1/9
Kéhli vendéglő - a magyaros
Forró fazék velős csonttal 2390 Ft
Az óbudai Kéhli vendéglő vérbeli klasszikus magyar hely, ahol az abrosz mellett a függöny is csak kockás lehet. Ide akkor jövünk, ha a nagymama túl messze lakik, mi viszont olyan töltött káposztára vágyunk, amiből a káposztát és a tölteléket sem spórolták ki, a tejföl pedig annyira házi, hogy a fogyasztóvédelem legfeljebb lángvörös címkét adna rá. A marhalábszárból főzött húsleves ennek fényében legalább olyan gazdag, mint a legnagyobb Gatsby. Ráadásul itt az ár csalóka, mert akkora adagot kaptunk, amivel ketten sem tudtunk megbirkózni: legalább egy négyfős család vasárnapi fogyasztását szolgálták fel. A hely extrája, a velős csont nem kifejezetten EU-szabvány, ezért egy újonnan nyíló étterem már nem nagyon kap engedélyt arra, hogy az étlapra tegye. A Kéhli pont azért jó, hogy van, mert azt a házias vonalat képviseli, amit nagyon könnyű hanyagul csinálni és elrontani.
2/9
Petrus - az emberes
A húsleves! Házi tészta 1450 Ft
Azt már , hogy mennyire észrevétlenül nőtt ki a semmiből a város egyik legjobb étterme a Ferenc téren. Pont ezért vártuk azt, hogy itt húslevesek terén is egy komoly versenyzőbe botlunk. Ebben a marhalábszárból másfél napon keresztül főzött megoldásban olyan nyolc tojásos házitészta van, hogy az olaszok mamma miázva dobják ki a durumlisztes pastájukat. A egyébként jellemző otthonos-franciás keverékből most az előbbi dominál, pláne ha bevállalunk egy kört a napon szárított pepperonchiliből. Ez tényleg nagyon komoly történet, belőlünk már egy kiskanál is a Ferenc tér magyar mennydörgőjét hozta ki.
7/9
Menza - a húsos
Menza marhahúsleves 1290 Ft
Ha Kádár János szelleme besétálna a Liszt Ferenc téri , azt mondaná: „Hát gyerekek, ez mégis működik!”. Ez a hely egyszerre viszi a régi vonalat és újít, gyakorlatilag megalapítja a csíkosabroszos kategóriát. A Menza tud mindent, ami 30 éven keresztül csak hiú ábránd volt: menő szocreál, jó fej pincérek és nagyszerű ételek. Állítólag tőlük indult a teáskannás metódus: kihozzák egy tányérban a zöldségeket és levesbetéteket, majd magát a húslevest egy teáskannának látszó tárgyból öntik rá a tartalomra. Nem akarjuk ellőni a „hús itt tényleg húsból van” dumát, de nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy egy akkora darab marhahús vár minket a tányér közepén, mint a tenyerünk. A Brunóhoz hasonlóan a leves színe itt is vöröses árnyalatot mutat, amit mi kizárólag a prémium minőség egyik jeleként értelmeztünk.
8/9
Náncsi néni vendéglője - a cérnametéltes
Vasárnapi tyúkhúsleves 1380 Ft
Fekete István Tutajost is küldte azért, hogy a vékony nagyvárosi kölyökből embert faragjon. Nem véletlen tehát, hogy a fővárosban vannak törzsvendégeknek nevezett Náncsi-függők, mert igaz, hogy pesti viszonylatban sokat kell utaznunk, de itt bármikor megkaphatjuk azt a vasárnapi tyúkhúslevest, amivel nagymama várna minket a fővárostól pár száz kilométerre. Az aranysárgára főtt leves gazdag, zsíros, közben mégis letisztult ízvilággal dolgozik. A rengeteg zöldséget és cérnametéltet épeszű kanál képtelen normálisan befogadni, de olyan mintha a nagyi mögöttünk állna és mondaná, hogy „egyél még, kisfiam”. A fürjtojás és az átlagosnál jóval több friss petrezselyem kifejezetten kellemes meglepetés, a jó nagy adag leves után pedig csak a nagypályás játékosok vállaljanak be további testes fogásokat.