Régóta nem láthatjuk már teljes díszében az északi Klotild-palotát, ám szerencsére egy ideje felújítás alatt áll, hogy hamarosan régi pompájában, ismét szállodaként fogadhassa a látogatókat. Nemrég bejutottunk a kordonok mögé, és megnéztük, hol tart most a projekt, de ami még ennél is izgalmasabb: az egykori patika helyén találtak egy időkapszulát, amit mi is megnézhettünk. Érdekes dolgok derültek ki belőle.

A Klotild-paloták

Az Erzsébet híd előtt, a Szabad sajtó út két oldalán kapuként magasodó épületeket a köznyelv előszeretettel hívja Klotildnak és Matildnak, de valójában mindkét palota becses neve Klotild. Budapest emblematikus épületeit az Erzsébet híd megépítése hívta életre: sok épületet elbontottak miatta, miközben a híd lábánál egy díszes palotákkal teli, hatalmas teret szerettek volna kialakítani. Az 1880-as években üresen maradt telkek közül a két legértékesebbet József Károly főherceg felesége, Klotild hercegnő vette meg, aki a leendő híd kapujaként elegáns palotákat képzelt a telekre.

A reprezentatív épületeket a kor felkapott építészpárosa, Korb Flóris és Giergl Kálmán tervezte, akik bár ekkor még fiatalnak számítottak a szakmában, nagyon is jól tudták, milyen mesterekkel érdemes dolgozni ahhoz, hogy egy minden részletében fényűző épületet hozzanak létre. Így a két épületen olyan iparművészek dolgoztak, mint Zsolnay Vilmos és Róth Miksa. A tükörszimmetrikus paloták tervezése 1899 tavaszán indult, az északi palota – az Astoria felől a jobb oldali – 1900-ra el is készült, 1900. november 29-én, tehát 125 évvel ezelőtt kapta meg a használatbavételi engedélyt, ami már akkor is nagy dolog volt, főleg, hogy az újdonságnak számító vasszerkezettel kísérleteztek.

A felújított déli Klotild-palotát 2021-ben adták át (Matild Palace néven szálloda üzemel benne), és bár ikertestvérét, az északi palotát a 2010-es években egyszer már renoválták, és működött is benne egy szálloda, jó pár évig üresen állt. Ám ez már nem tart sokáig. A katari beruházónak köszönhetően a DVM MAN JV (a DVM group és a MAN Enterprise Joint Venture) 2019 óta dolgozik az északi Klotild-palota rekonstrukcióján, amelyből ismét szálloda lesz (a Marriott St. Regis brandje), jelenleg a belsőépítészeti munkálatok és a homlokzat műemléki megújítása zajlik, ha minden a tervek szerint halad, akkor az épületet 2025 végén adják át – ez persze még nem egyenlő a szálloda megnyitásával.

A rekonstrukciós munkálatok során egy érdekes „lelet” került napvilágra: egy 1946-ból származó időkapszula. 

Mi az az időkapszula? 

Az időkapszula valójában egy olyan doboz, kapszula, amiben egy adott kor tárgyai vagy információi vannak összegyűjtve, hogy ha azt a távoli jövőben megtalálják, akkor képet kapjanak a múltról. Bár az időkapszulák meglétét hivatalosan az 1930-as évektől datálják, már a 20. század előtt is helyeztek el az emberek egy-egy tárgyat az épületekben az utókor számára. A 30-as években az amerikai Thornwell Jacobs történész és pedagógus ötlete volt, hogy – a 20. század hétköznapjait és az emberiséget bemutatandó – gyűjtsék össze a tárgyakat, hogy a Föld jövőbeni lakói megismerjék az egykori civilizációt. A konzervnyitótól kezdve a tollasütőn át Hitler hangjáig minden megtalálható a civilizáció kriptájában, amit az Appalache-hegység gránitszikláira épített Oglethorpe Egyetemen 1936-ban kezdtek el kialakítani, és csak 8113-ban lehet majd felnyitni. 

A civilizáció kriptájának hamar híre ment, így számos szervezet és magánember készített hasonló gyűjteményeket a jövő számára. A világ első hivatalos időkapszuláját, egy töltény alakú hengert, a Westinghouse Electric Company helyezte a föld alá 1939-ben, a New York-i világkiállításon. Azóta már a világ minden részén rejtenek el kisebb üzeneteket a jövő számára – általában világkiállításon vagy egy-egy épület alapkőletételekor. De bizonyos esetekben egy bútorzat készítésekor helyeznek el információkat egy adott korról, ahogy azt a Klotild-palota földszintjén lévő egykori patikánál is tették.

Időkapszula a patikában

A Váci utca és a Kígyó utca sarkán 1903-ban nyílt meg a Szentháromság patika, s bár helyén évekig egy butik működött, bútorzata a mai napig megmaradt – ebben sokat segített az is, hogy a földszinti és a galériaszinti berendezése is műemlékileg védett. Az viszont fontos infó, hogy a bútorzatot a II. világháború után újjáépítették, ugyanis a Klotild-palota olyan súlyos bombatalálatot kapott, hogy többek között a patika is kiégett.

És itt jön a csavar: ahhoz, hogy megfelelően megtisztítsák és restaurálják – meg egy picit átalakítsák – ezt a bútorzatot, darabjaira szétszedték, és ekkor találták meg az 1946 májusából származó időkapszulát. Ez egy csomagolópapírra grafittal írt írás, amin a bútorzat készítőjéről és az akkori hétköznapokról, leginkább az árak alakulásáról tudhatunk meg néhány információt. Többek között azt, hogy

a bútort egy bizonyos Molnár László készítette, és 5 millió pengő volt az órabére – összehasonlításképp ráírták, hogy ekkor egy doboz cigaretta 4 millió PENGŐ, egy liszt 120 millió pengő, egy liter bor 130 millió pengő, egy kiló zsír PEDIG 800 millió pengő volt. 

A csomagolópapírra írt emléket már egy természettudományos vizsgálattal is elemezték, a megtisztítása – ahogy egyébként a bútorzaté és a Klotild-palota homlokzatáé is – pedig egy olyan lézerrel történt, amit a nemrég elkészült Notre-Dame-székesegyház restaurálásánál használtak először. Ennek előnye, hogy mivel nem kell hozzá vegyszer, semmilyen kárt nem tesz az anyagban, nem változik meg annak szerkezete, pusztán a szennyeződés tűnik el róla. 

Az egykori patika helyén a felújítás után egy kávézó nyílik majd, és ami pluszöröm, hogy a régi bútorzat nem egy raktárba kerül majd megőrzésre, hanem egy kisebb átalakítás után visszakerül az eredeti helyére, csak épp megfelelő lesz majd egy kávézó működéséhez. És a tervek szerint a megtalált időkapszulát is visszahelyezik ide.

A jelenlegi állapot

A 125 éves épületben eredetileg irodák, üzlethelyiségek és lakások voltak, egy korábbi átalakítás során szállodaként funkcionált, és a jövőben is az lesz belőle, étteremmel és kávézóval – utóbbi az egykori patika helyén lesz. Ahogy Griecs András, a DVM MAN JV projektvezetője a bejárás során elmondta, jelenleg a műemléki homlokzat megtisztítása zajlik, ami remélhetőleg 2025 elejére befejeződik. Ezzel párhuzamosan már

a belsőépítészeti munkák, A szobák kialakítása, A szárazépítések, A gépészeti és AZ elektromos rendszerek kialakítása is folyik. 

Az épület 1975 óta műemlék, így komoly előírásoknak kell megfelelni az eredeti állapot visszaállítása, valamint a kortárs beavatkozások és átalakítások során. Mivel a Marriott-csoport St. Regis márkája egy kifinomult, elegáns stílust képvisel, itt az egyszerű fehér szín és a klasszikus dizájn fog dominálni, persze azért egy-két extravagáns elemet felfedezhetnek majd a vendégek. További érdekesség, hogy úgynevezett design and build konstrukcióban dolgoznak az épületen, ami annyit jelent, hogy menet közben folyik a tervezés és a kivitelezés. A DVM MAN JV tervezési részlege az engedélyezési tervek felelős tervezője is, emellett pedig feladatuk, hogy a koncepciótervben megálmodott belvilágot kiviteli tervvé fejlesszék, valamint magát a kivitelezést is támogassák. 

Az északi Klotild-palota felújított épületét a tervek szerint 2025 végén adják majd át a hotelnek, ahol 102 szoba, étterem, kávézó, a pinceszinten pedig egy wellnessrészleg várja majd a látogatókat. 

Címkék