Az 1967-ben átadott, Szrogh György tervezte Körszálló Budapest ikonikus épülete, amelyhez számtalan legenda kapcsolódik. Élénken, de
tévesen élt a köztudatban, hogy a teteje forgott, a bútorok körcikk alakúak voltak,
és az sem egészen biztos, hogy a lélegzetelállító panorámával rendelkező Cola bárban lehetett először kólát kapni Budapesten. A 280 szobás hotel a maga korában a város legelegánsabbjának számított, nyugati kocsikkal volt tele a parkolója, éttermében pedig kisebb vagyonba kerülő rákkoktéllal és libamájjal várták a híres és hírhedt vendégeket, például Honthy Hannát, Tony Curtist, Roger Moore-t vagy Moammer Kadhafit, ahogy a szálló történetéről szóló cikkünkben is írtuk.
Modern lakóépületként éled újjá
Azonban az eredeti funkció az utóbbi években életképtelennek bizonyult, a hotel és környezete pedig romlásnak indult, az elmaradt műszaki felújítás miatt az épület statikai problémákkal küzd, belsőépítészeti értékei elvesztek, és nem igazán szolgálja a kerület lakosságát sem. A nyáron induló átalakítást a Market Asset Management Zrt. végzi, a BEM Center irodaház és a Kimpton BEM Budapest Hotel átalakításához hasonlóan. Az építkezés előreláthatólag két évig tart, az egykori Körszálló pedig a 21. század elvárásainak megfelelő, modern lakóépületként éled újjá, írja a Market Asset Management Zrt. közleménye.




Az épület 2022 óta áll helyi védelem alatt, a projekt elsődleges célja pedig az értékmegőrzés, így az átalakítás során megmaradnak az eredeti arányok, a jellegzetes tömegképzés és forma, a sugárirányú pillérrendszer, a látszóbeton, a nagy üvegfelületek és a homlokzat sávos megjelenése, sőt az átépítéssel olyan elemek is megvalósulhatnak, amelyek az eredeti terveken szerepeltek, de költséghatékonysági okokból végül az építés idején elvetették őket.




Főszerepben a környezettudatosság
Az épületben 50 lakást alakítanak ki, továbbá irodákkal, valamint wellness- és fitneszrészleggel is bővülni fog. A tervekben fontos szerep jut a környezettudatosságnak, ennek jegyében az építkezést követően egy közel zéró karbon üzemeltetésű épület jöhet létre. A gázt például be sem vezetik, a hűtéshez és fűtéshez szükséges energiát talajszondák és hőszivattyúk fogják biztosítani.






A beruházás keretében nemcsak az egykori szálloda, hanem közvetlen környezete is megújul, a betonozott felszíni parkoló helyét nyilvános park veszi át, helyette mélygarázst alakítanak ki, amely fölé zöldtetőt létesítenek, így növelve a zöldfelületek arányát. Felújítják a Lorántffy Zsuzsanna lépcsőt, a Trombitás utca felőli elhanyagolt tetőt szintén zöldtetővel újítják meg, a Szilágyi Erzsébet fasor felőli, trafókkal tűzdelt felület magasabb építészeti formát ölt és kereskedelmi funkciót kap, áll a Market Asset Management Zrt. közleményében.

A tervezési munkálatokkal Tima Zoltán Ybl-díjas építészt és a Középülettervező Zrt.-t (KÖZTI) bízták meg. A munkálatok előreláthatólag 2027 harmadik negyedévében fejeződnek majd be.
(Borítókép: Major Kata – We Love Budapest)