1/6
Zaha Hadid - Aki mer, az nyer
2016 márciusában hunyt el az iraki származású Zaha Hadid, a talán leghíresebb és legmegosztóbb kortárs építésznő, akiről azt sem túlzás kijelenteni, hogy évszázadunk legemblematikusabb épületei fűződnek nevéhez. Ilyen például a pekingi Galaxy Soho, a chicagoi Hadid-pavilon, a római MAXXI múzeum, vagy a londoni Aquatics Centre. A Pritzker-díjas építésznő forradalmi vonalvezetésével, nagyszabású terveivel és a fizika törvényeire fittyet hányó ötleteivel bebizonyította, hogy kitartással, bátorsággal és rengeteg munkával a lehetetlen is megvalósulhat. Erről szól ez a riportfilm.
Bulkland (2015) Trailer. from wheelo3 on Vimeo.Minden kétszáz méterre jut egy kínai apró cikkekkel foglalkozó trafik, a Made in China effektus az egész világot megváltoztatta, a könnyűipar Európában éppen az olcsó import áruk miatt dőlt be. Jiwu városa 3 óra vonatútra található Shanghaitól és olyan hírhedt dolgok származnak innen, mint például az éles hangú műanyag vuvuzélák, vagy Kate Middleton jeggyűrű-replikái. Hogyan élnek Jiwuban akik hirtelen gazdagodtak meg, kik költöztek ide a jobb élet reményében, miként működnek a több focipályányi piacok és mi történik, ha a 'királyság' végéhez ér?
Boldoggá teheti az egész életünket a ház, az építmény, amelyben élünk? Milyen szinten változtat életminőségünkön, ha egy faluszerű közösségben, egy hipermodern építészeti alkotásban kelünk és fekszünk? Erre keresi a választ Ila Bêka és Louise Lemoine filmje, mely az Élő építészet című építészeti sorozat legújabb epizódja. 21 napig forog a film Dániában, egy Koppenhága külvárosában lévő 8 házból álló komplexumban. Érdekessége, hogy amellett, hogy káprázatos építészeti megoldásokat láthatunk, fókuszban az egyén, az épületet 'megélő' személyek kerülnek. A 85 perces film megtekintése is boldogságot okoz.
Habitation Légèrement Modifiées - bande annonce from guillaume meigneux on Vimeo.Guillaume Meigneux építész és rendező dokumentumfilmjében egy párizsi lakótömb átalakítását mutatja be, ám a munkálatok mellett mégis inkább az emberi tényezőt helyezi előtérbe. Az eredetileg lebontásra ítélt toronyházat lakásról lakásra rehabilitálták, amihez nagy rugalmasságra és együttműködésre volt szükség a lakóitól. A nem is olyan távolból sejlő Eiffel-toronnyal éles kontrasztban álló több száz lakásos tömb 2011-re nyerte el mai formáját. A film célja, hogy megmutassa, mennyire fontos tényező a kommunikáció az építészetben - személyes sztorik révén követhetjük végig egy épület teljes átalakítását.