait, így a látogatók betekintést nyernek a művész szürrealista éveibe, láthatják ikonos műveit, de a gyűjtemény számos montázst és városképet is felvonultat. Az alkotó műveiben számos, az életútját meghatározó szimbólum fedezhető fel, ilyen például a fal, mely a művész számára a szorongást jelentette, de Ország külföldön tett utazásaiból is sok ihletett merített. A kiállításon központi szerepet kap a Labirintus című sorozat, egy 48 táblaképből álló festménykompozíció, mely Ország Lili eredeti elképzelései szerint állt össze és a művész életét hivatott szimbolizálni.

Dátum: 2016. december 17. – 2017. március 26.