Reggeli gyors Gellért-hegyi sétám során meggyőződtem róla, hogy eljött a tavasz. Hiába van még szükség a melegebb kabátra, már érezni a levegőben, hogy hamarosan színekbe borul a táj, és a nyári buja zöldek előtt egy rövid időre még a halvány rózsaszíneké, a kanárisárgáké, az erős liláké és más olyan színeké lesz a főszerep, amik a 80-as évek szintipop lánybandáin kívül szinte csak a virágoknak állnak jól. Csodás időszak ez, és talán nem túlzás azt állítani, hogy egy ilyen napsütéses reggelen, mint a mostani, a legtöbben azonnal elindulnánk a természetbe megkeresni a legelső növényeket, amelyek csodás virágaikkal már keresik a legelszántabb beporzók kegyeit. Öt fővárosi és fővárosközeli helyszínt gyűjtöttünk össze, ahol már találkozhatunk az első virágba borult növényekkel.

1/6

Gellért-hegy – mandulafák

Ma későn ébredt bennem az újságíró, ezért reggeli sétám során nem ellenőriztem személyesen, hogy a város egyik legismertebb és tavasszal szinte kötelező szelfiszpotja és az itt található mandulafa már teljes szépségében várja-e a fotózni vágyókat, de a lezárt Citadella felé már bőven találunk virágzó mandulafákat, amelyeknek halvány rózsaszín virágai csodás kontrasztot alkotnak a szürkészöld Dunával és a Gellért Szálló hófehér, csipkézett tornyaival. A mandulafák egyébként tudatos telepítőmunka eredményei, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem jogelődjének köszönhetjük a csodás rózsaszín virágokat. 

2/6

Hunyor Kert, Budajenő – hunyorok

Ezen a néhány héttel korábban készült fotón láthatjuk, hogy amíg mi most ocsúdunk csak a tavaszra, bizony vannak olyanok, akik számára már jóval korábban elérkezett. A korán virágzó hunyoroknál könnyen előfordulhat, hogy még a hóval dacolva bontják szirmaikat, a szerény, ám annál csodásabb növények látványáért pedig nem is kell annyira messze mennünk, hiszen Bejczi Zsuzsa és Ujj Dezső budajenői látogatható magánkertjében csodás gyűjteményt találunk ezekből a gyönyörű virágokból. A házaspár közel 5000 négyzetméteres, 34 méter szintkülönbséggel rendelkező kertjének végében egy kis erdőt is találunk, a terület adottságai pedig kedveznek a hunyoroknak, amelyekből szép gyűjteményt alakítottak ki. A kertet egyébként nemcsak a hunyorok miatt érdemes látogatni, később íriszekben, erdei növényekben és különböző hagymásokban is gyönyörködhetünk. Noha a három előre meghirdetett időpont betelt, később lesznek még nyilvános látogatási napok, ha pedig ezeken kívül szeretnénk megnézni a kertet, a Facebookon található elérhetőségeiken tudunk időpontot egyeztetni egy csodás sétához. 

3/6

Sas-hegyi Látogatóközpont – kökörcsinek

Ki gondolná a marcona, sziklás Sas-hegyről, hogy mennyi életnek ad otthont? Az itt találhatólátogatóközpont az egyik legnagyobb meglepetés, ahol nemcsak 360 fokos panorámában, hanem különleges védett növényekben is gyönyörködhetünk. Jelenleg csak hétvégente tartanak nyitva, és szakvezetővel látogatható a nem túl hosszú, ám annál változatosabb tanösvény, ám így is érdemes ide benézni, hiszen a meleg, napsütötte sziklaalakzatok között már éledeznek az első színes lakók. A hely Facebook-oldala szerint már lencsevégre kapták a szezon első pillangóját, nyílik a leánykökörcsin és a terület egyik különlegessége, a budai nyúlfarkfű is. 

4/6

Soroksári Botanikus Kert – sáfrányok

A fák tövében lilán virító sáfrányokat emeltük ki, ám a Soroksári Botanikus Kertben korántsem csak velük találkozhatunk, az alcsútihoz hasonló hóvirágszőnyeg is fogad bennünket, az alig zöldülő talajból pedig illatos lonc, hagymás növények, sőt a Facebook-oldal szerint egy illattól és nektártól megrészegedett méhecske is előmerészkedett már a környéken. A 60 hektáros parkban egy bájos kis tavat is találunk, érdemes ezt is körbejárni a kora tavaszi napfényben. 

5/6

Alcsúti Arborétum – hóvirágok

Az Alcsúti Arborétum hóvirágözöne az egyik legkülönlegesebb tavaszi természeti jelenség, korábbi képgalériánkban is bemutattuk már. A tavasz hírnökéhez kapcsolódó alcsúti Hóvirágünnep február 17-én vette kezdetét, a 2,5 hektáron elterülő, Európában is egyedülálló virágszőnyeget pedig várhatóan innentől számítva (a virágzás függvényében) 4-5 héten keresztül csodálhatjuk meg. Jó, ha tudjuk, hogy a sok fehér harangocska egyáltalán nem egyforma, a területen összesen 7 hóvirágfaj 24 fajtája található meg. 

6/6

+1 még több virág a fővárosban és környékén

A mostani cikkben igyekeztünk különböző virágokkal összekapcsolni az egyes területeket, ám ez nem jelenti azt, hogy csak ezeken a helyeken köszönthetjük a természet újraéledését. Korábbi cikkünkben 9 tavaszi arborétumot és parkot gyűjtöttünk össze, ám ezek között akad olyan is, ahol később indul majd el az élet, de különösen szép és gazdag ilyenkor a Pilisi Parkerdővilága, minden évszakban csodás és bejelentkezéssel látogatható Szomoru Miklós miniangolparkja.

Címkék