Fesztiválozni elsősorban a közösségi élményért és az emlékezetes fellépésekért járunk. Hajlamosak vagyunk azonban elfelejteni, hogy utóbbi éppúgy takarhat egy késő esti tűzzsonglőr show-t, mint egy bombasztikus Muse koncertet, ahogy előbbi nem feltétlenül kell hogy kimerüljön egy együtt végigénekelt Rihanna show-ban. Ha az ötödik napra már meguntad az ismeretlen neveket a Sziget lineupjában, vagy csak kiszakadnál a koncert-koncert-koncert mókuskerékből, ajánlunk neked nyolc helyet, ahol nem várt élményekkel lehetsz gazdagabb.

1/8

Színház- és Táncsátor

A nemzetköziség nem csak a fellépő zenészek sajátja a Szigeten: a Színház- és Táncsátor a már megszokott módon, napi két előadással mutatja be a magyar és a nemzetközi kortárstánc világ már jól ismert alkotóit, illetve a fiatalabb generáció képviselőit is. Előbbi csoportból kiemelnénk például a Tünet Együttes Weöres Sándor látomásverse által ihletett, egyszerre szürreális és fantasztikus darabját, Az éjszaka csodáit vagy Molnár Csaba hullámzó, lüktető, képregényszerű Eclipsét. Utóbbiból pedig a holland Maas Theatre & Dance Play It Back című darabját, illetve a Cortez-Fontán társulattól a Los Cuerpost ajánljuk; utóbbi gyönyörűen ötvözi a test kecsességét, a bennünk rejlő erotikát és a nyers, ösztönszerű reakciókat.

2/8

WAMP Design Fair

Ha minőségi dizájntermékek, akkor WAMP – nincs ez másképp a Sziget esetében sem. Ami egykoron művész piacnak indult, az ma már kulturális és dizájnfórum, urbánus találkozási pont, ahol a trendszetter szitizenek válogathatnak a legtrendibb/egyedibb fesztiválkiegészítők között. Míves nemesfém ékszerek, jól ismert és kezdő divatmárkák egyedi tervezésű ruhái, kézzel készült különleges szuvenírek, egyedi gasztrotermékek; szinte lehetetlen innen üres kézzel távozni. Az afro-latin-reggae falutól csak egy rövid sétára található piacot főként azoknak ajánljuk, akik unják már a virágkoszorút és a Lennon-szemüveget és valami olyannal dobnák fel az összeállításukat, ami nem jön majd szembe minden második látogatón vagy csak bóvli helyett valóban egyedülálló szuvenírt vinnének haza emlékbe.

3/8

Luminárium 

A Luminárium egyfajta színes fényekben tündöklő oázis, ahol nyugodtan relaxálhatunk, feltöltődhetünk, távol a fesztivál zajától. A főszerep a – részben – fényáteresztő falakon átszűrődő színes fények játékáé. Az „épület” különleges műanyag fóliákból, kézi munkával készült, a levegő kellemesen simogató áramlását pedig speciális légbefúvók biztosítják. A vizuális tobzódásba könnyű belefeledkezni, ami nemcsak azért jó, mert kiszakadhatunk a színpadok közötti vándorlás egy idő után izgalmas helyett inkább lehangoló mókuskerekéből, hanem mert a Michael Bayt is szégyenkezésre késztető lézershow-k után a szemünknek is jólesik némi retinamasszázs. Erre pedig keresve sem találhatnánk jobb helyet a Lumináriumnál – megéri végigállni a konstansan előtte álló sort.

4/8

Summer Beach

Pumped Gabó óta tudjuk, hogy a fesztiválok a zenei élmények mellett ugyanannyira szólnak a kockahasról, a már-már fonott kalácsra emlékeztető izomzatokról és persze ezek minél hangsúlyosabb mutogatásáról. A Summer Beach pedig tökéletes – nem csak arra, hogy mindenkinek megmutassuk a nyári formánkat, de – arra is, hogy két koncert között kikapcsolódhassunk némi röplabda, tenisz, dinamikus jóga vagy épp zumba segítségével. A strand- és fitneszsportokon kívül pompon- és amerikaifoci-bemutató, strandbikini-szépségverseny és különböző ügyességi játékok, nyeremények is várják a vállalkozó szelleműeket.

5/8

Cirque du Sziget

Ha a Színház- és Táncsátor darabjainál valami látványosabbra vágyunk, jó választás lehet a Cirque du Sziget, ahol napközben két hatalmas sátor és egy szabadtéri színpad felváltva kínálja a világ minden tájáról érkező cirkuszművészeinek látványos és magával ragadó produkcióit, este pedig ámulatba ejtő tűzzsonglőr show zárja az egész napos mutatványsorozatot. A Baross Imre Artistaképző tanulóinak varázslabda-központú mutatványai vagy a Recirquel közép-kelet európai, magyar újcirkuszi showja láttán minden száj tátva marad majd – és akkor még csak két programot emeltünk ki. Kötelező látnivaló!

6/8

#SZIGETMOZI/TEDxBudapest Klub Sátor

A Nemzeti Filmalap és a TEDxBudapest közös helyszíne – nem meglepő módon – a közelmúlt kiemelkedő magyar mozisikereivel (Liza a rókatündér; Megdönteni Hajnal Tímeát; Tiszta szívvel; Argo 2; Hurok és még sok másik), valamint érdekesebbnél érdekesebb beszélgetésekkel, vitákkal és izgalmas előadásokkal vár mindenkit, aki nem csak a headlinerek szónoklataira kíváncsi. Hogyan segítheti a tervezőgrafika a különböző világok együttműködését? Milyen „hozzávalók' és motivációk kulcsfontosságúak a különböző gondolkodású embereket bevonó, sikeres közösségi projektek tervezéséhez? Hal vagy háló? Többek közt ezekre a kérdésekre is kiderül majd a válasz a Sziget fesztivál ideje alatt.

7/8

Cökxpon Chill Garden

Kicsit csalunk, ugyanis a felsorolásban helyet kapó többi helyszínnel ellentétben a Cökxpon Chill Gardenben nemcsak dél-indiai klasszikus táncbemutatókkal, hanem a válogatott DJ-gárda szettjeivel is pörgetheted a hangulatod. Azonban az olyan programok miatt, mint a kézműves foglalkozások, a testtudati-önismereti tréningek, a bevándorlók élettörténetét a fókuszba helyező előadások vagy a tibeti energetizáló tréningek, úgy éreztük, itt a helye. Arról nem is beszélve, hogy a fesztiválozástól megfáradt test regenerálására keresve sem találhatnánk jobb helyet. A klassz koncertek (Belau, Buster Keaton (UK), KINZOisHERE és társaik) pedig már tényleg csak a jutalomcsakra.

Játszani mindenki szeret; nem csak azért, mert remek kikapcsolódás, hanem mert úgy hozza össze az embereket, mint egy felejthetetlen koncert – itt ráadásul nem is feltétlen kell túlkiabálni a másikat. Hogy mennyire jó közösségépítő lehet a digitális vagy hagyományos játék, azt pedig a Sziget alatt a GameLandHubnál lehet majd megtapasztalni. PS4, XBOX, e-sport, darts, póker, Rubik-kocka, party társasjátékok, kooperatív sikerjátékok – a képzett játékmesterek segítségével egyik sem lehet kihívás a számunkra. Vagy mégis, de hát nem pont ez a szépségük?