Generációkon átívelő Müpa-élmény
2005. március 14-e egy igazán különleges nap volt húsz évvel ezelőtt, hiszen a Nemzeti Filharmonikus Zenekar Mozart-estjével – akkor még csupán próbaüzemben – fogadták először a közönséget a mára ikonikussá vált Müpában. Az intézmény az azóta eltelt két évtizedben sokgenerációs találkozóhellyé vált, megszámlálhatatlan világszínvonalú kulturális eseménynek, legendás koncertnek és kiemelkedő előadásnak adott otthont.
Mára nemcsak Magyarország, hanem Európa egyik legjelentősebb kulturális központjaként a Müpa küldetése, hogy felfedezze és bemutassa a legkiválóbb művészeket és alkotásaikat, emellett pedig inspirálja és edukálja a valós és virtuális tereiben formálódó, egyre gyarapodó közösséget. Komplex kulturális központként egymagában egyesíti a hangversenytermet, a színháztermet, és a Ludwig Múzeumnak is helyet ad.

Egész hétvégén ünnepelhetünk
A Müpa a kerek évforduló alkalmából március 15–16-án Müpa 20 – Generációk ünnepe címre keresztelt eseménysorozattal készül, amely tevékenységének más-más fontos szeletét mutatja be. Többek közt olyan művészek lépnek a színpadra, mint Perényi Miklós, Várdai István, Lukács Miklós, Szalóki Ági, Herczku Ágnes, Bognár Szilvia, Háy János, Kollár-Klemencz László, Fassang László, Boldoczki Gábor vagy a Jazzical Trio. Együtt címmel a hazai zenei élet neves muzsikuscsaládjai adnak egy-egy koncertet a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem színpadán, ahol a Lakatos, a Kelemen, a Berecz, a Ránki-Klukon, a Bogányi, a Balázs és az Oláh családdal találkozhatunk.

A Mozgásban sorozat előadásain a tánc- és a mozgásművészet különböző irányzatait képviselő kiválóságokat láthatunk: a világhírű és műfajteremtő Recirquel előadása mellett a magyar folklórnak és a kortárs táncművészetnek is szentel a Müpa egy-egy felejthetetlen gálaműsort.

A Müpa életében kiemelkedő jelentőségű, sokgenerációs közösségi élményt erősítik a Zenészgenerációk névre keresztelt programok, amelyeken a nemzedékek közös játékának lehet tanúja a közönség. Egy, a Ligeti- és Kurtág-életműből ízelítőt adó koncert mellett különféle hangszerek – az orgona, a trombita, a cimbalom és a cselló – fiatal és idősebb nagyjai mutatják be, miképpen „öröklődik” a zenei tudás és hagyomány.

A kulturális sokszínűség erejét hirdetik az Összhangban sorozat koncertjei, a The Great Hungarian Songbook és a Női energiák, különböző zenei műfajok ötvözésével varázsolva el a nézőket. Mindezek mellett a fiatalabbakról sem feledkeztek meg, nekik délelőtti matinéval, míg a könnyedebb műfajok rajongóinak az improvizatív örömzenélést csúcsra járató Random Trippel kedveskednek a szervezők.

Részletes program itt.
(Borítókép: Hlinka Zsolt)