1/14
A leghagyományosabb
Ezt az emléktáblát egy híres orvosnak állították, aki itt lakott, a főbejáratával szemben. Az utolsó mondat egyeztetési hibáját nem érdemelte meg. Jó helyen lakott – emléke száz év múlva is megmarad...
VIII. Reviczky utca 4/b.
2/14
A legtalányosabb
Ez a táblácska az Artpool Galéria által fenntartott P60 kiállítóterem kövezetében látható, a oldala alatt. Tót Endre (1937–), a nagy avantgárd képzőművész a vasfüggöny mögött élve lett híres, az innen küldözgetett képeslapjaival. Sok műve kezdődött így. „Örülök, hogy...
VI. Paulay Ede utca 60.
3/14
A leghibásabb
Nem szép dolog, hogy éppen Kazinczyval esett meg ez a hiba, akinek oroszlánrésze volt abban, hogy a magyar nyelvet nem váltotta fel a német... Pedig a pártállami időre inkább az aggályos túlbiztosítás volt a jellemző, nem az ilyen jellegű hanyagság.
VII. Kazinczy utca 1.
4/14
A legkevésbé informatív
Hát ide azért kellett volna még valami konkrét információ, vagy térképvázlat... Vajon mi indokolta ezt a táblát, a gyár bezárása után 32 évvel?
XIII. Jéggyár utca 1.
5/14
A tréfásan komoly
Ezt a táblát biztosan sokan ismerik, látták a faláról. A nagy kenus népszerű kocsmáján ma sincs más felirat, és a Pató Pál pártról sem hallani már.
VI. Kazinzczy utca 55.
6/14
A legeurópaibb
A falán az európaiságot jelképezi a Portugáliából elmenekülve Hollandiában letelepedett nagy zsidó gondolkodó. Amszterdamban mindvégig látszerészként dolgozott, a szilikózis okozta korai halálát. Egyháza kitagadta szabad gondolatai miatt.
VII. Dob utca 15.
7/14
A legfellengzősebb
Az ilyen fogalmazás a kommunista időkre volt jellemző. A „múltunk keserve és fénye” idézetnek hat, de nem akadtam nyomára.
XIII. Tomori utca 5.
8/14
A „dupla fenekű”
Ez az emléktábla voltaképpen két dolognak állít emléket, egy háznak és egy államférfinek. Nagyon elegánsan oldja meg a feladatot.
V. Egyetem tér 5.
9/14
A félrevezető
Ez a Deák Ferenc nem az a Deák Ferenc – hanem a nagy gólkirály. Nem csak a név, a becenév is félrevezető. Úgy lehetett ő bamba, ahogy Dalnoki Jenő, a Fradi áthatolhatatlan védője „puha”...
XIII. Hollán Ernő utca 31.
10/14
A nem eléggé kijavított
Peyer Károly a 20. századi politika nagy alakja volt. Ha elsőre eltévesztettek egy adatot, talán inkább újra kellett volna gyártani a táblát, nem így javítani. Akkor talán már középre lehetett volna zárni a sorokat, ahogy egy emléktáblán szokás...
XIII. Tátra utca 20/b.
11/14
A nem eléggé modernizált
Ezt a táblát újra alkották, olyan stílusban, ahogy a lebontott épület helyén felhúzott irodaházhoz illik. De közben elfeledkeztek a szöveg modernizálásáról. Most egy 48-as hősről kommunista stílusban szóló szöveg 21. századi tipográfiával látható – furcsa keverék...
XIII. Dunyov utca 4.
12/14
A legbájosabb
A háború utáni eufóriában született Kovács Margit alkotása. Akkor még nem volt hivatalos művész, és nem volt még nagy Budapest se, ahogy az a város körvonalából látszik.
V. Városház utca 7-9., a Kamermayer tér sarkán
13/14
A leginkább zavarba ejtő
Egy emléktábla állításához nem csak valami nagy teljesítmény, de példaszerű élet is kell. Bódy Gáborról a táblaállítás után igen hamar nagy számú és cáfolhatatlan dokumentum került elő: nem csak beszervezték, de rengeteg jelentést is írt. Műveit ma is nagyra tartják, de emléktáblát ezután aligha kapott volna.
IX. Ráday utca 63.
Folytatnád az olvasást? Szeretsz mindig képben lenni, érdekelnek a legújabb budapesti hírek, történetek? Iratkozz fel heti hírlevelünkre, az Insiderre, és legyél te a társaság iránytűje, ha éttermet, kirándulóhelyet vagy programot kerestek!