Lugosi Lugo László igazi reneszánsz ember volt, életműve sok tízezer fényképből állt, huszonegy önálló fotókönyv, mintegy félszáz általa szerkesztett kortárs művészeti album, publikációk, sőt rövidfilmek is szerepelnek alkotási között. A nemrég elhunyt művész hatalmas életművet hagyott hátra, hiszen fotóművészként sorozatokban gondolkozott, legfőbb témája pedig Budapest volt. Dokumentálta a város eltűnőfélben lévő világát, a látható Budapest építészeti kincseit és az emögött megbújó emberi történeteket, a láthatatlan Budapestet is.
Készített sorozatot a régi idők mestereiről, boltbelsőket, elhagyott gyárépületeket fotózott, dokumentálta az elmúlást, mi pedig graffitisorozata kapcsán ejtettünk róla szót, ezekből a fotóiból ugyanis két éve jelent meg válogatásalbum. Első nagyobb ciklusa Fotónaplója volt, amely 1978 és 1982 között készült, 36 füzetből áll, és összesen 6-9 ezer felvételt tartalmaz, nagyon fontos képet fest a korszak underground és avantgárd budapesti közegéről.
Szenvedélyes városfotósként végzett munkásságát Klösz Györgyéhez is hasonlíthatjuk, ezt pedig nem csak mi gondoljuk így, Lugót magát is lenyűgözte a 19. század második felében működő fotós. Ezért az egyik legfontosabb, legizgalmasabb sorozatában megegyező beállításokból, Klöszéhez hasonló, fatáblás géppel fotózta végig az ő képein megjelenő helyeket. Ez a feladat egyébként korántsem volt egyszerű, Klösz ugyanis szekéren berendezett laborral járta a várost, így Lugónak sokszor saját autója tetejére kellett felmásznia ahhoz, hogy megszülethessen a kívánt alkotás.
Készített művészportrékat, sorozatot a Dunáról, Budapest zsidó múltjáról, rozsdaövezetekről, lépcsőkről, és hűségesen dokumentálta a 70-es, 80-as évek underground kultúráját is. Most ebből a sajátos és részben még feldolgozás alatt álló életműből nyílt kiállítás a Kiscelli Múzeumban. A tárlat nem retrospektív, műfaját tekintve fotográfiai és térinstallációs jelentésfeltárás, a művész több tízezer fotójából mintegy 1300 darabot tekinthetünk meg.
A különleges térinstalláció pedig nem is kerülhetett volna jobb helyre, mint a grandiózus Templomtérbe. A fotókat egymás után, szimultán vetítéssel mutatják meg, így az egyes alkotások egészen másképp lépnek kapcsolatba egymással, mint megszokhattuk, a vetítővászonként szolgáló csupasz téglafalak pedig spontán módon jelenítik meg egy város legalapvetőbb építőelemeit, sajátos játékot űznek térrel és idővel.
Mindannyian teljesen másképp érzékeljük Budapestet, a körülöttünk mozgó, lüktető várost, ám ritkaság, hogy ilyen mélyen bepillanthassunk valaki más látásmódjába, különösen egy olyan emberébe, aki ennyire széles perspektívából látta a fővárost. A tárlat megtekintésével sietnünk kell, hiszen csak ahónap végéig (október 27.) látható, ha pedig szívesen ismerkednénk Lugo izgalmas világával, akkor érdemes figyelnünk a LUGO: Á.R.A.M.L.Á.S Facebook-csoportot is, gyakran frissül a művész munkásságával kapcsolatos új tartalmakkal.
(Borítókép: Kiscelli Múzeum)