A XIII. kerületet 1938-ban hozták létre az V. és a VI. kerület Dózsa György úttól északra és váci vasútvonaltól nyugatra fekvő területekből. Ekkor a kormányzó feleségének neve nyomán a környék a Magdolnaváros nevet kapta. A kerület 1950-ben tovább bővült az V. a VI. kerület bizonyos részeivel, illetve a Margitszigettel. Utcanév vadászatunk itt folytatódik.

1/7

Lőportár utca

A XIII. kerület egyik városrészét Lőportárdűlőnek nevezik, nem véletlenül. A Dózsa György út, Szabolcs utca, Róbert Károly körút, Váci út négyszöget a 20. század elejéig kizárólag katonai célokra használták. Ennek több utcanévtábla is őrzi az emlékét, például: Csata utca, Üteg utca, Tüzér utca és Lőportár utca.

2/7

Kartács utca

A katonai célok visszaköszönnek a Kartács utca nevében is, bár ez nem annyira egyértelmű, mint mondjuk az “üteg”. A kartács egy elavult tüzérségi lövedékfajta, amely vékony dobozba vagy zsákba csomagolt golyókból áll. Hatása hasonló a repeszgránátéhoz, mivel kilövéskor a csomag szétreped és a töltények szétrepülnek.

3/7

Vizafogó

A Vizafogó szintén egy városrész neve, de természetesen utcát is neveztek el így a XIII. kerületben. Nevét a viza nevű nagyméretű tokfajtáról kapta, amelynek hossza elérheti a 9 métert, súlys pedig a 14 mázsát. A Duna ezen szakaszának annyi köze van ezekhez a vízi óriásokhoz, hogy a Fekete-tenger és a Kaszpi-tó környékéről egy időben igen gyakran úsztak fel a folyón, gyakran olyan távolra, hogy Komáromig, sőt Passauig is eljutottak. 1870-ben még elég bőven volt belőlük a magyar Dunában is, és a Margitsziget felső vége a vizák nagyon kedvelt ívóhelye volt. A magyar halászok ezért ezen a vidéken húzták ki a hálóikat.

4/7

Thurzó utca

Thurzó család egy jól ismert történelmi főúri család, amelynek tagjai több országból érkeztek. Sokan osztrák eredetűnek tartják őket, de a magyar történelemben is fontos szerepet játszottak. A Thurzók Zsigmond király uralkodása idején emelkedtek főúri rangba. A család persze nem csak rangja miatt nevezetes, hanem azért is mert egy nagyvállalkozók lévén kiemelkedő gazadasági szerepet is betöltöttek.

5/7

Ronyva utca

Ez a különös nevű utca egy patakról kapta a nevét. A Bodrog mellékvize jobb partján Sátoraljaújhely, bal odlalán pedig a ma Szlovákiához tartozó Újhely található. AzI. világháborút követően a Magyarorszgág és Csehszlovákia közötti határ megállapításakor a patakot hajózható vízi útként jelölték, és határfolyónak nyilvánították.

6/7

Frangepán utca

A Frangepán család a Zrínyi családdal karöltve fontos szerepet játszott az újkori magyar történelemben. A horvát származású család a 12. században Veglia szigetét birtokolta.

7/7

Rokolya utca

A rokolya, vagy rokolla leginkább házi vászonból készült, általában fehér színű szoknyát jelent. Persze ennek is vannak küldönbféle változatai: a sárközi rokolya például régen piros, zöld, vagy kék színű ráksából készült. A rokolya szó egyébként német eredetű, legelőször 1348-ban tünt fel a magyar nyelvben.