A Józsefvárosi Múzeumban egy olyan helytörténeti kiállítás látható, mely úgy meséli el a VIII. kerület történetét, hogy nem csak az ott lakók, de a nagyközönség számára is izgalmas.
A környék igazi teresedése a II. világháború előtt kezdődött el, amikor belevágtak az Árpád híd megépítésébe, és 1950-ben fejeződött be, amikor átadták a hidat. Bár ma már a területet térnek nevezzük, de valahogy mégsem ez jut az eszünkbe róla.
Az Örs vezér terét akár Kelet-Pest „kikötőjének” is mondhatjuk, hiszen a főváros pesti oldalának első számú forgalmi csomópontja. 1980-ban például itt nyílt meg Magyarország első nyugati stílusú üzletközpontja, a Sugár.
Egy városi legenda szerint Freddie Mercury is szemet vetett rá. Visegrád neve Mátyás királyéval és Beatrix királynééval forrt egybe, de IV. Béla építtette, a török hódításig pedig a magyar királyok vidéki rezidenciája volt.
A Fővám tér a IX. kerület ikonikus tere. Sok turista megfordul rajta, nemcsak azért, merthogy itt található a Központi Vásárcsarnok, hanem azért is, mert gyönyörű kilátás nyílik a Dunára, a Gellért Szállóra, a Gellért-hegyre, láthatjuk a Műegyetem robusztus épületét, na meg a pesti oldalon ezen a helyen kezdődik a Szabadság híd is, melyen átsétálhatunk a budai oldalra.
A Babits Mihály Emlékházban G. Tóth Franciska, a ház irodalomtörténészének és kulturális menedzserének szavaival élve megtapasztalhatjuk, hogy az itt töltött idő „csodálatos lehetőség arra, hogy megnyissa a lelkeket”.
Egykor a Kőbányai úton sokáig az enyészetnek átadva állt a MÁV Északi Járműjavítója, ami nemcsak vonatokat, de pazar térélményt és egy 22 ezer négyzetméteres fémszerkezetet is rejtett. A 2010-es évek vége felé azonban az Eiffel-csarnokot megkapta az Opera, és az Operaház összművészeti játszótere lett, ahol a jelmezek és a díszletek születnek.
A több mint 100 éves Nagykörút Pest szíve-lelke; napközben százezrek rohannak erre munkába vagy az egyetemi előadásaikra, hogy aztán este átadhassák helyüket a vacsorára, színházba, buliba igyekvőknek.
Ha ki akarunk ruccanni Budapest közelében, akkor a legtöbben Szentendre felé vesszük az irányt, hiszen ki ne szeretné ezt a kisvárost, amelyet macskaköves utcák, szűk átjárók, színes barokk, rokokó és copf stílusú házak, vízpart és művészet jellemez, remek kávézókkal és hangulatos éttermekkel.
A Károly, Múzeum és Vámház körút alkotta Kiskörút egy nyüzsgő városrész egyetemekkel (Corvinus, ELTE) és rejtett zugokkal tarkítva. Olyan szeglete Budapestnek, amit be kell járni. Oda-vissza, keresztbe-kasul, egyszer, kétszer, tízszer.
Az V. kerületet a Vigadó tértől a Deák térig tartó Deák Ferenc utca vágja ketté. A terület déli felét hívjuk Belvárosnak, az északit pedig Lipótvárosnak.