Jelképesen Október 7. térre nevezték át a fővárosi Dohány utcai zsinagóga előtti Herzl Tivadar teret két hétre január 7-én. A megemlékezést és a tér átnevezését a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) a Fővárosi Önkormányzattal és Erzsébetváros Önkormányzatával közösen szervezte.

A rendezvényen Jákov Hadasz-Handelszman, Izrael magyarországi nagykövete köszönetét fejezte ki a tér szimbolikus átnevezéséért és a szolidaritásért. Jelképesnek nevezte a tér átnevezését azért is, mert – mint mondta –, itt született Herzl Tivadar, Izrael állam megálmodója és az október 7-i terrortámadás elkövetői ezt az álmot akarták elpusztítani. Úgy folytatta: a terroristák zsidó emberek mellett arabokat, keresztényeket, sőt Afrikából érkezett, mezőgazdasági tanulmányokat folytató diákokat is meggyilkoltak. „Ez a támadás nemcsak Izrael állam, hanem a civilizációnk ellen irányult” – jelentette ki a nagykövet.

Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke arról beszélt: október 7. azt jelenti Izraelnek és a diaszpórának, mint amit szeptember 11. jelent az Egyesült Államoknak. Hozzátette: mindkét cselekményt fanatikus iszlamisták követték el. A Mazsihisz elnöke elítélte a Hamász melletti szolidaritási akciókat, hangsúlyozva, hogy az események miatt a világban újra „fellángolt az Izrael-ellenességbe csomagolt antiszemitizmus parazsa″.

Niedermüller Péter VII. kerületi polgármester szerint az, ami október 7-én történt, a II. világháború utáni egyik legborzalmasabb tömeggyilkosság volt, és hosszú évekre sebet ejtett Izraelen. A Hamász terrortámadásának semmi köze sincs a palesztin néphez és annak szabadságához – emelte ki. A polgármester együttérzését fejezte ki Izrael állammal és az áldozatok családjával.

Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere azt mondta, hogy Budapesten nincs helye az erőszakot legitimáló, relativizáló tüntetéseknek. Ha van valami, amiben a kormány és az ellenzék egyetért, az ez – tette hozzá. A főpolgármester a budapestiek nevében szolidaritását fejezte ki, mint mondta, „osztozunk az izraeli nép fájdalmában”. Herzl Tivadarra utalva kitért arra, hogy Izrael állam létrehozásának gondolata „Budapestről származik″. „Követeljük a túszok azonnali szabadon engedését, és követeljük, hogy a Hamász hagyjon fel az erőszakos cselekményeivel” – hangoztatta a főpolgármester. Frölich Róbert országos főrabbi a túszok szenvedéseire hívta fel a hallgatóság figyelmét. Úgy fogalmazott, „nincs szó arra″, milyen szenvedéseket élhetnek át a túszok, ha még életben vannak.

látnivalók és kultúra

Dohány utcai zsinagóga

Dohány utcai Zsinagógát 1859-ban építették, neo-mór stílusban, 3000 fő befogadására alkalmas.

(Forrás és nyitókép: MTI)

Címkék