Még nem látható egész nap, de kora délutánonként már a kifutóban szaladgál az Állatkert legfiatalabb zebrája.

Bár az állatkerti állatok világra jövetelének legjellemzőbb időszaka a tavasz és a nyár, a téli hónapok sem telnek „gyermekáldás″ nélkül a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Néhány nappal ezelőtt például Romy, a zebrakanca adott életet egy csikónak, akit délutánonként egy-két órára már a látogatók is megcsodálhatnak. 

A jövevény december 12-én született, de az első napokban a látogatók szemei elől rejtve volt, hiszen a zebrák istállójának egy elkülönített terében tartózkodott az anyaállattal együtt. Egy hét elteltével engedték ki először a szabadtéri kifutóra, mostantól kezdve pedig – ha az időjárás is engedi – a kora délutáni órákban rendszeresen kint fog tölteni egy kis időt a kifutóban, ahol a látogatók is jól megfigyelhetik.

A kiscsikóról eddig még nem sikerült kétséget kizáróan megállapítani, hogy milyen nemű, de a gondozók azt gyanítják, hogy nőstény, azaz kancacsikó, a névadásról később fognak dönteni. A felnőtt zebrákkal összehasonlítva sokkal borzasabb szőrzete normális jelenség, az ifjú zebrák ugyanis az első vedlésig jellegzetes csikószőrt viselnek.

A kicsi sokat szaladgál és fickándozik a kifutóban, de még nem megy el hosszú időre AZ anyja közeléből.

Romy, az anyaállat 2008-ban született, és 2010 óta él Budapesten. Tapasztalt anyának számít, hiszen az elmúlt 14 évben számos csikót nevelt fel sikeresen. Előző utódja, a 2023 májusában született Zuri jelenleg is a Budapesti Állatkert lakója. Ahogy Romy minden eddigi csikójának, a mostaninak is Zucchero, a 14 esztendős zebramén az apja. A Fővárosi Állat- és Növénykertben 1883 óta foglalkoznak zebrákkal, az első budapesti – és az első magyarországi – zebracsikó pedig 1930-ban jött a világra. Az idők során több különféle zebrafajt is láthatott az Állatkert közönsége, jelenleg a Kelet-Afrikában őshonos alföldi zebrát, annak is a Böhm- vagy Grant-zebra néven ismert alfaját (Equus burchelli boehmi) mutatják be.

Fővárosi Állat- és Növénykert

A Fővárosi Állat- és Növénykert az egyik legrégebbi állatkert az egész világon, 1866-ban nyílt meg. Olyan ikonikus részei vannak, mint a Nagyszikla, a Pálmaház, a szecessziós Elefántház vagy a százéves körhinta. A patinás épületek legtöbbjét Kós Károlynak, a neves magyar art-nouveau építésznek köszönhetjük, és habár ezek is nagyon szépek, a fő látványosságok persze az állatok.

(Borítókép: Fővárosi Állat- és Növénykert)

Címkék