Szárhegy 50 – Kortárs anzix

A Gyergyószárhegyi Művésztelep Erdélyben található, és 50 éve működik. Ennyi idő alatt egészen szép nemzetközi ismertségre tett szert. Bár a kezdetek nem voltak egyszerűek, hisz az 1970-es években, amikor a művésztelep elindult, még javában tartott a romániai diktatúra, ami eléggé szűkre szabta a mozgásteret. Ám az 1990-es években ilyen probléma már nem volt, így új alapokra került a működés. A Műcsarnok április 27-ig látható kiállításán a Szárhegyen megfordult művészek munkáiból mutat egy szép gyűjtést. 50 év alatt 976 alkotó fordult meg a művésztelepen, a kiállításon pedig 64-en szerepelnek közülük.

Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)

A Ludwig Múzeum módszertani tárlata kapcsán azonnal felmerül az átlag-kiállításlátogatóban: mi az, hogy módszertani kiállítás? Az egyszerű válasz, hogy mindig kérdésekből indul ki, a célja pedig a befogadás segítése. Nagyon leegyszerűsítve: hogyan legyünk jelen és hogyan fogadjuk be a művészetet egy múzeumban. A június 29-ig nyitva tartó tárlat a kortárs művészettel kapcsolatban gyakorta megfogalmazott kérdésekre ad válaszokat. A kiállításon nemcsak műalkotások láthatók, hanem különféle mediális tárgyak, játékok és feladatok is, melyek természetesen a befogadást könnyítik meg.

 André Kertész állandó kiállítása

A Capa Központban állandó kiállítást kapott André Kertész, a tárlat címe pedig: André Kertész A szentimentalista – Válogatás Szigetbecsének ajándékozott képeiből. A Budapesten született és Franciaországban, majd az Egyesült Államokban élt Kertész tehetségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az egyetemes fotóművészet egyik legmeghatározóbb alakja lett. Mivel gyerekkorában rengeteg időt töltött Szigetbecsén, élete vége felé a falunak ajándékozott 120 gondosan válogatott, eredeti, szignált fotót, melyek között ismert remekműveket éppúgy találni, mint hazai vonatkozású képeket. A hat tematikus egységbe sorolt fotók mellett Kertész szintén Szigetbecsének adományozott személyes tárgyait is megtekinthetjük a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ új állandó kiállításán.

Hangszerkiállítás

A Néprajzi Múzeum időszaki kiállítása június 29-ig tart nyitva, és elsősorban azoknak ajánljuk, akik a zenetörténet és a hangszerek iránt érdeklődnek. A tárlat címe az, hogy Vígan zengjetek, citerák!, és talán már ennyiből is sejthető, hogy nagyrészt citerákat, illetve azokkal rokon hangszereket láthatunk. A kiállított tárgyak a világ minden tájáról származnak, de Kína külön blokkot kapott. Nemcsak a citeratípusok széles spektrumát ismerhetjük meg, hanem a hangszer jellemzőiről, szerkezeti felépítéséről, hangolásáról és arról is sokat megtudhatunk, hogy elsősorban milyen alkalmakkor használták a citerát. A nagyjából 90 darab hangszer között egy 1868-ban készült citera is látható.

Természet- és tájkonstrukciók

Szokatlan, ám nagyon izgalmas és érdekes kiállítás várja a mindazokat, akik nemcsak a képzőművészet iránt érdeklődnek, hanem a természet tisztelete is kiemelt fontossággal bír számukra. A tárlaton látható, különböző korokból származó festmények, grafikai és fotósorozatok, szobrok, fotódokumentációk, valamint videók azt mesélik el, hogy a 19. század második fele óta hogyan változott meg és módosult a természethez való viszonyunk. A kiállítás arra is keresi a választ, hogyan lehet újradefiniálni a természet és a kultúra viszonyát, és hogyan kapcsolódik össze a korábbi évszázadok természet- és tájfelfogása jelenkorunk ökológiai szemléletével. A kiállítás július 27-ig látogatható, és ahogy korábban is írtuk, feltétlenül érdemes végigjárni.

A világ zenéi

A Magyar Zene Háza nemrég megnyitott kiállításáról már beszámoltunk, és áradoztunk róla. Most csak annyit említenénk meg a világ zenéit bemutató, egy dokumentumfilm-sorozaton alapuló, Listen. – Zenei utazás a világ körül címet viselő tárlat kapcsán, hogy egészen ritka élményben lesz része annak, aki elmegy rá, és bár van bőven látnivaló is, elsősorban mégis a hallgatnivalókon van a hangsúly. A zenei tárlat augusztus 31-ig tart nyitva. 

Az állatfotózás kezdetei

Kevesen tudják, hogy a modern kori állatfotózás megteremtője egy magyar származású fotós, Koffler Kamilla volt, akit a világ csak Ylla néven ismer. Az életét és életművét bemutató kiállítás a Mai Manó Házban látható április 6-ig. A fotós képeinek különlegességét az adja, hogy mély empátiával és őszinte érdeklődéssel közelített minden állathoz. A személyiségük megragadására törekedett, ez tette őt és képeit különlegessé. Akik szeretik az állatokat és az állatos fotókat, azok számára kihagyhatatlan a kiállítás, amiről itt írtunk részletesen.

Munkácsy

A Szépművészeti Múzeum Munkácsy Mihály teljes életművét átfogó kiállítását talán ajánlani sem kell, mi is írtunk róla, ráadásul többször is. Most csak azért vettük elő és tettük bele az összeállításba, mert bár a héten zárt volna, meghosszabbították a nyitvatartását: április 21-ig tekinthető meg, vagyis még egy szűk hónapunk van megnézni. 

Palotai

A Magyar Zene Háza pop-up kiállítása április 27-ig látható, ráadásul ingyen tekinthető meg. A 2023 novemberében elhunyt Palotai Zsolt nemcsak egy DJ volt a sok közül, hanem egy kulturális intézmény, akinek bár a hiánya fájó, mert pótolhatatlan figura, de a hatása, az emlékezete talán hosszú időkre szól majd. Az ilyen emlékkiállítások legalábbis nagyban hozzájárulnak ehhez.

Szubkultúrák

A Capa Központ nemrég megnyitott kiállításának nagyon hosszú, de beszédes címe van: Hasonló, de mégis ugyanolyan – Felismerhetetlenségig átalakuló szubkultúrák Ausztriában és Magyarországon. A két magyar és két osztrák fotós (Bődey János, Sivák Zsófi, Klaus Pichler, Reiner Riedler) képein a különböző szubkultúrák (kocsmák és talponállók, a falvak és a különféle tömegrendezvények) világa tárul elénk szórakoztatóan, szellemesen. A képek ironikusak, de nem azért, mert így alakította a fotós, hanem mert így látta azt, amit végül lefotózott. Ausztria és Magyarország között ugyan sok a különbség, de a felvételeket elnézve világossá válik: nagyon sok a hasonlóság is.

(Borítókép: Major Kata – We Love Budapest)

Címkék