Az utóbbi években egyre elkerülhetetlenebbül érezzük a saját bőrünkön is a klímaváltozás veszélyeit, ezzel párhuzamosan szerencsére az élet számos területén megjelent a környezettudatos gondolkodás és megoldások keresése. Az egyik legnagyobb, sokszor teljesen felesleges terhelést az eldobható, egyszer használatos műanyag tárgyak jelentik, ezek veszélyeire hívják fel a figyelmet olyan világszintű mozgalmak és kampányok, mint a műanyagmentes július – amihez több budapesti vendéglátóhely is csatlakozott – vagy a szívószálmentes augusztus.
A kampányszerű megmozdulások mellett szerencsére a vendéglátásban egy másik vonal is egyre népszerűbb: egyre több helyen találkozunk a vagány, színes logókkal, mintákkal dekorált, újrahasználható műanyag poharakkal. A Nyugat-Európában már hosszú évek óta trendinek számító tudatos életszemlélet most kezd itthon is teret nyerni – végre egy olyan divathullám, ami reméljük meg is marad, és jótékony hatással lesz a környezetre.
A fesztiválokon már bevett gyakorlat a re-pohár alkalmazása, nagyjából egy évtizede jelentek meg először a visszaváltható, betétdíjas poharak, amelyek jelentős mértékben csökkentették egy-egy ilyen rendezvény környezeti terhelését, idén például már a Szigeten is ezt adták, remélve, mintegy másfélmillió eldobható műanyagpoharat kiváltanak velük.
De mi is ez a re-pohár vagy ÚjraPohár, és miért jó? A fél literes, keményebb műanyagból készült, betéti díjas pohár legalább 100 használatot-elmosást kibír, szemben az egyszerhasználatosokkal. Bár a gyártása és lebontása is energiaigényesebb, de a Dán Környezetvédelmi Hivatal összehasonlító értékelése alapján még így is mindössze 5-10 újrahasználat után már környezetbarátabb más megoldásoknál. Persze felmerül, hogy de hát ott az üvegpohár, ám fesztiválokon vagy főként a szezonális kültéri helyeken, esetleg koncerthelyszíneken ez nem opció, nemcsak a mennyiség, de a törés-, és balesetveszélyről miatt is.
A re-pohár vagy ÚjraPohár előnye például a PLA termékekkel ellentétben, hogy mivel ez “sima” műanyag, az elöregedése után gyűjthető szelektíven, míg a PLA elbontásához speciális, és itthon még nem túl elérhető technikára van szükség. Itthon több cég is gyártja és logózza a poharakat, az elnevezés is ettől függően változik. A Zöldövezet az elsők között volt, akik még re-pohárként népszerűsítették a terméket, és csak idén, név levédetése után vezették be az ÚjraPohár kifejezést, ami mögött a változatlan termék áll. Az igazi nagy áttörést 2018 hozta el, idén hihetetlen ütemben nőtt azoknak a vendéglátóhelyeknek a száma, akik e mellett a megoldás mellett döntöttek, amivel nemcsak a saját pénztárcájukat, de a környezetet is kímélik.
És hogy hol kérhetjük a frissítő limonádét, fröccsöt vagy sörünket repohárba? Például a Valyón, a Kabinban, a Fellini Római Kultúrbisztróban, de a Pontoonon is ennek a pereme fölül nézhetjük a naplementét a budai dombok fölött, és a Bliss42-ben is ebben adják a koktélokat, valamint a belváros legnagyobb szórakozókomplexumában, a Fogasház/ Instantban és a Madách téri Telepen is találkozhatunk vele. A legtöbb helyen az első ital kikérésekor felszámolnak még plusz 200-400 Forintot a pohárért, amit induláskor vagy visszaválthatunk, vagy haza is vihetünk, így a következő piknik vagy kirándulás alkalmavál már nekünk sem kell az eldobható műanyag poharakkal tovább terhelni a környezetet. Aki igazán figyelmes, az pedig akár hozhatja is magával a következő alkalommal, amikor újra kiülne az adott helyre iszogatni.