Szinyei Merse Pál – Léghajó
Augusztus végén számoltunk be a neopaintesek alkotásáról, akik Szinyei Léghajóját varázsolták egy VI. kerületi tűzfalra. A Szinyei Merse Pál Gimnázium diákjai pár hete iskolájuk névadójának egyik legismertebb alkotását, vagyis annak egy változatát láthatják nap mint nap. A falfestmény 2 hét alatt készült el, 5 festőművész közreműködésével.
És nem ez az első alkotás, amely magyar festő reprodukcióját ábrázolja, a klasszikus és a kortárs festészet népszerűsítése már jó ideje a szemünk előtt zajlik.


Aba-Novák Vilmos – Laura (Kék kalapos nő)
Komoly elismerésnek örvend a Színes Város Csoport is, ami Magyarország első tűzfalfestéssel és köztérszínesítéssel foglalkozó szervezete. 2019-ben például a Kazinczy utca 45. tűzfalára került fel általuk Aba-Novák Vilmos Laura (Kék kalapos nő) című festményének impozáns reprodukciója.


A civil kezdeményezésű projekt már a kezdetekkor mozgalommá nőtte ki magát, ugyanis a köztérszínesítés legális formában ismeretlen volt hazánkban a Színes Város 2009-es alapítása előtt. Jóvoltukból azonban az Akácfa utcában – a Wesselényi utca felé nézve – Aba-Novák Piros kalapos nő (1929) című alkotását is sokáig csodálhattuk. Mivel a falakat időről időre újrafestik, ezért már csak a fotókban gyönyörködhetünk.
Aba-Novák Vilmos – Piros kalapos nő

Ferenczy Károly – Október
Ha már Flór Péterék műveinél tartunk, akkor mindenképpen megemlítjük Ferenczy Károly 1903-as, Október című festményének szintén Akácfa utcai, 2019-es repróját is, ami csodálatos színeivel jelentősen feldobja a szürkécske városképet.

Kortárs művészet a városligeti Múzeum Mélygarázsban
Végül, de nem utolsósorban felhívnánk a figyelmet – bár nem tűzfal – a városligeti Múzeum Mélygarázsban „elhelyezett” kortárs falfestményekre is, ahol Keserü Ilona, Maurer Dóra, Bak Imre, Nádler István, Hopp-Halász Károly, Lantos Ferenc, Bortnyik Sándor, Fajó János, Konok Tamás vagy éppen Victor Vasarely művei elevenednek meg a falakon. Ez bizony végre nem csak firka, ez maga a nagybetűs művészet a falakon!