A város legszebb panorámáit, és egyúttal a nehezebben hozzáférhető kilátóhelyeket bemutató, fajsúlyosabb cikksorozatunk első felvonásában luxusszállodákat kerestünk fel, és, hogy ez az összeállításunk se maradjon különc nélkül, a Váci utcai Tőzsdepalota tetőteraszán is elkattintottunk néhány képkockát a kora esti órákban. Történelmi háttérrel megbolondított panorámakörkép - tériszonyosoknak is.

1/5

Hotel President Budapest

A Hold utcában, a , az , vagy épp a trafiq vonzáskörzetében fellelhető l a legtöbb budapestinek a szálloda tetején nyújtózó, multifunkcionális helikopter-leszálló ugrik be.

A Heliport Panorama Terrace Restaurant néven futó, növényekkel és kültéri, klasszikus stílusú kandeláberekkel csinosított tetőterasz nappal kilátóként, este étteremként, míg egyéb alkalmakkor exkluzív rendezvényhelyszínként szolgál.

Annak ellenére, hogy ezúttal nem helikopterrel érkeztünk, a , a , a , a és a tornyaira, valamint a Lechner Ödön nevéhez fűződő Magyar Államkincstár Zsolnay-majolikával díszített homlokzatára nyíló kilátásnak hála kiváltságosnak éreztük magunkat; és bár a jeges széltől mélyhűtve kászálódtunk le a tetőről, a látottak bőven kompenzálták a mínuszokat.

2/5

Sofitel Budapest Chain Bridge

A talán legismertebb szálloda-ékkövét, a tőszomszédságában található -et mindannyian jól ismerjük – kívülről biztosan, belülről már kevesebben, felülről pedig legfeljebb néhányan.

Az ötcsillagos szolgáltatásokkal és minimalista, visszafogottan elegáns enteriőrrel operáló tett első látogatásunk kudarcba és hóviharba fulladt, azonban az ismétlés a tudás anyja, és másodszorra már sikerrel jártunk.

Az eredmény magáért beszél: , , , , egy apró szelet , egy csipetnyi az időnként sörnyitónak csúfolt Szabadság-szoborból, ; vagyis csupa képeslapra és Világörökség-jegyzékbe illő városszimbólum, ameddig az objektív ellát.

3/5

Váci1 - Tőzsdepalota

Az I. világháború káoszában, 1911 és 1915 között épült Tőzsdepalota – amely nem összekeverendő a Szabadság téri tévészékházzal – a és a sarkán tör az ég felé. Az Alpár Ignác tervei alapján épített finánc központ első emeletének pompáját márványborítás és gyönyörűen restaurált Róth Miksa-üvegablakok emelik Greshami magasságokba. A legnagyobb, bálterem-kaliberű helyiségben egy kasszafúró-rémálomba illő széfajtóba ütköztünk, és amilyen nehéz lenne tagadni, olyan könnyű volt kitalálni, hogy itt bizony egy nyüzsgő pénztárcsarnok üzemelt. A környező szobákban banki alkalmazottak robotoltak, míg a további négy emelet irodáiban a régi idők brókerei rohangáltak a saját pénzük után, illetve mások vagyona miatt.

A Tőzsdepalota, amely 1933 óta az UNESCO Világörökség részét képezi, 2005-ben az Orco Property Group tulajdonába került. Az ingatlanokra specializálódott befektetőcsoport Christian Biecher francia építész vezérletével tüstént jövőt csempészett a múltba.

Az utcafrontról jelenleg egy ruhabolt, a Szamos Gourmet Ház és a Hard Rock Café Budapest közelíthető meg, de a valódi szépség ezúttal is legbelül, valamint, a tetőterasznak köszönhetően, legfelül tárul elénk. A felhőkhöz legközelebbi szinten a tervek szerint egy étterem kap majd helyet, és a panoráma feltérképezése után – , , , Gerbeaud-ház - bátran ki merjük jelenteni, hogy az ételek nehezen fogják felvenni a versenyt a kilátással.

4/5

Le Meridien Budapest

A , a , illetve az , a Közértnek és a Design Terminálnak otthont adó találkozásánál magasodó Le Meridien Budapest esetében sem szeretnénk levegőnek nézni a kronológiai sorrendet, így ismét irány a múlt. A szálloda épületét 1914 és 1918 között, az Adria Biztosító Társulat megbízásából emelték a város egyik legpatinásabb környékén. Az Adria-palotában a biztosítótársaság irodái mellett mesébe illő bérlakások, a földszinten színvonalas butikok, míg a tetőtérben műtermek is helyet kaptak. Kevesen tudják, hogy a homlokzatot díszítő szobrok anno azt szimbolizálták, hogy az adott épületrészben a biztosítás mely szakágára specializálódott Adria-hivatalnokok tologatták aktáikat.

A palota építészeti értékéről és elismertségéről sokat elárul a korai műemlékké nyilvánítás ténye, azonban a II. világháború bombatámadásaitól még az előkelő státusz sem védhette meg az Adria budapesti koronaékszerét. Az 1950-es, tessék-lássék helyreállítást követően mind a lakásokat, mind az üzleteket felszámolták: beköszöntött a Budapesti Rendőr-főkapitányság szűk fél évszázados korszaka, amely 1997-ben ért véget.

A legapróbb részletekre kiterjedő felújítási munkálatok 1998-ban kezdődtek, majd két évvel később megnyitotta kapuit a világ szálloda-élvonalát erősítő Le Meridien; amely az ötcsillagos kategóriából is kiemelkedik szolgáltatásaival és klasszikus eleganciát sugárzó enteriőrjével, és amely a prominens személyiségek állandó budapesti célpontja. Egy rövid lajstrom arról, mit is volt szerencsénk szemügyre venni: jobbra a Károly körút a jobb sorsra érdemes Anker-házzal; balra és , a hátunk mögött pedig a megunhatatlan budai látkép a – - – szentháromsággal.

5/5

Hilton Budapest

Ha létezne olyan, hogy helyszínlottó, a Hilton Budapest valószínűleg minden héten zsebre vágná a főnyereményt; ugyanis az egyik oldalról a , a másikról a frissen felújított határolja; a szobákból nyíló panoráma pedig a tripadvisor.com legszebb kilátással büszkélkedő szállodáinak rangsorában az ötödik helyre katapultálta a nagyvilági elegancia dacára meglepően barátságos Hilton Budapestet.

Történelemből, akárcsak a szinte minden szegletében, itt sincs hiány, ráadásul a műemlékek a szálloda szerves részét képezik, így a konstrukció egyedi, lenyűgöző elegyet alkot. A két épülettömbbel összeolvadó, XIII. századi Szent Miklós templom napsárga maradványait a lobby üvegablakain át csodálhatjuk meg. Egy emelettel lejjebb a domonkos kolostor kerengője kanyarog, amelynek közepén egy nyolc méter mély, Mátyás király és Szapolyai János címerével ékesített kút tátong. A kerengő folyosóját a szálloda történetét prezentáló fotók, valamint az ásatások során feltárt régészeti kincsek teszik különlegessé; utóbbiak sorában a legrégebbi darab egy 2000 éves, a Római Birodalom korából származó mérföldkő.