2005 óta tudjuk, hogy minden évben január harmadik hétfője az év legszomorúbb napja. Bár több helyen olvashatunk arról, hogy ilyenkor a legmagasabb az öngyilkosságok száma, vagy ilyenkor állunk vissza az ünnepek után a munkarendbe, ezért üt meg jobban a depresszió, valójában ezeknek a magyarázatoknak nem sok alapjuk van. A pontos napot ugyanis 2005-ben Cliff Arnall brit pszichológus egy képlet segítségével számolta ki, és egy utazási iroda reklámkampányához kapcsolódott vele, de már megbánta.
Ezzel együtt a január nem túl vidám, meglehetősen szürke hónap. A decemberi ünnepek alatt a legtöbben mentálisan és szó szerint is kiköltekezünk, így már alapból visszafogottabb hangulatban vágunk neki, ráadásul a mi éghajlatunkon valóban eléggé másképp fest ilyenkor az élet a napos nyárhoz képest, amikor sokkal több időt töltünk a szabadban, és könnyebben indulunk neki a társas programoknak.
De nem volt a január mindig ilyen sivár. Német nyelvterületen, illetve Hollandiában és Belgiumban még ma is emlékeznek a vízkereszt utáni első hétfőn tartott céhes ünnepségekre, amikor a céhtagok összegyűltek, megválasztották tisztségviselőiket és megünnepelték a munkába lépést, a hivatalos szertartást pedig némi mulatozás is követte. A szokás, amit az egyes országokban más-más névvel illettek, egyébként a szászoknak köszönhetően Erdélyben is ismert volt, Belgium és Hollandia egyes részein pedig még ma is tartják ezt az ünnepet. Az tehát, hogy január közepe táján megünnepeljük a hétköznapokba való visszatérést, nem idegen az európai kultúrkörtől, és nem is biztos, hogy annyira rossz gyakorlat. Mi is ajánlunk néhány programot a januári feldobódáshoz.
Fürdőzz!
Alig lehet kellemesebb elfoglaltságot elképzelni, mint amit a főváros fürdői kínálnak, hiszen kültéri medencéikben úgy élvezhetjük a szabad levegőt, hogy egyáltalán nem érezzük a hideget. Különösen hangulatosak lehetnek ilyenkor azok a fürdők, amelyeknek van kinti része, például a Széchenyi, a Rudas vagy a nemrégiben megújult Dandár.
Kirándulj a virtuális valóságba!
Ha kint a hideg rögvalóság fogad, menekülj virtuális tájakra! Erre kiváló lehetőséget kínálnak Budapest immerzív kiállítóhelyei, ahol úgy érezhetjük, mintha egy van Gogh-festményben, fények között vagy egy különleges térben kalandoznánk a szürke január helyett. Itt gyűjtöttük össze ezeket a helyszíneket.
Technózz!
Nemes Márton Techno Zen című multimédiás projektjével nagy figyelmet keltett a Velencei Biennálén, most pedig megnézhetjük alkotását a Ludwig Múzeumban is. Az alkotás egy olyan összművészeti mű, amely egyszerre nyugtat meg és kelti életre egy technóparti energiáit. Merüljünk el színes, robbanékony világában! (Hétfőnként a múzeum zárva tart.)
Túrázz!
Ha szerencsénk van, akkor a Budapest környéki hegyekben, a Normafánál és a II., III. kerület kirándulóhelyein várható ebben a hónapban némi hó. A ropogós, hófehér táj pedig nagy eséllyel hangol jókedvre, kiránduljunk az Apáthy-sziklához, a Guckler Károly-kilátóhoz vagy akár a Normafához.
Hódolj téli sportoknak!
Ma már nehezen tudjuk elképzelni, de Budapest valamikor igazi télisport-központ volt. Ennek ma már csak emléke a Normafa, ahol sífutni és szánkózni lehet, de hamarosan Visegrádon is megnyílhat a szánkó- és sípálya. A legjobb korcsolyapályákat pedig itt gyűjtöttük össze.
Melegedj át finom ízekkel!
Nem feltétlenül kell milliókat fizetnünk azért, hogy olyan ízeket próbáljunk ki, amelyek egy kicsit felpezsdítenek a hidegben. Ebben a toplistában forró ázsiai leveseket, ebben pedig spanyol tapasokat gyűjtöttünk össze.
Merülj el az építészetben!
Ha lehullanak a lombok, akkor tűnnek fel leginkább Budapest csodás építészeti értékei. A legnagyobb meglepetést talán a tavasszal és nyáron zöld fák mögé rejtőző villák okozzák, amelyeket most sokkal jobban láthatunk. Itt gyűjtöttük össze a legszebb környékeket.
(Borítókép: Hirling Bálint - We Love Budapest)