Közel 15 éve nyitotta meg a Budai Pékséget a Csöpi Fagyi csapata a Maros utcában, ami egy igazi szerelemprojektként indu
Szenvedély és hitelesség…
… a kulcsszavak mindhármuk számára, és ahogy beszélgetünk velük, ez teljes mértékben át is jön.
„Gyakran járunk – ahogy mi nevezzük – tanulmányúton, ahol végigkóstoljuk a kávékat, péksütiket, fagyikat. Ezekből a tapasztalatokból újabb és újabb felfedezések és ötletek születnek” – meséli Tamás.
Évekig ott álltak maguk is a pultban, személyesen szolgálták ki a vendégeket, így az évek során barátságok is születtek. A Budai Pékségek tényleg azok a helyek, ahol már akkor tudják, mit fog kérni a törzsvendég, amikor belép az ajtón.
„Ott vállalkozunk, ahol élünk. Fontosak számunkra a személyes kapcsolatok, a visszajelzések, és egyszerűen szeretjük ezt a kisvárosi hangulatot. A Margit körúthoz nagyon közel, mégis egy kisebb, barátságos utcában vagyunk.”
„Már régi tervünk volt, hogy nyissunk egy fagyizót, tulajdonképpen a gyerekeink szerették volna, de azért nekünk sem volt ellenünkre” – mesélik nevetve.
Hogyan született meg a Csöpi?
Maga a fagyizó ötlete a gyerekek nyomására történt, de viccet félretéve: a tulajdonosok mindhárman igazi fagyirajongók, akik végigkóstolták már az összes jó fagyit a Balatontól Budapestig, sőt a határokon túl is. Nem kisebb névvel szövetkeztek, mint Szűcs Árpáddal, a világhírű cukrásszal, aki évek óta a Four Seasons hotelek vezető cukrásza. Egy fagyis workshopon találkoztak, amiből igazi egymásra találás, majd együttműködés született. Árpád álmodta meg a recepteket és állította fel a szigorú sztenderdeket. Közös pont volt még, hogy mindannyian maximalisták, akik a minőség és a precíz munka hívei. Több tucat név közül a Csöpi lett a befutó, amelyről mindenki másra asszociál: kedves, utalhat a kis fagyiüzemre és a csöppnyi üzletre, az Ötvös Csöpi-filmekre, a lecsöppenő fagyira, de mindenképp egy nagyon szerethető és könnyen megjegyezhető név.
A fagyi egyáltalán nem egy könnyű műfaj
Az olyan alapízek, mint a vanília, csoki, eper vagy citrom mellett mindig vannak szezonális ajánlatok is, és folyamatosan kísérleteznek új ízekkel. Természetesen nem öncélú a dolog, mert a vásárlók visszajelzése is nagyon fontos szempont számukra. A gyümölcsfagyik természetesen 100% gyümölcsből készülnek, semmiféle adalékanyagot vagy ízfokozót nem adnak hozzájuk, a tejalapú fagyikat pedig házi tejből készítik. Nagyon kényes egyensúlyi játék a fagyikészítés, hiszen teljesen különböző összetételű fagyikat ugyanazon a mínusz 11 fokon, ugyanolyan állagban és minőségben kell a pultból kiadni.
A fagyik kisebb, 3 literes átlátszó tégelyekben sorakoznak a pultban, így a kisebb kiszerelés miatt gyorsabban pörögnek, mindennap frissen, helyben készülnek a fagyizó feletti kis üzemben. Egyszerűen a szemnek is jólesnek a sokféle színben pompázó dobozkák, ahogy a picike, boltíves üzletbe betérünk.
A túrós batyutól a lime-os csokin át a Dulcey mangóig
Az ízek kitalálásánál fontos szempont volt, hogy kapcsolódjon a pékségekhez is, így született meg a Budai túrósbatyu-fagyi, amelybe a krémes túró mellé roppanós túrósbatyu-darabok kerülnek, egyszerre két remek dolog is egyesül, amely a gyerekkorunkat idézi, a krémtúró és maga a túrós batyu leveles tésztája. A kardamomos kávéba saját pörkölésű kávéjuk kerül. Markáns, kesernyés ízű, kiváló fűszere a kardamom, amely egy kicsit egzotikusabbá teszi, kávérajongóknak kifejezetten ajánljuk.
A klasszikus ízek közül a vanília szintén gyerekkorunk főzött fagyiját idézi, de nyilván egy magasabb minőségben, igazi madagaszkári vanília kerül a selymes és lágy főzött fagyiba. Megkérdeztük a srácokat is, kinek mi a kedvence. Nagy favorit a fior di latte, amely amikor ott jártunk, éppen amarena meggyel volt elérhető, de a gyümölcsök cserélődnek (füge, meggy, barack), a fagyi viszont anélkül is abszolút megállná a helyét, de nyilván nemcsak színben, hanem ízben is gazdagítja. A biocitrom kicsit kesernyés, mivel bio, ezért a citrom héja is belekerül a fagyiba, ami még határozottabb ízt kölcsönöz neki. Rendkívül frissítő, éppen úgy, mint a grépfrút vagy a tropical (banán-kivi-mangó-maracuja) és a cukormentes mangó, amelyek biztos igazi közönségkedvencek lesznek nyáron is. A Dulcey mangóba karamellizált fehér csoki kerül, amelyet a pultban meg is nézhetünk a 100 éves csokigyárból érkező Karibi csokival együtt, hiszen a tulajdonosok számára fontos a fagyiedukáció is. Itt nem találunk színes szórásokat, édes önteteket, csak kiváló alapanyagokból készült, minőségi fagyit, ami tényleg nem kíván semmilyen pluszt.
A végére hagytuk a mi személyes kedvenceinket: a sós és pörkölt ízvilágú pisztáciát és a piemonti mogyorót, illetve a hibátlan Jivara lime kombinációt, amelyben a mesés csokiíz után érkezik egy pici, nem túl tolakodó lime-íz. Aki a klasszikus csokit szereti, annak a 66%-os Karibi csoki lesz a befutó, de a pekándiót sem érdemes kihagyni.
A Csöpi fagyi előtt vagy után rögtön betérhetünk a mellette található Budai Kettő Pékségbe, sőt: ha a fagyink mellé innánk egy igazán jó kávét, arra is van lehetőség a teraszon, de természetesen péksütik, szendvicsek, smoothie-k is kaphatók. Utána pedig folytatódhat a fagyizás, mert innen tényleg nagyon nehéz elindulni bárhova.
ELÉRHETŐSÉGEK
Csöpi Fagyi
(Borítókép: Major Kata – We Love Budapest)