Nem emlékszünk, mikor volt utoljára olyan őszünk, mint az idei, amikor ilyen sok új hazai filmalkotás került a mozikba. Műfaji sokszínűség jellemzi a repertoárt, a vígjátékok és a drámák közé befért történelmi romkom, krimi, sőt horror meg sci-fi is.

1. Nemere István: Addig írok, amíg élek

Az elsősorban sci-fiket és krimiket író Nemere 50 éve van a pályán, és olyan rekordot tudhat a magáénak, aminek sem itthon, sem a világban nincs párja: ő a legtöbb könyvet kiadott író, közel 800 kötetnél tart. Munkásságáról, írói ars poeticájáról és Nemere Istvánról mint hétköznapi, a természetet és az állatokat mélyen tisztelő emberről szól a dokumentumfilm

Bemutató: szeptember 12. 

2. Zenit

A magyar, szlovák és cseh koprodukcióban készült film szokatlan hibrid: egyszerre disztópikus sci-fi és táncfilm. A mélyen a föld alatt lévő börtönben játszódó moziban egy csapatnyi fogoly szökést tervez, az élükre álló vezetőjük pedig eközben egy titokzatos lénytől különös erőt kap. Ez azonban csak bajjal jár, a vezető ugyanis megszállottá és despotává válik. 

Bemutató: szeptember 12.

3. Fekete pont

A Kodály Method és a Balaton Method című zenés filmek készítője, Szimler Bálint ezúttal egy olyan, groteszk humorú, független finanszírozásban megvalósult filmet rendezett, ami az oktatást veszi górcső alá, és egy általános iskola falai között játszódik. Két főszereplője a családjával Berlinből hazaköltöző és a magyar iskolák állapotára gyerekszemmel rácsodálkozó kisfiú meg az iskolarendszert szelíd kritikával szemlélő, pályakezdő fiatal tanárnő. A kisfiú nehezen szokja meg a megváltozott körülményeket, a tanárnő pedig megértően fordul felé, hogy együtt vegyék fel a harcot a házmesterkultúrára alapozott rendszerrel szemben. 

Bemutató: szeptember 19.

4. Lepattanó

A film, aminek azzal csináltak előzetes hírverést, hogy abban még az egykori Bobby Ewing, vagyis Patrick Duffy is főszerepet játszik. A mozit a Szia, Életem! forgatókönyvírója, Vékes Csaba írta és rendezte, a témája pedig nagyon magyar, amiről nemrég egy cikkben mi is megemlékeztünk: a gombfoci vagy hivatalos nevén a szektorlabda. Néhány megszállott játékos, élükön a mindig vicces Scherer Péterrel, szeretne kijutni a gombfoci-Eb-re, csak hát az anyagiak, azok hiányoznak nagyon. És ekkor kerül a számlájukra – egy véletlennek köszönhetően – egy rakás amerikai dollár, a kísértés pedig túl nagy ahhoz, hogy kihagyják az így felkínálkozó lehetőséget...

Bemutató: szeptember 26.

5. Bolond Istók

Arany János azonos című versregénye nem kimondottan vidám és romantikus mű, viszont a szerző abban írta meg korábbi, vándorszínészként szerzett tapasztalatait is. Az új magyar film, amit Rohonyi Gábor, a Brazilok és a Szia, Életem! rendezője készített, pedig Arany János életének ezt az időszakát meséli el egy romantikus történelmi kalandfilmbe ágyazva. A Debreceni Református Kollégiumból meglépő ifjú Arany a szív szavát követve áll vándorszínésznek, akik között nemcsak a színpadi mesterséget tanulja ki, de a való életről is kap jó pár keserű leckét.

Bemutató: október 3.

6. Január 2.

A 2018-as év egyik legfontosabb magyar filmje, ami szép nemzetközi karriert is befutott, az Egy nap című mozi volt, Szilágyi Zsófia alkotása. Hat évet kellett várni a rendező következő munkájára, aminek szintén egyszerű az alapszituációja: egy nő elhagyja a férjét, és a barátnője segít neki elköltözni, ez a folyamat pedig összesen hét körből áll. A film ennek a hét, teljesen más körnek a története. 

Bemutató: október 3.

7. Egy százalék indián

Hajdu Szabolcs párkapcsolati trilógiájának záródarabja ez a fura címet viselő film. Szereplői három értelmiségi férfi és a párjaik, akik egy haláleset kapcsán találkoznak újra egymással. A társadalom más-más szintjén álló és élő férfiak és a később hozzájuk csatlakozó nők beszélgetése komoly vitákat szül és mélyen rejlő ellentéteket hoz a felszínre. Akárcsak a trilógia első két darabja, az Egy százalék indián is feszültséget és életszagú humort ígér. Trailer egyelőre még nem készült hozzá.

Bemutató: október 10.

8. Akkord

A zenei témájú dokumentumfilm arról szól, hogy a magyar népzene hogyan hat a magyar popzenére. Már a megszólalók sokszínűsége (például Bródy János, Csík János, Ferenczi György, Kiss Tibi, Lábas Viki, Lovasi András, Pál István „Szalonna″, Presser Gábor, Szabó Balázs, Takács Dorina „Дeva″) is mutatja, hogy zenei stílustól függetlenül szinte minden hazai könnyűzenészre így vagy úgy, de hatással van és volt a népzene. De szóba kerül a táncházak világa és a népzenével való első találkozás emléke is. Bartók Béla és Kodály Zoltán biztos lájkolná Kempf Márta Anna filmjét

Bemutató: október 24.

9. Ma este gyilkolunk

A magyar krimivígjáték Agatha Christie modorában készült. Egyik nagy erénye, hogy színészlegendáinkat (Kern András, Takács Katalin, Jordán Tamás, Pogány Judit, Bánsági Ildikó, Bodrogi Gyula, Koltai Róbert, Bálint András) állította a kamera elé, de azért a fiatalabb generáció jelesei (például Hermányi Mariann, Keresztes Tamás, Stefanovics Angéla, Elek Ferenc) is szerephez jutnak. A filmet egy kipróbált forgatókönyvíró és rendező páros, Köbli Norbert és Fazakas Péter jegyzi, úgyhogy nagy reményekkel várjuk a végeredményt.

Bemutató: október 31.

10. És mi van Tomival?

Till Attila új, egész estés filmjének témája az alkoholizmus, korunk és országunk egyik népbetegsége. A két főhős, egyikük bábművész (Thuróczy Szabolcs), a másik liftszerelő (Polgár Tamás), anonim alkoholisták, és egy ideje már nem isznak. Harmadik társuk, a film címében is szereplő Tomi viszont egy ideje már kihagyja a gyűléseket, így elindulnak, hogy megtalálják, a film pedig ennek a keresésnek a történetét meséli el humorral, drámával és szerethető, pozitív emberi gesztusokkal. A filmnek egyelőre még nincs előzetese.

Bemutató: október 31.

11. Holnap meghalok

A magyar horror ritka, mint zombifilmben a vámpírok, éppen ezért amikor érkezik egy-egy újabb próbálkozás, akkor arra felkapja az ember a fejét. A film szerint adva van egy, a várostól távol eső nyaraló az erdőben, melynek közelében egy tó is található. Ide érkezik a szülés előtt álló fiatal nő, majd a legjobb barátnője és a féltestvére is, miközben egyre furább érzés gyötri: rövidesen meg fog halni. Az előzetes alapján egy jól sikerült magyar horror is lehet az elsőfilmes Czibulya Nikol mozija, ami ránézésre nem a hentelős slasher, hanem a pszichohorror alzsánerébe sorolható.

Bemutató: november 7.

12. Futni mentem

Napjaink legnépszerűbb tömegsportjáról szól Herendi Gábor új vígjátéka, de persze a futás, egészen pontosan a maratoni táv csak körítés a romantikus érzelmek, a humor és némi jellemfejlődés mellé. A főszereplő egy idősödő nő (Udvaros Dorottya), akinek meghal a férje, a férfi utolsó kívánsága pedig az, hogy a nő a lányaival váltóban fussa le a maratont. A kihívás persze nagy, a kondi rossz, de azért nagy nehezen mégis belevágnak az edzésbe, ami nem várt kalandokat hoz mindannyiuk életébe. A film végeredménye borítékolható, de – mint annyi esetben – itt sem a cél a fontos, hanem az odavezető út.

Bemutató: november 21.

13. Hogyan tudnék élni nélküled?

A filmet úgy reklámozzák, hogy ez az ún. Demjén-film, ám ez kicsit félrevezető. Ugyanis Orosz Dénes mozija nem a mostanság divatos zenés karriertörténet, hanem egy szokványos nyári, balatoni zenés-táncos romkom, amiben történetesen Demjén Ferenc karrierjének meghatározó dalai szólnak. A film története szerint három barátnő a 90-es évek elején a Balatonra utazik nyaralni, ám egyikük (Törőcsik Franciska), pont a rendes és hűséges lány, szerelmi kalamajkába keveredik. Ez a film kicsit kilóg az eddigiek közül, mert már nem az őszi dömping része, hanem a karácsonyi piacra készült.

Bemutató: december 12.

(Borítókép: jelenet a Fekete pont című filmből - Mozinet)

Címkék