Pesten innen, Budán túl podcastünk legújabb epizódjában a személyes élmények kerültek előtérbe, Morcsányi Elza műsorvezetővel pedig Szabó T. Anna a 90-es évek Budapestjéről indította sétáját, és együtt kalandoztak az Eötvös József Collegium és a bölcsészkar régi épületében, a pesti gangos bérházak és a Százados úti művésztelep világában, majd megérkeztek a költőnek ma otthont adó Budaörsig. Virtuális sétánk közben pedig sorra vettük, mit jelent számára Budapest.
„Nagyon megrendítően szép volt az a rengeteg fény, Kolozsvár akkoriban az áramszünetek korát élte, és nagyon sötét volt, Budapest ehhez képest egy világvárosi ragyogással fogadott – ez az első Budapest-élményem.”
Az Eötvös József Collegiumot báró Eötvös Loránd alapította 1895-ben, hogy a középiskolai tanárok magasabb színvonalú képzést kapjanak és – úgymond – tudóstanárokká váljanak, de emellett a magyar szellemi élet utánpótlására hivatott. Az Alpár Ignác tervezte, középkori kastélyokat idéző Ménesi úti épületében az eltelt évtizedek alatt olyan prominens személyek tanultak, mint Balázs Béla, Kodály Zoltán vagy Lator László. Ahogy sok más bölcsészlelkületű embernek, úgy Szabó T. Annának is a magyar szak és az Eötvös-kollégium volt a vágya, így a beszélgetés során az ottani emlékek, érzetek, tanárok is előkerültek.
A személyes hangulatú beszélgetésben nemcsak a legkülönfélébb budapesti helyszínek villannak fel előttünk, hanem a költő, író számára meghatározó személyek is, így a férje, a szintén író Dragomán György, Tóth Krisztina író, költő, Géher István irodalomtörténész, tanár, valamint nagybátyja, Szabó T. Ádám nyelvész is.
Az Ó utca, a Százados úti művésztelep és a Stadionok környékének bejárása után napjaink Budaörséhez érkezünk, ahol a költő, író, műfordító jelenleg is él családjával. A fővárosi nagy dübörgést felváltotta a csend, a nyugalom és a fény.
Azt, hogy Budaörsön gyökeret eresztett, két családi sír alapozta meg, ellenben elmesélt nekünk egy „játékos csodát” is a városba költözésük idejéből: bármennyire is bizonytalan volt eleinte, milyen életük lesz itt, a nagy pakolás közepette egy repülő szívet rajzolt a budaörsi égboltra, ami egyből elmulasztotta a félelmeket. Amellett, hogy egy kicsit megismertük az ihletet adó budaörsi hegyeket, Szabó T. Anna a helyi kulturális életről is mesélt, ami annyira színes és sok, hogy viccesen meg is jegyezte, hogy még ő maga sem használja ki mindet.
Pesten innen, Budán túl podcastünk korábbi epizódjait a Spotifyon, az Apple Podcastsen vagy az Indaplayen és a YouTube-on is meghallgathatjátok.
A podcast támogatója a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont.