A magyar sport napját 2000 óta ünnepeljük, abból az alkalomból, hogy 1875. május 6-án a Magyar Athletikai Club megrendezte a kontinens első szabadtéri sportversenyét.
A Magyar Athletikai Club (MAC) 1875. április 8-án alakult meg, nem sokkal azelőtt, hogy az egyesület május 6-án megrendezte volna első nagyszabású versenyét. A minden idők legsikeresebb magyar sportegyesületének számító MAC sportolói számos világ- és Európa-bajnoki címet és 24 olimpiai aranyérmet szereztek a klub 1949-es megszűnéséig. A gróf Esterházy Miksa által alapított klub színe a kék-sárga volt. Az 1875-ös eseményen, ami a kontinens első szabadtéri sportversenye volt, ökölvívók és atléták mérték össze az erejüket.
A Ludovika Akadémia hallgatóinak sportbemutatója a millennium alkalmából, Ferenc József tiszteletére az Orczy-kertben (1896. június 12.) (Fotó: Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei - Fortepan)
(Fotó: Fortepan)
(Fotó: Wein Sarolta - Fortepan)
(Fotó: Torjay Valter - Fortepan)
(Fotó: Fortepan)
(Fotó: Schmal Alexandra - Fortepan)
(Fotó: Bősze Ádám - Fortepan)
Az ország méretéhez képest a magyar sport kimondottan eredményesnek mondható. Bár a foci iránti rajongás a legerősebb, mégsem abban vagyunk a legjobbak, még ha abban is vannak szép eredményeink. De azatlétikában, a vízi sportokban, a vívásban, a női kézi- és kosárlabdában vagy újabban a jégkorongban nagyobbakat villantunk, jobban teljesítünk, ennek ellenére a magyar válogatott, a Fradi vagy a DVTK meccseire akkor is többen látogatnak ki, ha rosszul megy a csapatnak. Ez már csak ilyen műfaj. És ettől függetlenül örülni illik minden egyes éremnek és eredménynek, amit sportolóink szereznek és elérnek.
(Fotó: Varga László - Fortepan)
(Fotó: Lecse Zoltán - Fortepan)
(Fotó: Fortepan)
A Budapesti (Budai) Torna Egylet (BBTE) sportolói és klubháza a Széll Kálmán téren (1925) (Fotó: Lakatos Mária - Fortepan)
Ferenciek tere (egykori Apponyi tér), a Magyar Túraút motoros túraverseny startja, oldalkocsis Scott motorkerékpáron ifj. Fancsek Imre 23-as rajtszámmal (1925) (Fotó: Saly Noémi - Fortepan)
Látó-/Gugger-hegy, Nagybányai út, Tarján Antal és OM sportkocsija egy autóversenyen (1928) (Fotó: Tarján Emmi - Fortepan)
Olimpiai érmek tekintetében nem állunk rosszul, hazánk a 10. legeredményesebb nemzet. És miközben a hivatásos sportolók teszik a dolgukat (sportolnak), addig a nép sem lazsál. Magyarországon általában mindig jól ment a tömegsport, a politikai berendezkedéstől függetlenül. Egykor a (grund)foci meg a pingpong volt a legnépszerűbb a lakosság körében, napjainkra ez jócskán megváltozott. Manapság az edzőtermi testedzés a menő, illetve sokan futnak és úsznak, nem beszélve a kerékpárosok egyre népesebb táboráról, bár utóbbiak tekintetében azért tegyük hozzá, összemosódnak a határok a sportolásként bringázók és az életvitelszerű bringások között.
Korabeli bringások a Bécsi út mellett (1928) (Fotó: Simon Tibor - Fortepan)
Balra Weygand Tibor énekes ökölvívóedzésen (1928) (Fotó: Weygand Tibor - Fortepan)
A Munkás Testedző Egyesület tornászai (1930) (Fotó: Formanekné Nagy Zsuzsanna - Fortepan)
(Fotó: Jezsuita Levéltár - Fortepan)
(Fotó: Fortepan)
(Fotó: Lukács Zsolt - Fortepan)
(Fotó: Kurutz Márton - Fortepan)
(Fotó: Bor Dezső - Fortepan)
(Fotó: Romák ÉVa - Fortepan)
Műjégpálya, a felvétel a Sport Club Riessersee – BKE jégkorongmérkőzésen készült (1937) (Fotó: Bojár Sándor - Fortepan)
(Fotó: Romák Éva - Fortepan)
(Fotó: Romák Éva - Fortepan)
(Fotó: id. Konok Tamás - Fortepan)
(Fotó: Bor Dezső - Fortepan)
Szabó József utca, Millenáris-sporttelep, motorvezetéses kerékpárverseny, „stéher” kerékpár (1940) (Fotó: Fortepan)
Szabadstílusú birkózó (pankráció) világbajnokság az ekkor Fényes György üzemeltette Fővárosi Nagycirkuszban (1940) (Fotó: Fortepan)
Király Ede, minden idők legeredményesebb magyar műkorcsolyázója (1940) (Fotó: Fortepan)
MTK-meccs az 1940-es évek elején (Fotó: Bojár Sándor - Fortepan)
A Kerepesi úti ügetőpálya, szemben a II. helyi tribün; a Nemzeti Lovarda rendezvénye a Szent István-hét alkalmából, lovas rendőrök díszelgése (1941) (Fotó: Lukács Zsolt - Fortepan)
A kispesti Puskás ballal kapura lő, mögötte az újpesti Balogh II. (1949) (Fotó: Kovács Márton Ernő - Fortepan)
Újpest, Megyeri út, UTE-pálya, a 60 éves MTK ünneplése (1949) (Fotó: Kovács Márton Ernő - Fortepan)
Újpest, Megyeri út, UTE-pálya, Magyarország–Ausztria (6:1) válogatott labdarúgó-mérkőzés; Puskás kapura lő (1949) (Fotó: Kovács Márton Ernő - Fortepan)
(Borítókép: Schmal Alexandra - Fortepan)
Folytatnád az olvasást? Szeretsz mindig képben lenni, érdekelnek a legújabb budapesti hírek, történetek? Iratkozz fel heti hírlevelünkre, az Insiderre, és legyél te a társaság iránytűje, ha éttermet, kirándulóhelyet vagy programot kerestek!