Ahogyan a régi szép időkben...
A New York Kávéház történetében nem az első alkalom, hogy éjszaka is nyitva tartanak. Valószínűleg sokan ismerjük azt a városi legendát, miszerint amikor megnyitott az intézmény, Molnár Ferenc a Dunába dobta a kávéház kulcsát, hogy azt ne zárják be éjszakára sem. A történet nagyon jól hangzik, de sajnos nem igaz, most viszont december 13-ától január 6-áig éjféltől hajnali 4 óráig tényleg tárt kapukkal várják azokat, akik asztalt foglalnak. Ha beválik az elképzelés, márciustól már éjszakai étlappal is készülnek. Most lehetőségünk lesz arra, hogy elkerüljük a hosszú várakozást, és nyugodt, exkluzív környezetben élvezhessük a páratlan hangulatot és a csodás ízeket. Asztalt ezen a linken lehet foglalni, a New York by night opció bejelölésével.
A homlokzatot díszítő fáklyatartó démon is beköltözik a falak közé
A kávéház éjszakai hangulathoz illeszkedő díszvilágítást kap, és El Asmodáj, a homlokzaton található fáklyatartó démon életnagyságú figurája is beköltözik a falak közé, hogy közös fotókon is megörökíthessük. Ezenkívül különleges szelfipontokat is kijelölnek, amelyek tökéletes helyszínt biztosítanak az emlékezetes képekhez.
Egy különleges torta a 130. születésnapra
A kávéház megnyitásának 130. évfordulójára egy új, különleges tortával készültek: a sárgabarack- és csokoládéízek kombinációjából összeállított alkotás egy teljes éven át elérhető lesz a vendégek számára.
Mindenképp érdemes megkóstolni ezt az izgalmas süteményt és elmerengeni a kávéház mesés termeiben, mi minden történhetett itt az elmúlt 130 évben.
Budapest egyik leglátogatottabb intézménye, legkeresettebb látványossága
A New Yorkban naponta 2500-3000 vendéget szolgálnak ki, ez évente 1 millió feletti vendégszámot jelent. Népszerűsége 2011 óta töretlen, amikor a Ucityguides.com a világ legszebb kávéházának választotta. Ezt követően minden emblematikus útikönyvbe bekerült, és a professzionális üzemeltetés, a show-szerű programok és a magas színvonalú vendéglátás azóta is hozzájárul a növekvő sikerekhez. Ma joggal mondhatjuk, hogy a New York Café kihagyhatatlan látnivalója Budapestnek, az egyik legkeresettebb látványosság.
Egy kis épülettörténet
Az Erzsébet körút 9–11. szám alatt álló kávéház 1894-ben épült historizáló stílusban. A palota létrejötte Arányi Miksa nevéhez fűződik, aki Párizsban a híres Café de la Paix törzsvendégeként ismerkedett meg a New York Life Insurance Company igazgatójával. Hazatérése után megbízást kapott a cég magyarországi működésének megszervezésére, amely végül a reprezentatív székház megépítésével teljesedett ki. A tervezési pályázatot Hauszmann Alajos, valamint Korb Flóris és Giergl Kálmán nyerték meg. A generálkivitelezést Pucher József, míg a díszítőmunkákat olyan neves művészek végezték, mint Senyei Károly és Köllő Miklós. Az épület díszítéséhez a kor legkiválóbb magyar gyárai, köztük a Zsolnay és a Ganz szállították az anyagokat. 1894. október 25-én nyílt meg, és azonnal a főváros kulturális életének központjává vált. A hely eleganciáját csavart oszlopok, aranyozott szobrok és mennyezeti freskók emelték ki. Az épület különleges belső kialakítása – a híres Mélyvíz terem, kártyaszobák és a nők számára fenntartott Hölgyterem – az akkori társasági élet minden igényét kielégítette. Az irodalmi és művészeti élet színe-java rendszeresen megfordult itt.
A Nyugat folyóirat szerkesztősége is otthonának tekintette, ahol olyan hírességek alkottak, mint Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Babits Mihály vagy Karinthy Frigyes. A kávéház emellett a színházi és filmes világ kedvelt találkozóhelye lett, ahol Korda Sándor és Kertész Mihály is gyakran megfordult. A második világháború idején, Budapest ostroma alatt az épület megrongálódott, a kávéház bezárt, helyiségeit kifosztották. A háború után, 1945-ben újra megnyílt, de az államosítás és az akkori gazdasági nehézségek következtében elvesztette korábbi fényét. Az 1950-es években Hungária Kávéház néven üzemelt tovább, de már inkább a turisták és a helyi lakosok kiszolgálására fókuszált. Az 1990-es évekig az épület és a kávéház is hanyatlott, mígnem a rendszerváltás után elindult az újjáépítési folyamat. Az olasz Boscolo-csoport vásárolta meg, és nagyszabású rekonstrukciót indított, hogy visszaállítsa az épület eredeti pompáját. A jelenlegi üzemeltető, a spanyol NH Hotels 2020. június 1-jétől Anantara márkanévre nevezte át a szállodát. Az Eventrend Group kötelékébe tartozó CER Kft. csapata pedig már 2009 óta üzemelteti a New York Cafét.
Az Eventrend Group több mint három évtizednyi tapasztalattal rendelkezik kávéházak, éttermek, szállodák üzemeltetésében, valamint rendezvényszervezésben. A cégcsoporthoz jelenleg 31 projekt tartozik, és mintegy 1000 munkavállalót foglalkoztat. Mintegy 20 gasztronómiai vállalkozás kötődik hozzájuk, többek között a Gundel Étterem, a New York Kávéház, a Centrál Kávéház, a Spoon the boat, a Főőrség Kávéház, a Városliget Café, a Séf Asztala, a Symbol, a Groupama Aréna vagy a Müpa cateringszolgáltatása, emellett 24 budapesti rendezvényhelyszínen 79 egyedi rendezvényterem értékesítése is.
(Borítókép: Schumy Csaba)