A Várkert Bazár és a Szarvas tér között álló terület egykor forgalmas kereskedelmi központnak számított, hiszen ekkor még létezett a régi Tabán és a hajóhíd is. Itt állt Meindl János eredetileg klasszicizáló későbarokk, de copf stílusban újjáépített háza, amelyet Semmelweis János bérelt ki 1806-ban.
Itt működtette a Fehér Elefánthoz címzett vegyeskereskedését, és itt született 1818-ban Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője”.
A háborúban félig megsemmisült házat múzeumi célra építették át, a kiemelkedő orvos munkásságára pedig Borsos Miklós Anyaság című szobra emlékeztet az épület udvarán.
A múzeum 1965 óta működik ezen a helyen, de az intézményhez tartozik többek között az Arany Sas Patikamúzeum is a Budai Várban, a Tárnok utcában, néhány méterre a Mátyás-templomtól. Az európai szinten is kiemelkedő intézmény szakmai hírét a későbbi miniszterelnök, Antall József igazgatósága alatt alapozták meg.
A kapualjon belépve azonnal néhány mozsárral találjuk szembe magunkat; a fő múzeumi tér az első emeleten található.
A kiállított tárgyak gyakorlatilag a görög-arab medicina történetétől kezdve mesélik el az orvoslás és a betegségek történetét a kolostorok falai közé szorult betegápoláson, a skolasztikus medicinán és a tapasztalatból nyert tudáson alapuló, egyetemeken is oktatott orvosláson keresztül nagyjából Semmelweis koráig.
A kiállított anyag megértését lényegre törő és közérthető feliratok, kísérőszövegek segítik.
A tárgyak között láthatunk mérlegeket, érmetszőket, fogókat, sebészi érhorgokat, sebészi láncfűrészt, foghúzó szerszámokat, a szemléltetéshez szükséges bábukat, preparátumokat.
Az egész tárlat egyik leglátványosabb eleme az egykori Szentlélek Patika enteriőrje. Az 1813-ból származó együttes Gömöry Károly patikus megbízásából született, aki 1803-ban vásárolta meg a harmadikként alapított budai patikát, majd megbízta Pollack Mihályt egy új patikaház felépítésével az akkori Király utcában. A feltehetően a neves építész által tervezett berendezést Rosznágel Márton pesti asztalosmester, a faszobrokat pedig Dunaiszky Lőrinc készítette.
A fent említett fél évszázados működésre emlékezik a Tabáni titok. 50 éves a SOM címmel megrendezett, látványos, önreflektív, sok humorral átszőtt időszaki tárlat is, amelyet a földszinten tekinthetünk meg.
Minden bizonnyal az egyik legviccesebb kiállítási darab az a BB pezsgősüveg, amely mellett az alábbi feliratot olvashatjuk: Figyelem! A pezsgősüvegből a magyar múzeumtörténet meghatározó darabja válhat a jövőben. (A történet háttere, hogy 2016 januárjában a SOM igazgatóját nevezték ki a Magyar Nemzeti Múzeum élére. Varga Benedek ebből az alkalomból bontotta ki a kiállított pezsgősüveget.)
Látható tehát, hogy a patinás épülethez szerencsére nyitott szemlélet és igényesség társul. Fent vannak az Instán és diákcsoportoknak is szívesen tartanak vezetést. A kiállított anyag egy kulturális utazásra hív, de aki szimplán csak érdekes tárgyakat vagy hangulatos patikabelsőt szeretne látni a régmúltból, az sem fog csalódni, így egyáltalán nem csak orvostanhallgatóknak ajánljuk az Apród utcai múzeumot.