A Szent István-bazilika közelében található hummusbaron belül, annak hátsó részében nyitott meg a legelső Berale, amolyan üzlet az üzletben formában. A dizájn teljesen elüt az első résztől, hátul a fekete-piros színek dominálnak, egyszerű és vagány mind a szín, mind a logó és maga a különleges, félkör formájú grill is. A néhány ülőhelyes, kioskszerű látványkonyhában olyan ízek találkoznak, amelyeket máshol még nem kóstolhattunk.
Egy családi emlék és egy séf találkozása
A hummusbar évtizedek óta stabil pontja a főváros gasztronómiájának. Nem akarnak felülni a különböző ételdivathullámokra, mindig ugyanazt a jó minőséget hozzák. Hozzájuk bármikor szívesen betérünk egy falafelre, hummuszra vagy éppen saksukára. Az Október 6. utcai helyszín azért különösen kedves a számunkra, mert itt van kemence, amelyben különleges lepények sülnek. Uri Gotlibovich tulajdonos mindig gondolkozik valami újdonságon, így jött a Berale ötlete, amely egy teljesen egyedi ízvilágú étel és egy új koncepciójú hely egyben.
„Egy olyan ételt szerettem volna létrehozni, amely még nem található meg a budapesti kínálatban, amely egyszerű, de igazán újító. Amit ha 10 év múlva végigmegyek a városon, több helyen megtalálok majd, amit szeretnek a vendégek, amiért tényleg érdemes visszajönni. A Berale név a nagypapám beceneve, és a közös, tábortűzön sütögetés gyerekkori élménye is ihletője lett ennek a fogásnak” – meséli Uri.
Itt jött a képbe Segal Viktor séf, aki pont egy olyan helyet szeretett volna nyitni, ahol csak egyetlen étel van, de az igazán ütős és egyedi. Urival régóta barátok, sőt szomszédok, és jókor és jó időben találkozott kettőjük koncepciója és álmai az „egy étel, de az a legjobb legyen” mentén. Maga is számos kultúra gasztronómiájában mozog otthonosan, és ez a fajta nemzetköziség és a különböző kultúrák találkozása ebben az ételében is erőteljesen visszaköszön.
„Novemberben kezdtük el tervezni az ételeket és kísérleteztük ki a különleges fűszerkeveréket, külön a zöldségekhez és külön a húshoz, valamint a szószokat és a hús legoptimálisabb sütését. A szószból végül 3-ra csökkentettük a kínálatot, ebben a 3-ban viszont nagyon sok minden benne van. Mindenki megtalálhatja a hozzá közel állót, de ugyanez igaz a kenyerekre is. Nálunk elég nemzetközi a csapat, illetve sok külföldi vendégünk is van, valahogy mégis mindenki tud kapcsolódni a saját konyhájának ízvilágához a Berale valamelyik összetevője által” – meséli Segal Viktor.
Grillezés a köbön
A grillezéssel kapcsolatban egy igazán egyszerű folyamatra is gondolhatnánk, csak pakoljuk a rácsra a különböző alapanyagokat, amelyeket gazdagon fűszerezünk, de korántsem erről van szó. Talán leginkább a shawarmához hasonlíthatnánk ezt az ételt, de csak a sütés technikájában, mert szintén több rétegben pakolva forog a hús a nyílt tűzön. Már most biztosak vagyunk abban, hogy komoly függőséget okoz a Berale, és rendszeres visszatérők leszünk.
A hús, a fűszerezés és maguk a szószok is hosszas kísérletezés és többszöri kóstolás eredményei,
így született meg a legjobb ízkombináció, amelyet utolsó körben a tulajdonosok és barátaik is teszteltek.
Ezt az egyedi, félkör formájú grillező eszközt speciálisan nekik készítették, és csak a zöldségek készülnek rajta. Az emeletes rácsnak köszönhetően az, ami elkészült, feljebb kerül, de a hő továbbra is melegíti, így egységesen melegen tálalhatják vagy csomagolhatják a fogás minden elemét. Akik nem esznek húst, azok számára jó hír: figyelnek arra, hogy erre a rácsra nem kerül állati eredetű alapanyag, hanem azt külön, egy forgó nyárson, szabad tűzön sütik.
Az alapanyagokon van a hangsúly
A holland borjú frissen érkezik, kiváló, prémiumminőségű hús, illetve a zöldségekben is van néhol egy kis csavar, ugyanis egy picit előfűszerezve kerül a grillbe a paradicsom, a paprika, a hagyma, a káposzta és a krumpli is, viszont utána is kap még egy végső ízbombát. A hús nyársra fűzve készül, de nem henger alakúra – ebben is különleges –, hanem szögletesre formázzák. A végeredmény egy nagyon szaftos és omlós, néhol füstös és az extra fűszerkeveréknek köszönhetően különleges ízélmény.
A titkos fűszerkeverék 15-féle összetevőből áll, így tényleg egy olyan különleges kombináció jön létre, amelyet sehol máshol nem kóstolhatunk,
és ehhez jön még hozzá a nyílt tűz karakteres íze. A húshoz és a zöldségekhez külön fűszerkeveréket használnak, amely a sütés után teszi fel a koronát az ételünkre. Az ételhez 3-féle szószt kínálnak, amely szintén saját kreáció, és több hónapos kísérletezés eredménye: egy chimichurris, egy tahinis és egy petrezselymes-citromos pesztó jellegű szószt kapunk az ételünk mellé, egyszerre mind a hármat. Aki nem szereti a csípőset, azt a rendelésnél ki is hagyhatja. Mindegyik más és más ízélményt ad a húshoz és a zöldségekhez. A petrezselymes-citromos ízű igazán friss, és savassága nagyon jól áll a húsnak, a tahinis viszont nem megy el a savanykásabb irányba, inkább egy karakteres ízvilágú, krémes szósz, a chimichurris pedig egy igazi ízbombaként robban a szánkban, csípőssége viszont nem bántó.
Az ételhez 3-féle kenyér is választható: lavash, amely egy puha és többrétegű örmény lepénykenyér, egy izraeli stílusú pita, amelyet magában is bármikor tudnánk enni. Nem a fojtogatós, fehér, szétesős verzió, hanem kovászos, és pici savanyúsága csak nagyon finoman érződik a háttérben, egyszerűen tökéletes. Végül, de nem utolsósorban egy, a molnárkához hasonlító hosszúkás bucit is választhatunk, amelyet a Marmorstein pékséggel közösen alkottak meg, tej- és vajmentes, mandulatejjel készült, puha és könnyű. A húst kérhetjük a kenyerekbe-lepényekbe töltve, de akár tányérra pakolva is. A lényeg, hogy a zöldségeket mindenképp külön tálalják, hogy a hús extra íze és szaftossága még tökéletesebben érvényesüljön. Az italok tekintetében hagyományos szénsavas üdítőket, Peroni sört és speciális, általuk készített gránátalmás limonádét is kóstolhatunk, ez utóbbit nem érdemes kihagyni, egy csipet mentával és citrommal bolondítják meg, inkább savanykás, mint édes.
Különleges elviteles dobozok, csak kártyás fizetés
Mivel itt tulajdonképpen egy látványkonyháról van szó, ahol minden frissen, a szemünk előtt készül, higiéniai okokból nincs készpénzes fizetés, kizárólag kártyával tudunk fizetni az érintőképernyős rendelési felületen. Nagyon gyors és egyszerű a folyamat, mivel csak azt kell eldöntenünk, melyik tálalási módot választjuk, melyik kenyeret, kérünk-e valami extrát, mi az, amit nem szeretnénk a tálcánkon látni, sőt vegán verziót is választhatunk.
A környezetbarát dobozokat egy speciális technológiának köszönhetően hővel zárják le, így
csöpögésmentesen és könnyen magunkkal vihetjük bárhova az ételeket.
Hamarosan akár házhoz is rendelhetünk. Az étel a csomagolásnak köszönhetően megtartja a minőségét és frissességét, maximum a kenyereket érdemes néhány másodpercre pirítóba vagy serpenyőbe tenni. Logózott papírtáskában elvihetjük akár a munkahelyünkre, akár a közeli parkba vagy a Duna partjára, ha éppen ott szeretnénk elfogyasztani. A logót és az üzlet belső látványvilágát Baráth Dávid készítette, egyszerre jelenik meg benne magának a grillre fűzött húsnak a formavilága, illetve a piros színben maga a tűz.
A Berale a nyár igazi meglepetése volt számunkra. Az egyelőre még a hummusbarral együtt lélegző helyszín reméljük, hogy minél több helyen jelenik majd meg a városban önálló egységként. A grillezést pedig az őszi-téli időszakban is folytatják, így egy kis nyarat csempészve majd a borongósabb-hideg napokba. Ez az ütős fűszerezés és a különleges hús-zöldség kombináció biztosan visszahozza majd a tengerparti nyaralás emlékeit.
ELÉRHETŐSÉGEK
Berale
- 1051 Budapest, Október 6. utca 19. (hummusbar)
(Borítókép: Chalhoub Emil)