1/6
Nem Adom Fel Café & Bar
Magyarország első olyan kávézója, ahol kizárólag valamilyen fogyatékkal élő személyek, főleg értelmi sérültek, Down-szindrómával és autizmussal élők dolgoznak. Ők készítik, ők szolgálják fel az ételeket, italokat, és még a programok szervezésében is közreműködnek, melyekből akad bőven: áprilisban zenél itt Herczku Ágnes, Török Ádám, a Never Give Up Gospel kórus, és képregényes tematikájú rendezvények is sűrűn előfordulnak, hiszen 2018 decemberétől itt működik a magánemberek és kiadók felajánlásaiból álló Képregénykönyvtár.
A kávézó-étterem 60-80 fő befogadására alkalmas akadálymentes rendezvényhelyszínként is működik. Az ebédmenü pillanatok alatt el szokott fogyni, egyébként catering szolgáltatást is szoktak vállalni. A kávézót két szervezet hozta létre: a Nem Adom Fel Alapítvány tulajdonában van az ingatlan, ők felelnek a programokért és a szakmai háttérért, a Nem Adjuk Fel Szociális Szövetkezet a vendéglátó tevékenységet biztosítja.
2/6
Premier Kultcafé
Az egykori Vörösmarty mozi 2016 óta Premier Kultcaféként él tovább a Kálvin téren kávézóként, rendezvényhelyszínként és továbbra is moziként A személyzet részben itt is megváltozott munkaképességgel élőkből áll, akikkel főleg a délelőtti órákban találkozhatunk. A Fogadj Örökbe Egy Macit Alapítvány munkahelyteremtési programjának keretében Down-szindrómás, mozgáskorlátozott, értelmi sérült, hallássérült emberek dolgoznak együtt ép munkatársaikkal. Mozizhatunk, kávézhatunk, sütizhetünk itt, mindezzel az alapítvány munkáját segítve.
Az immár ötödik Segítő Vásárlás – Design Randi program kiállításán be is mutatták őket idén tavasszal, itt találkozhattunk például a nagyon helyes Mese pénztárcákkal (a tervezőjuk Mester Kata grafikus), amelyek a Down Alapítvány lágymányosi foglalkoztatócentrumában készültek. Az egy-egy termék eladásából származó bevétel 80%-a a műhelynek, 10%-a a tervezőnek megy, 10%-át pedig a webáruház működtetésére fordítják.
Kő Boldizsár hatalmas játszóházában valamennyivel több stimuláló kütyü, kerék, gomb található benne, mint egy átlagos játszóházban, de ettől függetlenül kitűnően ellehet benne minden gyerek. Az értelmileg sérült vagy Down-szindrómás gyerekeknél az integrált nevelésen az egész boldogulása múlhat: tud-e és akar-e dolgozni, képes-e beilleszkedni később egy iskolába vagy egy munkahelyre. A közös élmények használnak a tipikus fejlődésű gyerekeknek is, hiszen nagy mértékben fejlesztik a kreativitást és empátiát.
„Mi itt olyan közeget teremtünk, ami nem külön pálya, ahova bejöhetnek a tipikus fejlődésű gyerekek és szüleik is, hiszen nagyon nagy lelki tehertől mentesíti a fogyatékossággal élő gyerekek családját, ha azt érzik: ők ugyanolyan helyre járnak, mint mások” – mondta az egyesület elnöke, Krisai Károly.