A smash burger nem annyira új jelenség, de nálunk csak az elmúlt időszakban lett nagyon népszerű. Sok burgerező teszi fel az étlapra időszakosan, de mi most 4 olyan helyet hoztunk, ahol biztosan mindig van a kínálatban a lapított burgerfajtából!

A hamburger divatja legalább annyira változékony, mint az öltözködésé  az elmúlt 30 évben ettünk már azóta retróvá avanzsált puffancsos-csalamádésat, rajongtunk a gyorséttermiért, majd jött a kézműves-forradalom, ami a hamburgert is megreformálta, és most itt van a smash burger láz is. Az Amerikából – honnan máshonnan? – érkező elkészítési módszer lényege, hogy míg a hagyományos burgernél a szépen formázott húspogácsát középen picit benyomva helyezik a rostlapra, hogy az ugyanannyira készüljön el belül, mint a széleken, addig a smash burgernél a kigombócolt marhahúst egy spatulával vagy valamilyen nehezékkel belenyomják a rost- vagy grill-lapba, így nem egy 1-2-3 ujjnyi vastag húspogácsa, hanem egy lapított, lepényszerű buciba való lesz. Látványra általában kevésbe fotókompatibilis, mint egy szépen felépített, emeletes kézműves burger, de a rajongók szerint a technikának köszönhetően a húspogácsa sokkal szaftosabb lesz, a hirtelen lepirult hús ugyanis nem engedi ki magából a szaftokat.

A szakértők szerint a smash(ed) burgernél különösen fontos, hogy a hús jó minőségű legyen, és a hagyományos (80% hús, 20% zsiradék-faggyú) összetételhez képest egy kicsit még zsírosabb legyen. Más és más eredményt kapunk továbbá attól függően, hogy a húst mekkorára daráljuk – míg a nagyobbra hagyott húscafatok jobb eredményt produkálnak, nagyobb eséllyel esnek szét sütés közben, addig a finomabbra darált hússal könnyebb dolgozni, de kevésbé zamatos, mint az előző változat. A műfaj szerelmesei szerint a smash burger legnagyobb előnye, amivel minden más módszerrel készült burgert leelőz, az az, hogy a forró grillen kívül pörzsekben, belül szaftokban gazdag marad a hús. Mivel azonban a hús így rendkívül lapos lesz, még a klasszikus gyorséttermi változatokhoz képest is, a smash burgerbe gyakran kettő, néha három réteg hús is kerül. Szintén közös pont, hogy a finomra vágott hagymát gyakran szórják a húsra, mielőtt a grillre nyomják, így a hagyma is belesül a pogácsába, illetve viszonylag ritka, hogy a smash burger húsaira nem kerül 1-2 szelet olvadós sajt is. 

A smash burgert egyébként a Smashburger nevű, 2007-ben Denverben alapított gyorsétteremlánc tette híressé az USA-ban, de a története valószínűleg évtizedekkel korábban Kentuckyban, egy helyi étteremben született, ahol egy alkalmazott rájött, hogy ha a grillre rakott húspogácsát egy babkonzervvel lapítgatja, akkor sokkal jobb lesz a végeredmény.

A tengerentúli smash burger láz már jó ideje Európába is begyűrűzött, az elmúlt években az ismertebb burgerezők is feltették az étlapra szezonális jelleggel, mégis úgy tűnik, mostanában nőtt meg az érdeklődés iránta. Nézzük, hol kóstolhatjátok meg biztosan!

Simon′s Burger

A nyitáskor magyar Five Guysként is aposztrofált burgerezőnek pár hónap alatt öt helyszíne lett Budapesten, plusz egy üzlete, ahol hot dogot készítenek. A Z generáció kedvenc burgerezőjeként aposztrofált Simon′s-ban hisznek a burger egyszerű voltában, vagyis hogy egy jó hamburgerbe nem kell sem avokádó, sem homárfarok, sem szarvasgomba, de még extra tükörtojás sem, csak megfelelő minőségű hús, jó pékárú, sajt, némi zöldség és szószok. Ennyi. Némi sült krumpli és shake azért persze lecsúszik kísérőnek!

  • 1051 Budapest, Podmaniczky Frigyes tér 3.
  • 1052 Budapest, Fehér Hajó utca 8–10.
  • 1052 Budapest, Vitkovics Mihály utca 8.
  • 1062 Budapest, Váci út 1–3. (Westend)
  • Facebook

The Burger Project

A 2022-ben Újpesten nyílt The Burger Project nagy kedvencnek számít a környéken, és egyre többen mennek hozzájuk célirányosan a belvárosból is. Marhahúsos burgereik egytől egyig smashed technikával készülnek, de találunk náluk vega, csirke- és sertéshússal készelt burgereket is. Náluk van választék bőven: itt kipróbálhatjuk, milyen, ha a smashed technikával készült burgerbe igenis beleteszik az extra alapanyagokat. Köretek terén is széles a választék: a sima sült krumpli mellett van édeskrumpli, hagymakarika és sajtszósszal nyakon öntött sült krumpli, vagyis loaded fries is. Egyelőre az M3-as metró megállójától egy sarokra vannak, de nemsokára új egységgel bővülnek.

Smashy

A Kálvin téren pár hete nyitott Smashy a Simon′s Burger egykori üzletvezetőjének étterme, ami a remek burger mellett arról lett híres, hogy gyakorlatilag nyitás óta áll előtte a sor. Az összesen 2-féle smashed burgert, 1-féle krumplit, kólát és vizet áruló kis helyszín burgerei tényleg nagyon szaftosak és jófajták, úgyhogy ha kifogunk egy jó pillanatot, mikor csak negyedórát kell várni, akkor mindenképp érdemes kipróbálni a Kálvin új kedvencét. Akárcsak a Simon′s-ban, itt is a minimalizmusra törekszenek, az enyhén pirított vajas buciba csak 2 szelet hús, 4 szelet olvasztott sajt, némi uborka és szósz kerül – és pont jó úgy, ahogy van.

Smokey Monkies

A barbecue-járól ismertté vált Smokey Monkies 2020 januárjában vette fel az étlapra a füstös koncok mellé a hamburgert is, és akkor azonnal a smashed technikát alkalmazták a húshoz. Náluk is viszonylag minimálon van a belevalók száma, a dupla hús mellé dupla sajt, dupla bacon, csemegeuborka, hagyma és házi szósz kerül. Ők szeretik, ha egy burgernek szép kerek formája van, így a bucit nem nyomják össze, csak a húst. A smash burgerüket pedig az összes egységükben kóstolhatjuk.

  • 1077 Budapest, Király utca 53.
  • 1051 Budapest, Arany János utca 23.
  • 1096 Budapest, Haller utca 22.
  • 1033 Budapest, Szentendrei út 95.
  • Facebook

(Borítókép: Major Kata - We Love Budapest)

Címkék