A február 17-én induló, a tervek szerint két évig tartó munkálatok célja olyan piac kialakítása, ahol nemcsak vásárolni tudnak a környéken élők, hanem közösségi élményekben is részük lehet – fogalmaz a közösségi oldalán közzétett bejegyzésben Soproni Tamás.
Terézváros polgármestere azt írja, a belső és az őstermelői piac nyárig zavartalanul működik, és a bolhapiacokat is megtartják. A posztból kiderül, hogy a műemléki védelem alatt álló IV. számú fővárosi vásárcsarnok 1897-ben épült Czigler Győző tervei alapján, nagyjából egy időben Budapest másik öt fedett épületben működő piacával.
Az épület állaga a II. világháború utáni időszakban folyamatosan romlott, a pincéje beázott, ezért a 80-as évek végén alulról szigetelték, és elhárították az omlásveszélyt. A ma ismert formáját is a 80-as években nyerte el az épület, akkor kerültek be középre a pavilonok.
A kerületi tanács már 1989-ben tervpályázatot írt ki a vásárcsarnok teljes felújítására, azonban a munka nem kezdődött el. A 90-es évek közepén és a 2000-es években is születtek tervek a teljes átalakításra: a piac helyét egy szupermarket vette volna át, ezzel párhuzamosan pedig mélygarázs került volna a Hunyadi tér alá.
2019-re megújult az épület teljes homlokzata, de a belső teljesen érintetlen maradt.
A nemrég lezárult közbeszerzés eredményeként a csarnok belsejét nettó 2,92 milliárd forintért a Magyar Építő Zrt. és az Épkar Zrt. konzorciuma újítja fel 2025–27-ben, teljes mértékben önkormányzati forrásból, a munkákat pedig a Terézvárosi Vagyonkezelő Zrt. koordinálja. A munkát széles körű lakossági egyeztetés előzte meg, a terveket pedig a Budapestért díjjal kitüntetett Archikon építésziroda készítette, miután megnyerte a közbeszerzési pályázatot.
(Borítókép: Képszerkesztőség – Terézváros önkormányzata)