Peter Lindbergh ikonikus, a szupermodelleket fehér ingben ábrázoló fotója kis híján a fiókban maradt. Anna Wintour, a Vogue főszerkesztője azonban látott benne fantáziát. Ez volt az a mozzanat, ami örökre megváltoztatta a divatfotózást, és amely örökre bevéste Lindbergh nevét a legjobbak közé. A Budapest Fotófesztivál keretében nyílt kiállítás a divatfotográfus legjobb alkotásaiból, a Műcsarnokban többek között a 90-es évek szupermodelljeit és színészeit láthatjuk.

Hamarabb jut eszünkbe egy filmből kivágott jelenet vagy egy videóklip werkje Peter Lindbergh fotóit látva, mintsem hogy ezen képsorok legtöbbje olyan vezető divatlapokban jelent meg, mint a Vogue, a Harper′s Bazaar vagy a Vanity Fair. A filmszerűség azért is passzol, mert a német divatfotográfus mindig valamilyen történetet szeretett volna elmesélni a képeivel, és a legkülönfélébb művészeti ágak inspirálták (például a tánc és a film), így nem meglepő, hogy egy-egy fotója hommage-ként is értelmezhető. Egyik leghíresebb sorozata, az Angel Story (1993), amelyen Amber Valletta modell szerepel, a fotós egyik kedvenc filmje, a Berlin felett az ég előtt tiszteleg. A Műcsarnokban megnyílt, Peter Lindbergh (1944–2019) című tárlaton többek között ezen széria egyik képe is látható.

Megváltoztatta a divatfotózást

Meglehet, kevesen tudják, de Peter Lindbergh kirakatrendezőként kezdte a pályafutását, csak az 1970-es évektől kezdett fotózással foglalkozni – akkoriban a német Stern hetilap munkatársa volt. Neve jóval később, csak az 1980-as, 1990-es években lett világszerte ismert, és ezek voltak azok az évek, amikor személye összeforrt a divatfotózással is – amelynek máig az egyik legtöbbet emlegetett képviselője.

fotósként az időtlen karaktert, a személyiséget, az egyéniséget akarta megragadni, és minimalista eszközeivel, egyéni stílusával újraértelmezte a szépség fogalmát is.

Portréin a pózok és a kreáltság helyett a természetesség volt hangsúlyos, modelljeit igyekezett a legminimálisabb sminkben lefotózni, mindezt fekete-fehérben, ami teljesen szembement a 80-as évek eleji divatfényképészet trendjeivel. Elég megnézni az American Vogue 1988. november előtti címlapjait, amiken mindig egy eléggé kisminkelt modell arca volt a fókuszban, mígnem megjelent az Anna Wintour által szerkesztett novemberi szám, címlapon Peter Lindbergh Michaela Bercu modellről készített portréjával (a fotót sajnos nem láthatjuk a tárlaton, de itt elérhető), ezt követte 1990-ben a British Vogue januári számának címlapfotója.

Megszületnek a szupermodellek

Az ikonikus fehér inges fotó majdnem a fiókban maradt, Anna Wintour, az American Vogue újdonsült főszerkesztője azonban rátalált. Viszont a kép háttértörténetét is érdemes megismerni. Lindbergh a 80-as évekre már viszonylag ismert volt a szerkesztők előtt, ám a Vogue-nak nem szívesen fotózott, a miértekre az akkori vezető szerkesztő, Alexander Liberman is kíváncsi volt – valószínű, hogy másfajta válaszra számított, mint amit végül kapott.

A német fotográfusnak ugyanis egyszerűen nem tetszettek a magazin nőkről közölt fotói.

Liberman persze nem hagyta annyiban, és megkérte, hogy akkor mutassa meg, ő milyen képeket készítene. Ennek eredménye lett az önfeledt, szinte smink nélküli modellek csoportképe, ami azóta is az őszinte pillanat és az időtlen szépség szimbóluma. A Vogue – ekkor még – persze nem használta fel a képet.

A divatfotó történetének újabb korszakos képe a British Vogue 1990. januári számának címlapfotója, melyen – az akkor még alig ismert – Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Tatjana Patitz és Christy Turlington szerepelt együtt, ráadásul New York belvárosában, ami akkoriban elég szokatlan húzás volt a magazin részéről.

Ezt a képet szokás a szupermodellkorszak nyitányaként is emlegetni, hiszen a modellek innentől kezdve a színészekhez hasonló aurát teremtettek maguk körül, mindenki felismerte őket, rajongott értük, a divat és a divatfotográfia főszereplőivé váltak. Persze az ismertségükhöz az is hozzátett, hogy a fotó láttán George Michael őket szerepeltette a Freedom! ′90 című számához készült klipben.

Filmszerűség

A kiállítás elsősorban Lindbergh 90-es években készített fotóira koncentrál, a fekete-fehér képeket nézve az őszinte pillanatok és a természetesség mellett a drámaiság és a filmszerűség is feltűnhet. Ez nem véletlen:

Lindbergh alapvetően történetmesélésként fogta fel a fotográfiát.

Ahogy a sajtóbejáráson fia, Simon Brodbeck elmondta, gyakran egyfajta forgatókönyvként írta fel magának, hogy mit szeretne megjeleníteni egy-egy fotósorozaton – ilyen narratív történet volt az E.T. Story a Vogue Italia 1990-es számában. Emellett nagy hatással voltak rá a filmek, inspirálódott például a film noir műfajából, de gyakran készített hommage-okat kedvenc műveihez – az Angel Storyt, mint már említettük, Wim Wenders 1987-es, Berlin felett az ég című filmje ihlette.

A tárlaton több mint 50 fotográfia látható, ezek között számos ikonikus felvétel is, így a már említetteken túl Kate Moss híres portréja, az A Star is Born-sorozatból. A modellek mellett Lindbergh számos színésszel is dolgozott együtt, így többek között Adrien Brody, Nicole Kidman, Monica Bellucci és Brad Pitt portréfotója is látható a tárlaton.

Négy évtizedes pályája során a fotós számtalan divatmárka kampányán dolgozott – például a Giorgio Armani, a Dolce & Gabbana vagy a Prada is a megrendelői között volt. Több lemezborítót is készített, így például Tina Turner Foreign Affair vagy Beyoncé I Am... Sasha Fierce című albumáét. A fotográfia mellett pedig dokumentumfilm- és videóklip-rendezéssel is foglalkozott.

Peter Lindbergh munkái világszerte megtalálhatók múzeumokban és magángyűjteményekben, a jelenlegi kiállítás a Peter Lindbergh Foundation, a Budapest Fotófesztivál és a Műcsarnok együttműködésében jött létre. 

Peter Lindbergh – A Budapest Fotóesztivál nyitókiállítása a Műcsarnokban

Program adatai

2025. március 29., szombat - 2025. június 22., vasárnap

(Borítókép: Cindy Crawford, Tatjana Patitz, Helena Christensen, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Karen Mulder, Stephanie Seymour, American Vogue, Brooklyn, New York, 1991. május – Peter Lindbergh, Peter Lindbergh Foundation)

Címkék