A Budapesten virágkorukat élő kisüzemi sörök esetében nem csak az ízvilágot tervezték meg aprólékosan, hanem a dizájn terén is kiélték magukat a feltalálók. Összeszedtük a városban kapható kedvenc kézműves söreinket, ezúttal viszont nem az ízeket vettük figyelembe, hanem csakis a dizájnt.

1/9

Távoli Galaxis

A Rothbeer brewery Távoli Galaxisa igazi sikersztori a hazai sörforradalom történetében, ami a minőség és a dizájn közös érdeme. Ez a tipikus amerikai IPA a galaxy egyedi aromájával játszik, de a kráteres égitestről felszálló űrhajós dizájn sokat segített abban, hogy a gyenge, kenyérszerű maláta kíséretében kibontakozhasson a kiegyensúlyozott mangókarakteres komlóíz az ember szájában.

2/9

Hedon sörfőzde

A Hedon sörfőzde Credo söre nekünk több szempontból is a kedvencünk. Először is azt értékeljük benne, hogy nem egy unalmas ízvilágú sörről van szó. A 6%-os ital esetében az első korty még kicsit édeskés, aztán megérkezik a komló határozott keserűsége. Mi viszont most nem erre figyeltünk, hanem a dizájnra: már a csapat logója is rendeben van - ez egy lazán hátradőlő embert ábrázolnak, két sör után azonban már akár sörnyitónak is láthatjuk - de a Credo címkéje az, ami igazán felkeltette az érdeklődésünket. A minimálisra vett pipás dizájn a René Magritte “Ceci c'est ne pas une pipe” című képére hajaz egy kicsit, amúgy meg egy trendi iPhone alkalmazás logója is lehetne. Mindeközben persze a színvilág tökéletesen idomul az ital borostyános színéhez.

3/9

Reketye sörfőzde

A Reketye testvérek kézműves sörfőzdéje magas minőségű alapanyagokból készülő, valódi ale és lager típusú sörökkel foglalkozik. A csapat első söre a Ravasz Hód 2014-ben debütált a Jónás kézműves sörházban. A Hód mind ízvilág, mind pedig dizájn szempontból könnyen megjegyezhető, így ezt emelnénk ki: amikor megkóstolja az ember, először keserű, testes, de mégis aromás és jól csúszik, viszont a 6.5% alkoholtartalom az, amely végül dominanciát szerez, tehát érdemes vele vigyázni. Ez persze az ember első kipróbálás előtt nem tudja, de az ital lilás-szilvaszínű, eleganciát sugárzó címkéje miatt ismeretlenül is vonzó lesz.

4/9

Horizont sörök

A Horizont sörök mindegyike fiatal, magyar, képzett sörfőzőmesterek alkotása. Mi a Horizont India Pale Alet kóstoltuk meg, amely egy 6%-os, Cascade és Magnum komlóval készült, virágos-citrusos aromájú, könnyed IPA. A választásunk oka persze az üveg dizájnja volt, amely egy egyszerű, minimalista címkét takar, rajta egy világítótoronnyal.

5/9

Black Mamma

A Black Mamma ízvilágát tekintve is különleges sör, amelyre ráerősít a törzsi jellegű dizájn. A zöld színvilág tökéletes kontrasztot képez a sötét itallal, amely leginkább az egyik legősibb tudatmódosító szerrel, a kávéval van baráti viszonyban. Az ital címkéjét egyébként Közép-Amerika inspirálta, ami „bővelkedik az ősi titkokban, és fetreng a modern mocsokban, gazdag spirituális helyszínekben”.

6/9

A Békésszentandrási Serfőzde

A Békésszentandrási Serfőzde történetének kezdete a 90-es évek elejére nyúlik vissza, és itt született az első prémium kézműves sör is. A tapasztalat meglátszik a termékek minőségén és az italok kinézetén is: ebben a főzdében több olyan italt is találunk, amelyet dizájn szempontból kiemelnénk, annak ellenére, hogy a sörök nagy része hasonlóan egy kicsit napilap stílusban, egy-egy hozzáadott színnel operál. Az egyik legismertebb termék innen az Ogre söre, ahol természetesen a zöld szín a főnök, de kifejezetten szépnek találjuk a Szent András könnye nevű italt, amely esetében pedig a lila a dominál. A többitől a legjobban a Meggyes Sör tér el, amely kicsit modernebb, piros egyenruhát kapott. Érdemes a palettáról kiemelten kezelni még a Black Rose-t, amelynek bordó-fekete kombinációja tökéletesen átadja a gazdagon malátás, mégis lágy és bársonyos ízvilágot.

7/9

Angry Beast

Az Angry Beast nem nevezhető kimondottan elegánsnak, de úgy döntöttünk, hogy bevesszük a szépségversenybe, mert ez az egyetlen olyan címke, amely felveszi dizájnban a versenyt a Bevog Kramah indiai pale dinoszauruszával, ami nagy teljesítmény. Ez a sötét, olajosan forgolódó kávés-kakaós ital nem mellékesen az ország egyik legerősebb söre is, típusa pedig russian imperial stout. Ezt a sörfajtát a 18. században találták fel, amikor Nagy Katalin cárnő olyan sört rendelt a londoni sörfőzőktől, ami kibírja Szentpétervárig. A siker érdekében pedig természetesen annyit tettek, hogy megnövelték az alkoholtartalmat. Az italt bárki megkóstolhatja szinte bármelyik budapesti sörözőben.

8/9

Csupor sör

A Csupor egy olyan új hely a mezőnyben, amit azért nyitottak, hogy rávilágítsanak a dolog szenvedélyesebb oldalára, és hogy bebizonyítsák, hogy kemény munkával, tanulással a budapesti fiatalok előtt is nyitva áll a siker kapuja. És nagyjából ezt tükrözi a Csupor sörök dizájnja is, amely egyszerű, viszont határozottan tudja, mit szeretne elérni, és kit szeretne meghódítani. A termékek közül mi a Bunny Hop nevű sört emelnénk ki dizájndíjasnak: az amerikai Citra alapú és sötétbarna, már-már feketés színű ital címkéjén a zöld barátkozik össze különböző sötét színekkel, ettől pedig az egész rendkívül izgalmasnak néz ki. A marketing itt annyira bevált, hogy azonnal ittunk is egyet.

9/9

Bigfoot Sörfőzde

Olvasóink közül többen említették, hogy a Bigfoot sörfőzde dizájnja is rendben van. Felkutattuk a márkát, hogy megbizonyosodjunk erről, és azt kell mondanunk, hogy a javaslat maximálisan megállja a helyét: a sörfőzde címkéin az amerikai gengsztervilág elevenedik meg képregény stílusban. Az üvegek nem kifejezzetten az elegáns kategóriát képviselik, de tény, hogy igényesek és azonnal megragadják a tekintetet. Ha már ott voltunk kipróbáltuk Al Capone nevűt, ami egy igazi amerikai IPA, amelyet a sűrű, keserű és a megnyugtató szavakkal tudnánk alegjobban leírni.