Van, aki nagyon szereti, van, aki szerint csak a Z generáció újabb social media kompatibilis őrülete, de tény, hogy az idei évben gombamódra szaporodnak a smashburgerezők. Mutatunk 7 helyet, ahol érdemes kipróbálni, sőt visszajárni is.

A smash burger – természetesen – Amerikából származik: a források nem mindig egyeznek, egyesek szerint a húszas-harmincas években, a világválság alatt született Oklahomában, mikor egy élelmes étteremtulajdonos hagymával dúsította a húspogácsát, hogy csökkentse a költségeit. Más források a negyvenes évekre teszik a smash burger születését, ugyanezen okok miatt. Hogy mi az igazság, talán nem is olyan fontos, a műfaj vidáman futott a többi hamburgerstílus mellett a XX. században. A tengerentúlon és Nyugat-Európában a 2000-es években kezdte reneszánszát élni, nálunk a Simon′s Burger volt az első fecske, és kellett egy jó év, hogy mások is kedvet kapjanak a műfajhoz. A sikerben nyilván szerepet játszott, hogy egy alap smash burger felébe-harmadába kerül annak, mint egy klasszikus kézműves hamburger, így aztán könnyebb kipörgetni, mint egy több ezer forintos, drága alapanyagokkal dúsított, házi bucis, angus marhás darabot. A siker miatt több helyen kapható mára a műfaj, nézzük, hol érdemes megkóstolni!

1. Simon′s Burger

Az egyik első smashburgeres, náluk csavarodott rá a témára a tizen-huszonéves korosztály. Az ő burgereiknél alapszabály az egyszerűség: hamburger, sajtburger, Simon′s special, némi paradicsom, egy kis grillezett gomba, slussz. Ennek folyományaként az áraik is a szarvasgombás-homáros-wagyus szendvicsekéi alatt vannak. A szendvicsek mellé jó minőségű, házi krumpli is jár, kapunk pár shake-et, az üdítő pedig újratölthető. Ha nemcsak a burgereket, hanem a fílinget is megkóstolnánk, velük biztos jól járunk, különösen, hogy több éttermük van városszerte.

További infó itt

2. Smashy

Lehet, hogy a Simon′s hozta be hozzánk a smash burgert, de az ajtót mindenképpen a Smashy rúgta be. Két dologgal hívták fel magukra – és a smash burgerre – a figyelmet. Egyrészt azzal, hogy az üzlet előtt reggel-délben-este állt a sor, hónapokon keresztül, másrészt azzal, hogy az egész étlapot végigkóstolhatjuk 5000 forintból. Ők tökélyre fejlesztették az egyszerű, de nagyszerűt, náluk csak hús, sajt, szósz, uborka kerül a nem kézműves, nem házi, viszont vajjal vastagon megkent, kicsit összenyomorgatott buciba. A back to basics koncepció szellemében született burger nem esik szanaszét, jól bírja a menet közben evést, szaftos, cuppogós, jófajta trash, a műfajon belül megállná a helyét a világon bárhol, New Yorktól Berlinig

További infó itt

3. Kék Tányér

A legolcsóbb smash burgerként került be a hírekbe. Az 1290 forintos burgert egy csepeli gyártelepen találjuk, de ahhoz képest, hogy egy kis kifőzdében járunk, nagyon jó minőséget kapunk a pénzünkért – zárójelben jegyezzük meg, hogy a kevésbé újhullámos napi egytálételeik is kifejezetten háziasak és jól sikerültek. A méretben itt is számítanak arra, hogy a fizikai munkát végző szakik se legyenek elégedetlenek – a dupla burger krumplival például már igen masszív ebédnek számít. Az egyszerűség itt is vezérelv, de egy kis saláta azért kerül a hús-sajt-szósz-savanyúság négyese mellé. 

További infó itt

4. Fini′Z

A Ráday utcában nyár elején nyílt Fini′Z egy igazi gyűjtőpont. Ötvözi a smash burgeres helyek egyszerűségét, a burgerek relatíve alacsony árát, de extrákkal is készülnek, hogy kiemelkedjenek az erős mezőnyből. A hamburgerpogácsa szabadtartású, itthon nevelt marhából készül, a buci burgonyás, mint a nagykönyvben, és csak nekik sütik. Itt van lehetőség a natúr alapburgerre, de aki nem tudja elengedni a saláta-paradicsom feltétet, az olyat is választhat. Ráadásul mentes burgerük is van, gluténmentes bucival és vegán sajttal. 

További infó itt

5. The Burger Project

A 2022-ben Újpesten nyílt The Burger Project az első perctől kezdve a smashtechnikát alkalmazza a burgereinél, de a műfaj minimalizmusát nem osztják. Itt a lapított húsokra igenis rákerülnek az extrák. Nem viszik túlzásba, posírozott homár nincs, hagymakarika, jalapeño, gorgonzola, lilahagyma-lekvár az extra, de tény, hogy itt a kézműves burgereket kedvelők sem fognak csalódni. Az extrák miatt árban is kicsit magasabban van a minimálburgerekhez képest, de a roppanós, szaftos húsok extrákkal az újpesti alapüzlet mellett tavasz óta a Vizafogón is elérhetők. 

További infó itt

6. Smokey Monkies

A Smokey Monkies profilja a kompromisszumok nélküli, szmókerben készült, vajpuha barbecue-húsok. 2020-ban mégis úgy döntöttek, hogy felkerül az étlapra a hamburger is – akkor viszont rögtön a smashes technikával kezdtek. A minimalizmust ők is élik, a dupla hús és a dupla sajt mellé bacon, savanyú uborka és titkos házi szósz jár. Különös ismertetőjelük nekik is van – szeretik a formás, fotókompatibilis hamburgereket, így a kerek bucihoz ragaszkodnak, nem nyomják össze, mint a műfaj más képviselői. A Smokey Monkiesnak több egysége is van, a smash burger mindenhol ott van a kínálatban. 

További infó itt

7. Chop N Go

A Király utcában található Chop N Go a barbecue-hússal töltött bucik és a smash burgerek mellett tette le a voksát. A szűk kínálat és a nagy odafigyelés lehetne a védjegyük – összesen négy szendvicsük van, 1-1 marhás és sertéshúsos, szecskázott húsos barbecue-szendvics és 1-1 smashed burger ugyanezekkel a húsokkal. A hamburgerekben a húson és a sajton kívül csak szószok és uborka van, méretre viszont picit nagyobbak, mint egy átlagos smashed burger. Kísérőnek egy krumpliméret és három különböző szósz közül választhatunk. 

(Borítókép: Major Kata - We Love Budapest)

Címkék