A fenntarthatóság azt jelenti, hogy igényeinket úgy teljesítjük, hogy közben a következő generációk szükségleteit is figyelembe vesszük. Bár a fogalom a 19. században jelent meg, mára ezerféle aspektusa van, a környezetszennyezéstől, a közlekedésen át a komposztálásig. Podcastünk 3. évadának utolsó adásában azzal foglalkoztunk, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznünk Budapesten, egy nagyvárosban, ha fenntarthatóan szeretnénk élni. Mivel elsősorban az étkezésre fókuszálunk, Kiss-Szabó Esztert, a Felelős Gasztrohős kommunikációs vezetőjét hívtuk segítségül.
A Felelős Gasztrohős Alapítvány már több mint 10 éve foglalkozik a fenntartható étkezéssel,
különböző programjaik, kampányaik nemcsak a vendéglátóhelyeknek, hanem a szélesebb lakosságnak is igyekeznek megmutatni, hogyan lássunk neki, ha szeretnénk úgy étkezni, hogy még az utánunk jövőknek is jusson. Kommunikációs vezetőjük, Kiss-Szabó Eszter évekkel ezelőtt vidékről, a falusi piacok és kistermelők világából érkezett meg Budapestre, ahol saját bőrén tapasztalta meg, hogy egy nagyvárosban mennyire nehéz nyomon követni, hogy az általunk beszerzett ételeket hogyan, hol és milyen körülmények között termelik.
Mennyire fenntartható város Budapest? Mit tehetünk, ha jobb minőségű ételt szeretnénk fogyasztani? Milyen lehetőségeink vannak Pest belvárosában, és milyenek Buda zöld kerületeiben, ha jól szeretnénk enni? Milyen szerepe lehet a jó minőségű és szezonális élelmiszerek beszerzésében a közösségeknek, és hogyan irányíthatjuk a rohanó nagyváros forgatagában tudatosan, hogy mi kerüljön a tányérunkra? Ezeket a kérdéseket igyekszünk megválaszolni ebben az epizódban.
Ha a tökéletességet üldözzük, végül nem csinálunk semmit, ezt a Felelős Gasztrohősnél sem gondolják másként. Bár a szokásainkon változtatni sosem könnyű feladat, az epizódból az is kiderül, a városban hol és hogyan láthatunk neki, ha egy kicsit zöldebben, fenntarthatóbban élnénk. A témáról Kiss-Szabó Eszterrel Morcsányi Elza beszélgetett.
Pesten innen, Budán túl podcastünk korábbi epizódjait a Spotifyon, az Apple Podcastsen vagy az Indaplayen és a YouTube-on is meghallgathatjátok.
A podcast támogatója a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont.
(Borítókép: Szabó Gábor - We Love Budapest)