Ha ma nyílna egy olyan strand, ahol a medencében ülve a csodás Dunakanyar látványa tárulna elénk, amit különlegessé tesz az építészeti kialakítása, lényegében a természetben van, és még termálvize is van, akkor mihamarabb meglátogatnánk – és szerintünk ezzel nem csak mi vagyunk így. A fentiekkel a Visegrád melletti lepencei strandfürdőt írtuk le, ami 2006 szeptemberében fogadott utoljára látogatókat, hogy aztán egy gyors felújítás után, a 2010-es években újranyisson.
Ma már tudjuk, hogy ez nem így történt: 2007-ben végleg bezárt, a tulajdonosok folyamatosan változtak, mígnem 2020-ban bejelentették a strandfürdő felújítását. Az öröm nem tartott sokáig, kiderült, hogy az új tervek Natura 2000 területeket is érintenek, a módosítások után pedig a 2022-es közbeszerzés eredménytelenül zárult. „Ezt követően a költségvetési megszorítások részeként a fürdő megújítására vonatkozó támogatás is visszavonásra került, amely nélkül egy ilyen típusú beruházás nem megvalósítható” – mondta el kérdésünkre Vécsey Róbert, a beruházásért felelős Dreamland Holding igazgatója.
A Börzsönyre néző erdei strandról az 1970-es években kezdtek el elmélkedni, miután a Visegrád melletti Lepence-patak völgyében meleg vizű forrást találtak. Mivel a Dunakanyar már akkor is nagy népszerűségnek örvendett, pezsgett a kirándulóélet, és még a Minisztertanács is a Szentendrétől Esztergomig tartó sávot tervezte fejleszteni,
a hévíz megtalálása után már hatalmas beruházásról és turisztikai központ létrehozásáról álmodoztak a helyi vezetők.
Így merült fel a meleg vízű strandfürdő létrehozása is. Bár a kaszkádos (lépcsős vízesés) elrendezéséről és a betonhéjakról híressé vált strand építésébe már 1974-ben belekezdtek, csak 1981-re készült el teljesen. Első ütemben a hideg vizes úszómedence és a gyerekmedence készült el, a termálvizű lépcsős medencékre várni kellett még pár évet.
„A medencék egy-egy héjszerkezet alól futnak ki és követik a hegyvonulat rétegvonalait. A körök mentén húzódó ülőpadok panoráma-kilátást nyújtanak a Dunakanyar egyik legszebb részlete felé. Olyan ez, mint egy »kifordított görög színház«, ahol a nézőtér nem a színpad felé — a központra — irányul, hanem ellenkezőleg, legyezőszerűen szétnyílik több mint 180 fokban a kilátás felé″ – olvasható Zsuffa András építész ismertetése az általa tervezett strandról.
Különleges megjelenésével meg persze a lenyűgöző természeti környezetével a lepencei az egyik legszebb magyarországi stranddá vált, amit a korabeli lapok is magasztaltak. Így a Magyar Ifjúság tudósítója Szemirámisz függőkertjéhez hasonlította, ami a termálmedencékkel, a pihenőkkel, a fákkal, a virágokkal, a kilátással és a fényjátékkal a „Duna-kanyar vadregényének legimpozánsabb látnivalója”, de a Nők Magazinja riportere is a gyönyörű kilátást és a romantikus környezetet értékelte.
Ám hiába a sok dicsőítés és a pazar helyszín a szuper panorámával, a strandfürdőt már a 80-as évek végén is reklámozni kellett, mert az üzemeltetők szerint nem látogatták elegen. Talán azért is lehetett kevesebb a látogatószám, mert termálvíz ide vagy oda, a strand csak a nyári időszakban üzemelt – úgy tűnik, akkor nem gondoltak arra, hogy a nagyjából 36-38 fokos vízben a hűvösebb időben is szívesen áznának a vendégek.
Bár 2002-ben a lepencei termálvíz összetétele miatt megkapta a gyógyvízminősítést, ami összehúzó és gyulladáscsökkentő hatású, mégsem nőtt meg a népszerűsége, így
2006 volt az utolsó szezon, amikor még üzemelt.
Bár a nagyjából 28 000 négyzetméteres területet az eltelt évek alatt visszahódította a természet, szomorú látni az omló és telegraffitizett építményeket, a potyogó és széttört csempéket, az elhagyott világot. Olyan látvány fogadja az arra járót, mintha egy posztapokaliptikus regény vagy film helyszínén lenne.
A terület hasznosítása és a lehetséges felújítás az elmúlt években többször is felröppent a hírekben, a Dreamland Holding 2017 óta foglalkozott vele, így több koncepciót is készítettek – ám ezek finanszírozási problémák miatt a mai napig nem tudtak megvalósulni. Ahogy a beruházó cég igazgatója megkeresésünkre elmondta, 12 hónapos fürdő megvalósításában gondolkodtak, mellette pedig egy folyamatos jövedelemtermelő beruházási részt is terveztek.
„Jelenleg kész koncepciótervvel rendelkezünk a fürdő megújítására és 32 egységes üdülő kialakítására [a terveket a BORD Építész Stúdió készítette – a szerk.]. Azonban a visegrádi térségben jelenleg nem elérhetők turisztikai célú támogatások, és kedvezményes beruházási hitelek sincsenek, ezek nélkül egy ilyen funkciójú beruházás megtérülése nem biztosítható. Ennek megfelelően a projekt további előrehaladása rövid időn belül nem várható.”
Források:
- Zsuffa András: A Lepence-völgyi erdei strandfürdő, Magyar Építőipar, 1983
- Bán Dávid: Úgy maradt... a Dunakanyar rejtett gyöngyszeme, a Lepence strandfürdő, Építészfórum, 2023
- Elhagyatva: Lepencei panoráma strand, KalandZóna, 2023
- Az egykori lepencei strandfürdő – Visegrád, Magyarország, Panadea