A budapesti közlekedési rendszer jelenlegi 4 metróvonalával, 260 autóbuszvonalával, 30 villamosvonalával, 5000 minősített taxijával és mintegy 4500 kilométernyi közútjával a város legfontosabb infrastruktúrája, amely alapvetően határozza meg a város arculatát, befolyásolja a gazdaságot, meghatározza a jövőt, és a közhangulatra is nagy hatással van. Az elmúlt években a Budapesti Közlekedési Központ nagyon sok fejlesztésbe vágott bele, illetve rengeteg dolgot adott már át az utazóközönségnek, és bár a fejlődés nem egyik napról a másikra történik, a változás még a pesszimisták számára is érezhető. Összefoglaltuk a BKK idei közleményeit.

1/11

-

Nemrég a BKK kiadott egy közleményt, amelyben elemezték a budapesti közlekedés jelenlegi helyzetét. A közel 50 oldalas dokumentum a már átadott, és a még fejlesztés alatt lévő projektekre egyaránt kitért. Ezt mi most összefoglaltuk.

2/11

Az autóbuszpark reformja

Biztosan sokan emlékszünk, hogy 2010-ben 1250 darab igencsak lelakott busz jelentette a BKV járműparkjának derékhadát. Ezen a téren szemmel is jól látható eredmények születtek, hiszen azóta több mint 500 újszerű, vagy új autóbusz érkezett Budapestre: 2011-ben 200 darab, 2013-ban 150 darab, 2014-ben pedig 167 darab. Ez a BKK kimutatása szerint azt jelenti, hogy míg 2010-ben 3,67%-os volt a meghibásodási arány, addig 2014 első negyedévében mindössze 0,56%. Ebből ugyan mi nem érzékelünk sokat, viszont annak tudatában utazhatunk, hogy valószínűleg semmi nem fog kigyulladni alattunk, és a buszon tartózkodás alatt beérkező ingerek is sokkal jobbak lesznek, ami pedig a hangulatunk javulásához vezet. Hogy vigyázunk-e az új buszokra, az már csak rajtunk múlik.

3/11

Tömegközlekedési szolgáltatások fejlesztése

Az új buszok persze nem oldanak meg minden problémát, azoknak hatékonyaknak is kell lenniük. Ennek alapját az összehangolt menetrendek megszerkesztése, az átszállási kapcsolatok bővítése, a belvárosi gerincjáratok kialakítása jelenti. 2014-ben ezek a tényezők is javultak, épp úgy, ahogy a közlekedési szolgáltatások közül kiemelkedően fontos “előnyben részesítés”, ami tulajdonképpen a buszsávok kiépítését, az akadálymentes közlekedés megoldását jelenti.

Ezen a téren folyamatos a fejlődés, jelenleg például az I. kerületi Mészáros utcában, a XVII. kerületi Pesti úton, a XI. kerületi Budaörsi úton, a Hegyalja úton, illetve a XIV. kerületi Szentmihályi úton zajlanak buszsávkiépítéssel kapcsolatos projektek, de a nagyobb lendület reményében lámpák újraprogramozása is folyamatban van. A Nagykörúton például 52 darab közúti lámpa átprogramozásával szeretnék elérni, hogy ezentúl akár 60 másodpercenként is indulhassanak a Combinók anélkül, hogy utolérnék egymást és így feltorlódnának; a 32 perces menetidő pedig akár 28 percre is csökkenhet.

Ezenkívül olyan, csak igény esetén induló közlekedési szolgáltatások is elérhetőek lettek, mint a Telebusz, amelynek lényege, hogy a kisebb forgalmú helyek (Solymár, Kerekhegy, Aranyhegy, Ürömhegy) elérhetőségét javítja . Ez a havonta 2-3 ezer utas által kért szolgáltatás alacsony áron jobb kiszolgálást tesz lehetővé.

4/11

A 4-es metró átadása

Kétségtelenül a 2014-es év egyik legnagyobb show-ja volt, amikor sokévnyi kínszenvedés és ásás után végre ember léphetett a 4-es metró peronjára. Kis lépés volt ez a jövőbeli nagy célok útján, de hatalmas lépés volt az utasok számára, akik a Kelenföldi vasútállomás és a Keleti pályaudvar közötti távot a zsúfolt buszokon való zötykölődés helyett már a föld alatt is megtehetik mindössze 13 perc alatt.

5/11

Közösségi kerékpározás: MOL Bubi

Ahogy arról nemrég beszámoltunk, sokéves várakozás után idén a MOL Bubi, vagyis Budapest közösségi bringarendszere is elindult: jelenleg 76 helyszínen mintegy 1100 kerékpár vehető igénybe.
Ez önmagában is remek dolog, de még remekebb, hogy ezzel együtt a BKK belehúzott a város biciklis fejlesztéseibe, amelyekből azok is sokat profitálnak, akik saját bringával tekernek. A fejlesztések között 11,5 km bicikliút, 13 km kerékpáros nyom szerepel, valamint a főutak bringázhatóvá tétele, előretolt kerékpáros felállóhelyek megvalósítása, illetve 64 egyirányú utca megnyitása.

6/11

FUTÁR

A BKK egyik legújabb dobása volt a 2014 őszére megvalósult FUTÁR, amit az eddigi legjelentősebb beruházásnak neveztek. A FUTÁR 263 darab égbe meredő kijelzőjének a célja, hogy műholdas követésen alapuló, valós idejű forgalmi tájékoztatást nyújtson az utazóközönség számára a várva várt járművek tartózkodási helyéről és megállóból való továbbindulásának idejéről. A rendszert a buszokon található kijelzők és egy forgalomirányító egység egészíti ki. A szolgáltatáshoz tartozó szuper okos online alkalmazás is működik, amelyet mi is leteszteltünk.

7/11

Új jegyautomaták

2014 tavaszától kezdve a BKK összesen 300 darab új, szebb és okosabb jegyautomatát kezdett el több lépcsőben üzembe állítani. E szuper szerkezetek segítségével elméletileg elkerülhetők a pénztáraknál kígyózó sorok és az ebből nagy valószínűséggel kialakuló konfliktusok; az érintőképernyővel ellátott automatákból majdnem minden jegy és bérlet megvásárolható aprópénzzel, papírpénzzel vagy pedig bankkártyával. A gépek előnye, hogy 0-24 órás a nyitva tartásuk, és olyan megállóknál is megtalálhatók, ahol egyébként nincs bérletpénztár.

8/11

Szociális média + BKK Info + ügyfél-kommunikáció

Az utóbbi időben a BKK is elkezdte kihasználni a szociális média és az okostelefonok adta hihetetlenül értékes lehetőségeket, és folyamatos online tájékoztatást biztosít az utasainak. Idén el is indították a BKK info nevet viselő okostelefonos alkalmazást, amely valós idejű, azonnali információt ad a forgalmi változásokról. Nagyjából azt a funkciót tölti be, mint a BKK Facebook-oldala, annyiban viszont hatékonyabb, hogy itt beállíthatjuk kedvenc járatainkat, amelyekről különleges forgalmi helyzet esetén értesítést is kaphatunk.
A megújult ügyfél-kommunikációnak köszönhetően egyébként teljesen megújult utastájékoztatási rendszerrel is találkozhatunk az aluljárókban 70 oldaliránytábla, 2500 menetrendi laptábla, 1400 nyomatott oldaliránytábla és szép, színes tájékoztató táblák formájában.

9/11

A M3-as metró rekonstrukciója

Az M3-as metróvonal Magyarország legnagyobb forgalmú tömegközlekedési járataként jelentős szerepet tölt be Budapest életében. Az egyetlen baj vele, hogy életkorából adódóan a szerelvények igen gyakran lerobbannak, vagy rosszabb esetben kigyulladnak. Ennek megakadályozására elkezdődött a M3-as vonal komplett rekonstrukciója, amely főleg a hétvégi közlekedést érinti: ennek keretein belül a BKV szakemberei a kritikus helyek folyamatos ellenőrzésén kívül a hosszabb szakaszokon a leginkább elhasználódott sínszálakat cserélik. Az M3-as metróvonal rekonstrukciójának és meghosszabbításának előkészítését szolgáló projekt célja, hogy a több mint 30 éves, az építés óta átfogó felújítás nélkül folyamatosan üzemelő, mind a gépészeti berendezéseket, mind pedig a járműparkot tekintve korszerűtlen vonal a 2014–2020 közötti uniós finanszírozási időszakban (Balázs Mór-terv) teljesen megújulhasson.

10/11

Új ügyfélközpontok a városban

Az ügyfelek emberszámbavétele is a BKK kiemelt projektjei közé tartozik, ennek központi elemét képezik a mostanában egyre nagyobb számban látható, igencsak látványos integrált ügyfélközpontok. Az első ilyen 2012-ben nyílt a Rumbach Sebestyén utcában, a következő pedig 2013-ban a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 2B termináljának érkezési szintjén. Ezt követte a reptér 2A termináljában lévő ügyfélpont, majd 2014. március végén - az M4-es metró átadásához igazítva - a vonal két végállomásán, Kelenföld vasútállomáson és a Keleti pályaudvarnál is lett kettő. A BKK 2016-ig három ütemben további ügyfélközpontok nyitását tervezi Budapest legforgalmasabb közlekedési csomópontjaiban (2015-ig összesen 22 központot terveznek) , amelyeknél akár pótdíjbefizetésre, talált tárgyak leadására, taxival kapcsolatos ügyintézésekre, jegyvásárlásra is lehetőség lesz sok egyéb szolgáltatás mellett.

11/11

A küszöbön álló jövő

A cél, hogy a fővárosi közlekedési rendszer javítsa Budapest és térsége versenyképességét, és járuljon hozzá a fenntartható, élhető, vonzó és egészséges városi környezet kialakításához. A terv stratégiai fókuszában a városi terek élhetőségének javítása, a környezettudatos közlekedési módok arányának növelése, a járműpark megújítása és akadálymentessé tétele, valamint a kötött pályás közlekedési hálózat fejlesztése áll. Az anyag többek közt 2030-ra előirányozza, hogy a közösségi közlekedésben a járművek fajlagos átlagéletkora kapacitásarányosan maximum 15 év legyen a jelenlegi 25 év helyett. A járműpark fejlesztése 600 új busz beszerzését, 10 új csuklós troli forgalomba állítását, új midibuszok beszerzését, illetve 37+10 db új CAF villamos megvásárlását takarja.

Fontos célkitűzés még, hogy 2020-ra a buszok 100 százaléka, a villamosok fele, míg a HÉV-ek egyharmada közlekedjen akadálymentesen. Ezek mellett a BKK jobb szolgáltatásokat, hatékony intézményrendszert is tervez.

Ezenkívül az utazás kellemesebbé tétele érdekében a BKK-nak eltökélt szándéka elkezdeni a budapesti buszmegállók rendbetételét (a főváros 26 autóbusz-megállójában újítják fel az útburkolatot, illetve cserélik ki a szegélyköveket).

Ami az utazás élményét a legnagyobb mértékben javítja, az talán az elektronikus jegyrendszer bevezetése lesz. Ennek során a bérletigazolványt felváltja egy chipkártya, a papír bérletszelvény megszűnik, és virtuális termékké válik. A rendszer másik előnye, hogy az eddig megszokott vonaljegyet felváltja az időalapú jegy, amely érvényességi idején belül (30 vagy 60 perc) korlátlan számú átszállást és utazást biztosít.

2014 végén még két fontos projekt is elindul: az egyik a fonódó villamoshálózat kialakítása, amelynek célja, hogy a jelenleg széttagolt budai villamosvonalak ismét egységes hálózatot alkossanak, és új, átszállásmentes kapcsolatok jöjjenek létre Észak-, Közép- és Dél-Buda között. A tervek szerint a projekt keretében a 17-es villamos egyesül majd 3 budai járattal, így hosszú, észak-déli irányban egész Budát átszelő vonalak jönnek létre.

A másik pedig a Széll Kálmán tér igencsak rég óta húzódó felújítási munkálatainak megkezdése, ami minden közösségi közlekedést használó számára megváltoztatja az ismert világegyetemet.