Ha a Dunakanyar gasztronómiája szóba kerül, a zebegényi Natura Hill megkerülhetetlen. A lenyűgöző kilátással bíró helyről mindenki hallott, de sokan még mindig tartanak tőle, és úgy kezelik, mint egy high-end gasztrót képviselő üvegpalotát a hegy tetején. Ezen az imidzsen nem sokat segített a tavaly decemberben odaítélt zöld Michelin-csillag sem. Pedig a Natura Hilltől semmi nem áll távolabb, mint az eltartott kisujjú sznobizmus!

Olyan éttermet csinálni, ami képes 10 éven át eredményeket felmutatni, nem mindennapi feladat. Ugyanezt az átlagosnál kicsit magasabb árakkal elérni még nehezebb. Arra, hogy mindezt egy vidéki községbe helyezze át valaki, szinte alig van példa Magyarországon. A Dunakanyar ugyan a budapestiek kedvenc hétvégi kirándulóhelye, tele van fővárosi kiköltözőkkel, mégis alig találni olyan éttermet, ami egész évben nyitva tart, és nem a rántott hús–hamburger vonalon mozog.

Pedig Hodik Tibor és Hodik Adrienn eredetileg nem is ebbe az irányba gondolkoztak, amikor tervezni kezdték a Natura Hillt. Tibi és Adri az Alföldön nőttek fel, egyikük a reklám, másikuk a sales világában dolgozott a húszas éveiben. A multis pörgésnek a családalapítás vetett véget, amikor úgy döntöttek, hogy a gyerekek mellé kicsit nyugisabb életet szeretnének, lehetőleg a természetben.

Egyedül a semmi közepén

Külföldi utazásaik alapján egy olyan helyet szerettek volna kialakítani vidéken, távol a várostól, ami alapvetően szállás, de reggelit és egyszerű vacsorát is készítenek a vendégeknek. Méghozzá csupa olyan alapanyagból, amit ők maguk termelnek meg. Az önellátást és az akkor még csak szűkebb körben ismert fenntarthatóságot tehát az első perctől szem előtt tartották, így olyan helyet kerestek, ahol a közműveket is ők alakítják maguknak.

Mivel a Balaton túlzásnak tűnt a tőkéjükhöz képest, a Dunakanyarban néztek szét. És találtak is egy helyet Zebegény felett, az akkor még alig lakott egykori szőlődomb tetején. Itt húzták fel a saját házukat, és ugyanilyen (könnyűszerkezetes) anyagból nyolc vendégszobát is. Az áramellátást napelemekkel, a csatornát saját derítővel, a házak fűtését és hűtését talajszondával, a locsolást esővízzel oldották meg.

Mindketten közgazdászok vagyunk, kiszámoltuk, hogy hány szobára és hány vendégre van szükségünk éves szinten, ha rentábilisek akarunk maradni. Évekig álltam a különböző multikban a kávéfőző mellett hétfő reggel, ahol a dolgozók elmesélték a hétvégéjüket. Tudtam, ha olyan helyet csinálunk, ami nem mindennapos, amiről lehet mesélni hétfő reggel, akkor lesz elég vendégünk. Úgy gondoltuk, legrosszabb esetben esküvői helyszín leszünk. Az első gyerekünk pici volt, a másodikkal terhes voltam, amikor nyitottunk, úgyhogy kicsit mindenki hülyének nézett minket.

– meséli a kezdetekről Adri. A 2014 novemberében nyitott helynek eredetileg Csipketanya lett volna a neve, és a természetközeli szálláshoz a saját tyúkok tojásaiból készült reggeli rántottát a fűszerkertből szedett zöldfűszerek dobták volna fel. A tartalmasabb vacsorát pedig raklettezéssel gondolták kimozogni. Aztán összefutottak Gál Attila séffel, akinek teljesen más a háttere. Attila megnézte a helyet, és felvázolt egy új tervet. 

Mi Tibivel egyáltalán nem értettünk a magasgasztróhoz, így magunktól eszünkbe sem jutott ez a megoldás, hiszen ha valamihez nem értesz, azt nem kezded el. Attila viszont egy személyben megszervezte az egészet. Menet közben tanultunk bele, hogy milyen étkészletet kell rendelni, hogy épül fel egy konyha, mi a menete az egésznek. 

Az új konyha pár hónapig működött a séffel, aki aztán nyárra új kihívások után nézett, Adriéknak pedig az éppen zárva tartó Olimpia csapata, vagyis Pohner Ádám, Garai Ádám és Ádám Csaba segített be, valóságos örömfőzést rendezve a hegyen.

Akárhányszor megakadtunk, jött valami segítség. A legtöbben teljesen szürreálisnak érezték, hogy mi itt két kicsi gyerekkel akarunk magasgasztrót csinálni a hegy tetején, a semmi közepén, de a szándékot, a terveket értették. Sokszor éreztem, hogy gondolatban megsimogatják az arcomat, jól van, te, kis csacsi, olyan aranyos vagy a terveiddel, gyere segítek.

Kész a koncepció

A Natura Hillbe 2019-ben érkezett meg Szilvási Mihály. Adri szerint vele teljesedett be az a koncepció, amilyennek a Natura konyháját az első váltás után tervezték. Az étteremben ebéd- és vacsoramenü kapható, mindennap változik mindkettő. Erre azért van szükség, mert nincs à la carte, a szállóvendégeknek pedig nem lehet kétszer egymás után ugyanazt adni.

Bár a Natura Hill 10 éves volt novemberben, sokan még mindig nem tudják, hogy az ebédből és a vacsorából nem csak az itt lakó vendégek rendelhetnek. Igaz, hogy nem lehet csak úgy beesni az utcáról, vagyis az erdőből, de ha nem a legforgalmasabb őszi hétvégén szeretnénk beülni, egy-két nappal korábban simán foglalhatunk asztalt. Adri szerint sokszor azt hiszik róluk a konyha színvonala miatt, hogy a Natura Hill valami elegáns hely, ahova ki kell öltözni, ahol finomkodóan kell viselkedni, pedig mi sem áll távolabb tőlük, mint a sznobizmus vagy a keretek.

Kifejezetten laza hely vagyunk, a koncepció lényege is az, hogy jössz, és azt kapod, ami van. Tíz éve még furcsa volt, hogy nincs PET-palackos üdítő, nincs kóla, a szobákban nincs tévé, és az étlap is hiányzik, de a vendégek egyre jobban elfogadják ezt. Én nagyon hálás vagyok a negatív kommentekért is, mert irányt adnak, megmutatják, hogy kik vagyunk, és kik nem leszünk soha. Nehéz elengedni, hogy nem fogunk tudni mindenkinek megfelelni, de a kritika segít abban, hogy ne kelljen csalódást okoznunk annak, aki másféle gasztronómiában és kikapcsolódásban hisz.

A gasztronómia mellett ugyanis Adriéknál nagyon fontos szerepet kap a pihenés is. A Natura Hillben jelenleg 11 négycsillagos szoba várja lenyűgöző kilátással a vendégeket. A birtokon van wellnesslehetőség is: fával fűthető szaunával, masszázsszobával és pezsgőfürdővel. A fával fűtött szauna egyébként ritkaság, de az ökotudatos szemlélet miatt Adriék ezt választották. A wellnessrészleget szintén nem csak a szállóvendégeknek tartják fenn: kapacitás függvényében az étterem vendégei is foglalhatnak ide időpontot. A foglalás a vendégek esetében is fontos: a tulajdonosok úgy szeretnének sokkal intimebb, bensőségesebb élményt nyújtani az itt pihenőknek, hogy az adott időben csak ők használhassák a létesítményeket. 

A fejlődés nem egyenlő a növekedéssel

A Natura Hill legújabb projektje a saját birtok: amikor a területet megvették, eleve önellátásban gondolkoztak, de mivel a hegy tetején nincs víz, 2 évvel ezelőtt a Börzsöny lábánál egy 2000 négyzetméteres, vegyszermentes kertben kezdtek gazdálkodni, ahonnan a konyhára termelnek. A saját kertnek bőven van előnye, azon túl is, hogy jól hangzik:

A berencebaráti kertet egy kertész házaspár gondozza. Nagy szerencsénk van velük, lelkes, profi, biogazdálkodásban hívő szakemberek, akikre a palántavetéstől a betakarításig rábízhatunk mindent. Misi előre tudja, mit szeretne a következő szezonban az étlapra tenni, így ez alapján ültetnek. Nemcsak szezonális és a szomszéd faluból érkező zöldségekből tudunk főzni, de a termést akkor és olyan állapotban szedik le, ahogy azt Misi szeretné.

A birtokhoz tartozik egy 100 hektáros bió minősítésű gyümölcsös és egy gyümölcsfeldolgozó üzem is. A termékek elsősorban a Natura konyhájára és webshopjába, a natu.farmra kerülnek, de Adri nagyon szeretné, ha a márka több helyi étteremben és bisztróban is elérhető lenne mint helyi termék, sőt, országos disztribúciót is el tud képzelni.

A fenntarthatóságban és az ökoturizmusban nagyon fontos, hogy a fejlődés nem egyenlő a növekedéssel. Az étterem 35 főt tud befogadni, de nem szeretnénk nőni, és pluszszállásokat sem tervezünk. A zöld Michelin-csillaggal a koronát is feltettük a konyhára, új kihívás viszont mindig kell. A gyümölcsfeldolgozóval egy szuper új márkát építhetünk, amiből a környékbeli éttermek is profitálhatnak. Nekünk a lokáció miatt, amit főleg autóval lehet megközelíteni, amúgy is szükségünk van nívós és izgalmas alkoholmentes italokra.

A konyhára természetesen nemcsak a birtokról kerülnek az alapanyagok, hiszen állatot például nem tartanak, de minden, amit nem helyben szereznek be, hasonló szemléletű kistermelőktől származik. Az étlapon lévő kis rajz teljesen transzparensen, húsfajtákig lebontva mutatja, hogy milyen farmokkal és termelőkkel dolgoznak együtt.

A Natura Hill nem egy kész termék: állandóan alakul, mozog. A tulajdonosok és a csapat folyton új kihívásokat keres. Ezt a saját kert és a fenntartható szemlélet meg is követeli: két éve télen például Zebegény főterén nyitottak egy pop-up büfét, ahol egy-két ezer forintért kóstolgathattuk a már akkor is a Michelin által ajánlott konyha büfés fogásait.

A zero waste szellemiségnek köszönhetően pedig állandó kihívást kap a konyha: hol többmázsányi uborkát dolgoznak fel, a végén akár kandírozott formában, hol a saját sütőtök héjából készítenek kakaópótlékot a desszertekbe. A tavaly kapott zöld Michelin-csillagnak nagyon örültek, de Adri szerint tulajdonképpen az erősebb kommunikáció miatt kapták: a szemlélet, a feltételek, a hozzáállás és a konyha évek óta ugyanazt a színvonalat képviseli, amit most hivatalosan is elismertek. 

Árak 2025 februárjában: 3 fogásos ebéd 16 000 Ft/főtől

ELÉRHETŐSÉGEK

Natura Hill

Címkék