A Veszprémi Várbörtön Ember a rács mögött című kiállítása nem a klasszikus értelemben vett kiállításélményt ígéri. Az interaktív tárlat minden részlete arra ösztönzi a látogatókat, hogy beszélgetések induljanak el azokról a fontos társadalmi és erkölcsi témákról, amelyek a szemük előtt elevenednek meg. Szeretnéd a megszokottól eltérő módon megismerni a tárlatot? Megmutatjuk, milyen programlehetőségek közül választhatsz!

Az Ember a rács mögött című kiállítás a Veszprémi Várbörtönben a bűn, a bűnhődés, a büntetés és az igazságosság kérdéseit boncolgatja, miközben feltárja a büntetés-végrehajtás történetét, valamint kultúr- és társadalomtörténeti részleteit, a bűnelkövetés erkölcsi dilemmáit. Betekintést nyújt a veszprémi várbörtön történetébe is: megismerhetjük azokat a történelmi jelentőségű személyeket, akik több-kevesebb ideig itt raboskodtak, és fény derül a balul elsült szökési kísérletekre is.

Rendhagyó történelemórák iskolás csoportok számára

A rendhagyó történelemóra az Ember a rács mögött várbörtön-kiállításon izgalmas lehetőséget ad a diákoknak arra, hogy aktívan fedezzék fel a bűn és büntetés történelmi változásait. Ebben a foglalkozásban a diákok nem passzív hallgatók, hanem nyomozók, akik a kiállítás anyagából gyűjtik össze a válaszokat olyan kérdésekre, mint mi számított bűnnek különböző korszakokban, hogyan büntették az egyes bűnöket, vagy mit jelent az, hogy valaki „megbűnhődött”.

Drámajátékos foglalkozás

Ki bűnös? Mit látunk bűnnek? Hogy viszonyulunk a bűnhöz? És a bűnöshöz? A körülbelül 50 perces drámafoglalkozás során nem fogunk egyértelmű válaszokat kapni – de együtt átéljük, hogy a válaszoknál sokkal fontosabb a kérdések megfogalmazása, mielőtt ítélünk. A foglalkozás lehetőséget ad arra, hogy saját szemszögünkből, saját tapasztalatainkon keresztül értsük meg a bűn és büntetés kérdéskörének mélyebb aspektusait, mélyebb megértést nyújtson a bűn és bűnösség kérdéseiről, és segítsen elgondolkodni azon, hogy mennyire összetett és sokrétű a bűnnel kapcsolatos társadalmi érzékelés. A drámajátékos foglalkozás fejleszti az empatikus készségeket, a kritikai gondolkodást, és segít abban is, hogy könnyebben reflektálhassunk saját viselkedésünkre és a közösség reakcióira.

Tematikus séták

A tematikus séták során megismerhetjük az egykori hóhér lakhelyét a Sintér-dombon, valamint a porkolábok otthonát a Fejesvölgy utcában. Lehetőségünk nyílik ellátogatni a híres törvényszéki bírók utcájába is, és felidézhetjük, hogyan kommunikáltak a rabokkal a hozzátartozók az utcáról a börtön „beszélője” alatt. Ez a séta lehetőséget ad arra, hogy testközelből ismerkedjünk meg a bűn és büntetés veszprémi történeteivel, és élményszerűen fedezzük fel a város izgalmas, sötétebb múltját. Ez a program nemcsak érdekes, de szemléletes módja is annak, hogy megérthessék a múlt társadalmi és jogi viszonyait, miközben valós helyszíneket járnak be.

További részletek: https://varbortonveszprem.hu
A vezetett séták és a tematikus tárlatvezetések megtalálhatók Facebook-oldalukon itt.

A kiállításról részletesen írtunk a We Love Balatonon.

ELÉRHETŐSÉGEK

Veszprémi Várbörtön

(Borítókép: Kőrösi Tamás – We Love Balaton)

Címkék