Teleki tér
1988-ban készült Bereményi Géza második filmje, az Eldorádó, és szinte az egészet a Teleki téren forgatták. Nem véletlenül: az író-rendező a saját gyerekkoráról mesélt ebben az 1945 és 1956 között játszódó moziban. Központi alakja Monori Sándor, akit életkortól, nemtől és társadalmi státusztól függetlenül mindenki Sanyi bácsinak szólított. Ő volt Bereményi nagyapja, egyben a Teleki téri piac koronázatlan királya.

Sanyi bácsit Eperjes Károly alakította, annyira átlényegülve, hogy játékát nyugodtan nevezhetjük színészi karrierje csúcsteljesítményének. A filmben rajta kívül egy sor kiváló színészt láthatunk Pogány Judittól kezdve Andorai Péteren át Balkay Gézáig. Bereményi rendezését külföldön is értékelték: az Eldorádót több kategóriában jelölték Európai Filmdíjra, melyek közül a legjobb rendezőit el is nyerte.
Bakáts tér
Maradjunk Eperjes Károlynál, viszont a VIII. kerületből sétáljunk át a IX.-be! Bár Tímár Péter 1999-es filmjét, a 6:3-at (hosszú címén 6:3, avagy játszd újra, Tutti!) nem teljes egészében Ferencváros első számú terén forgatták, viszont egy nagyon fontos jelenetet itt rögzítettek.

40 évvel a nagyszerű győzelem után járunk, 1993-ban. A focimániás köztisztasági alkalmazott (magyarul kukás), az Eperjes alakította Boksai Rezső (becenevén Tutti) a legendás focimeccs utolsó perceiben látta meg a napvilágot. Hősünk lomtalanítás közben az Aranycsapat relikviáira bukkan, köztük Hidegkuti Nándor mezére, amit magára húz – majd elájul. És 40 évvel korábban tér magához, a legendás meccs napján, a Bakáts téren. A film igazi sztárparádé, Eperjes mellett felbukkan benne többek között Szalai Kriszta, Cseh Tamás, Kállai Ferenc, Kern András, Máté Gábor, de a sor még hosszan folytatható lenne.
Ferenc tér
A Ferenc tér a IX. kerület másik fontos közterülete. Mellette fut a Bokréta utca, melynek 15-ös számú háza éppen a térre néz. Az épület homlokzatán öles betűkkel az áll, hogy Emmánuel Sonnenschein. Ő nem élő személy volt, hanem egy filmes karakter, viszont egy élő személy adta a mintát a figurához: az 1943-ban munkaszolgálatosként meggyilkolt Petschauer Attila olimpiai bajnok tőrvívó.

Szabó István 1999-es filmje, A napfény íze egy budapesti zsidó család három generációjának történetét meséli el. A magyar színjátszás színe-java látható ebben a moziban, ám a fontosabb szerepeket világhíres aktorok formálták meg: Ralph Fiennes, William Hurt és Rachel Weisz többek között. A film számos díjat nyert, Európai Filmdíjból hármat is: forgatókönyv, operatőr (Koltai Lajos) és színész (Ralph Fiennes) kategóriákban. A forgatás után a rendező iránti tiszteletből a homlokzaton hagyták a feliratot.
Széll Kálmán tér
A melyik filmet forgatták a három budai kerület (I., II. és XII.) találkozási pontjában fekvő Széll Kálmán téren találós kérdésnél csak egy könnyebb van: ugyanez, ha 2011-ben nem változik meg a közterület neve. Szóval: melyik filmet forgatták a Moszkva téren? Hát a Moszkva teret!

Török Ferenc 2001-es bemutatkozó mozija – végül is ez volt a vizsgafilmje – akkora sikert aratott, hogy azóta is kultuszfilmnek számít. Sőt, egyesek szerint máig ez a rendező legjobb munkája. A Moszkva tér a rendszerváltás időszakába repít vissza bennünket, amit akkor érettségiző, állandóan házibulizó és a Moszkván találkozgató fiatalok szemén keresztül mutat be. Tökéletes, pontos és imádni való korrajz.
Boráros tér
Most pedig vissza Pestre! A Petőfi híd pesti hídfőjénél elterülő, szabálytalan formájú tér – ahonnan Csepel irányába indul a HÉV – szintén filmforgatás helyszíne volt, ráadásul nem is akármilyené: megtörtént eseményeket feldolgozó krimi-akciófilmé. A magyar származású, de Los Angelesben született Antal Nimród 2017-es mozija Ambrus Attila, vagyis a Viszkis sztoriját meséli el.

A jégkorongkapusból lett bankrabló történetét bemutató A Viszkis akciójeleneteit 20 napon keresztül forgatták több fővárosi helyszínen, nagyrészt a Boráros téren és az ott található aluljárókban (de Csepelen és a Keleti pályaudvarnál is vettek fel jeleneteket). Arra a néhány napra a stáb alaposan felforgatta az ott élők és az arra közlekedők életét.
Klauzál tér
A VII. kerületi térhez vonzódnak a művészek, elsősorban a zenészek és a filmesek. A Klauzál térről szól az LGT Miénk itt a tér című dala, több klip is itt játszódik, például a Lóci játszik Ott mennek a jócsajok című számáé. De animációs film is kötődik a térhez, méghozzá Gémes József 1989-es Vili, a veréb című egész estés alkotása, melynek nagyrészt itt bonyolódik a története.

Reisz Gábor nevét akkor jegyeztük meg, amikor a mozikba került bemutatkozó nagyjátékfilmje, a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan. Akárcsak a Moszkva térből, ebből is generációs kultuszfilm lett. A mozi nyitójelenetét vették fel a téren, méghozzá a hintáknál, de az még a régi Klauzál tér volt, mert azóta alaposan felújították, és kicserélték a játszótéri játékokat is. Lehet, hogy Reisz Gábor ma már másik teret választana helyszínnek?
(Borítókép: Forgács Zsuzsi – We Love Budapest)