Rubin Eszter: Mit esztek ti otthon, mannát?
Tíz év telt a szeretett Barhesz megjelenése óta, Rubin Eszter pedig végre újra megörvendezteti a gasztroerotikára fogékony olvasókat. Személyes és szívhez szól, egy zsidó család múltjába, történeteibe és jelen életébe kalauzol minket, ízeken, aromákon, illatokon, színeken keresztül. A sztorik között recepteket találunk, a pampuskától a babkán át egészen a kardamomkrémes hanukai fánkig. Nagy formátumú szépirodalmi írás a Mit esztek ti otthon, mannát? , aminek a konyhai polc helyett inkább a családi könyvtárban a bérelt helye.
- Pesti Kalligram
- 496 oldal
- 9990 Ft
Déri Szilvia (Házisáfrány): Édes, foszlós, kovászos
Az igazi kovászrajongók már a pandémiás lezárások előtt nekiveselkedtek a zabagép etetésének, és a mai napig kitart a lelkesedésük. Déri Szilvia
„Házisáfrány” a különleges kelt tészták és péksütemények mennyei világába hív, és olyan részletesen mesél a kovászról, hogy az is tisztába kerül a téma összetettségével, aki eddig nem értette a misztériumát. A fermentált tésztával egy könnyedebb, egészségtudatosabb és sokkal egyszerűbben emészthető szénhidrátcsoportra találhatunk. Mi már bele is szerettünk az óriás kakaós csigába!
- HVG Könyvek
- 162 oldal
- 7900 Ft
Havas Dóra: Főzd meg
A mindennapok receptjeire koncentrál Havas Dóra gyönyörű, természetesen lila árnyalatokban pompázó könyve. A szerző hitvallása, hogy az vagy, amit megeszel, és ha hallgatunk rá, akkor izgalmasak, változatosak, frissek és frappánsak leszünk, ha vele tartunk és elkészítjük például a sült sütőtöksalátát, a citromos húsgolyókat újburgonyával vagy a kelkáposztafőzeléket sült oldalassal. A recepteket szezonálisan, évszakokra bontva követhetjük, ez pedig jó mankó a tudatosabb otthoni konyhafőnököknek.
Segal Viktor, Szemere Katalin: 100 keksz, amit szeretsz
100 keksz, amit szeretsz – vagy ha megsütöd, meg is szereted majd. Szép kerek számú receptet oszt meg velünk Szemere Katalin és Segal Viktor, akik arra vállalkoztak, hogy jól ismert klasszikusokat és kekszbe zárt egyéb fantáziákat (például flódni vagy Rákóczi-túrós) mutassanak mindazoknak, akik szeretik ezt a műfajt. Édes és sós kekszeket egyaránt találunk a válogatásban. Ha nem vagyunk a tortakészítő, pogácsatészta-hajtogató fazonok, akkor különösen jól jön majd ez a kiadvány.
Wossala Rozina: Konyhakönyv
Nagyon vártuk Wossala Rozina könyvét, ami nemcsak egy praktikusan használható, modern, otthoni szakácsoknak összeállított, abszolút friss és modern könyv, de egy vagány és gyönyörű album is. Grafikailag (Kavalecz Eszter) és fotóban (borító és image-fotók: Szombat Éva, hangulat- és ételfotók: Erdőháti Áron, styling: László Ágnes) is prémiumkategória, amolyan coffee table book jelleget ölt. Közben pedig tényleg tele van olyan trükkökkel, apróságokkal, amik szükségesek ahhoz, hogy ízgazdag, pimaszul emlékezetes ételeket készítsünk. Magunknak vagy még inkább barátoknak és mindazon szeretteinknek, akik élnek-halnak a gasztronómiáért.
Kövi Pál: Erdélyi lakoma (2022)
Kövi Pál Erdélyi lakoma című könyvének eredetije 1980-ban jelent meg, és a kor konyháinak polcain gyakran jelen volt Lajos Mari és Hemző Károly ikonikus
„számos” sorozatai mellett. Kövi egy felettébb különleges életúttal rendelkező vendéglátóipari szakember volt, aki a népdalok gyűjtésének mintájára szedte csokorba Erdély ízeinek legjavát, szász, román, magyar, örmény hatásokkal gazdagon tarkítva. A 2022-es kiadás egy inspiráló és megindító közreműködésből jött létre: Mautner Zsófi restaurálta a recepteket, Trucza Adorján pedig végig hitt benne és állhatatosan fogta a gyeplőt, Covid ide vagy oda. Gasztrokulturális albumként is aposztrofálhatjuk a kiadványt, melynek aprólékos és gyönyörű grafikáját Hitka Viki, képeit Erdőháti Áron, stylingját László Ágnes jegyzi.
Horváth Judit, Király Ágnes: Fermentált konyha
Az elmúlt 3-4 év erőteljesen a fermentálásról szól, ami a világ számos részén kifejezetten ritkán használt konyhai műveletnek számít. Szerencsére mi kovászolós-savanyítós nemzet vagyunk! Horváth Judit a Mentes Kovászműhely Facebook-csoport alapítója, Király Ágnes pedig a FerMentor Blog szerzője, a Fermentálás –
tippek, trükkök, receptek Facebook-oldal alapítója, a két hölgy pedig most együttes erővel mutat meg mindent, amit az érdeklődő kezdők és a már haladók is használhatnak. Több mint 100 receptet találunk a könyvben, melyek között a magyaros kedvenctől egészen az ázsiai jellegű finomságokig haladhatunk. Csokis savanyú káposzta? Igen, szerepel a Fermentált konyha nagyszerű receptjei között.
Puzsér Róbert: Gonzó szakácskönyv
Képtelenség lenne kihagyni egy olyan kiadványt, mint Puzsér Róbert Gonzó szakácskönyve, ami egyrészt egy óriási fricska és trollkodás, másrészt humoros olvasmány és zseniális fotógyűjtemény. A gonzó életmódot a legboldogabb, leginkább önfeledt idők velejárójaként is említi (szárnypróbálgatás a kollégiumban, vidékről Pestre költözés...), közben pedig arra apellál, hogy megszüntessen minden szakácskönyves szorongást, ami abból fakadhat, hogy sikerülnie kell a receptnek. Nyugalom, az After Éjt!-hez is csak egy tábla fekete csoki és némi mentolos fogkrém szükségeltetik! A könyv címe búrul: Kookbock. Forgassuk serényen!
Kocsis Lilla, Nagy Zoltán: Gin & Tonik és egyéb koktélok
Hiánypótló mankó és kalauz, ami a ginek és tonikok világát nyitja meg, most a tapasztaláson túlmenően, elméleti síkon is. Kocsis Lillánál és Nagy Zoltánnál hitelesebb figurák nem is írhatták volna az erősen borókás és kinines könyvet, hiszen a Boutiq'Bar elképesztő nemzetközi sikerét is nekik és csapatuknak köszönhetjük. A tavalyi Keverd, rázd, öntsd! –
Klasszikus koktélok mindenkinek után már sokan várták, hogy minden fontos infót egy könyvben lássanak a kedvenc italukról. Otthoni minibárunk mellett is jól mutat a kék szövetborítós Gin & Tonik ismerettár!
Szabadfi Szabolcs, Trogmayer Éva: Labi és a nagy találkozás
Labi, az erdő pékje visszatér! Szabadfi Szabolcs és Trogmayer Éva Baracsi Gabi rajzaival együtt hódítja meg ismét azokat a gyerekeket, akik a kakaós csigák evése mellett örömmel hallanak liszttel hintett esti meséket is. A hamuban sült pogácsa és a puliszka helyett a könyvbéli péktanoncok modernebb finomságokat sütnek, és jó néhány recept is bekerült a történetbe. Kedves, jópofa gyerekkönyv!
Czecz Fruzsina: Terítéken a lélek
Szeretnéd tudni, hogy milyen összefüggés van a mentális egészséged és aközött, amit megeszel? Tennél egy önismereti túrát annak érdekében, hogy felfedezd, valójában mit jelent neked az evés? Puszta létfenntartás csupán, vagy élvezeti faktor és boldogság? A főzéssel felszabadítod a kreatív energiáidat? Ilyen és ezekhez hasonló kérdésekre is keresi a választ Czecz Fruzsina tanácsadó szakpszichológus, gasztropszichológiával foglalkozó szerző és az ízek nagy szerelmese. A sok főzés és gasztrokultúra után jóleshet egy ilyen olvasmány, amivel talán közelebb is kerülhetünk a saját ízlésünk elméleti megoldásához.