Mi már ellátogattunk a FeteKertbe megkóstolni a jó kis bundás kenyeret mindenféle kencével, így arra is biztathatnánk mindenkit, hogy induljon és „vásárlásával támogassa a jó ügyet”. Ehelyett azonban köszönettel tartozunk, hogy csak néhány villamosmegállót kellett utaznunk ahhoz, hogy szuper, új ízeket és olyan minőségi, etikusan, magyar termelők által készített termékeket ismerjünk meg, amik közül a fővárosban még nem mindennel találkozhattunk. Jobban esik a falat, ha tudom, hogy a vásárlásommal hátrányos helyzetű embereket támogatok, de a termékek e nélkül az üzenet nélkül is megállnák a helyüket, a környezet pedig semmiben sem különbözik a kellemes környékbeli brunchozók világától.
A FeTe program 2019-ben indult, kormányzati finanszírozással, Magyarország 300 legszegényebb településének megsegítésére, alapja az úgynevezett diagnózis alapú jelenlét program, melyből időközben módszertan lett. Ennek lényege a folyamatos jelenlét, a bizalmi kapcsolatokon alapuló szociális munka és az élet minden területét érintő segítségnyújtás. Az alábbi videóban a Magyar Református Szeretetszolgálat mutatja be a FeTe keretében végzett munkáját:
A módszer itthon még 2004-ben, jóval az átfogó program elindulása előtt debütált, az első, nekik köszönhető kisüzem 2015-ben, Gyulajon nyílt, az átfogó program pedig 2016-ban, Tiszabőn vette kezdetét. Innentől hosszú út vezetett oda, hogy létrejöjjön a Máltai Manufaktúra Nonprofit Kft, amely összefogta az ország különböző pontjain működő üzemeket. A FeTe programban a Máltai Szeretetszolgálat mellett mintegy 20 kisebb és nagyobb jótékonysági szervezet vesz részt, tavaly decemberben pedig megnyílhatott a FeteKert, a gazdaságfejlesztés eredményeit, a kisüzemekben készült termékeket áruló bolt is.
A folyamat persze nem volt könnyű, hiszen meg kellett találni azokat, akik szeretnek és tudnak egy ilyen üzemben dolgozni, a vezetőknek pedig egyszerre kell keménynek és empatikusnak, de kiváló szakembernek is lenniük. A jó munka eredményét viszont a boltba lépve azonnal látjuk. A mátraverebélyi varroda által újrahasznosított farmerek felhasználásával készült huzattal borított pad hívogat a pihenésre, teánkat egy nagyon helyes porceláncsészében kapjuk, ez a szeretetszolgálathoz kötehető pátyi üzemben készült. Mindehhez pedig a specialty kávézók világát idéző La Marzocco gép készíti az eszpresszót, a FeteKert számára pörkölt kávéból. A világos, letisztult környezet egységes képet alkot, egyáltalán nem érezzük úgy, hogy bármi is kilógna belőle, akár a berendezés elemei, akár a falak mentén elhelyezett polcokon található csinos dobozokba zárt termékek közül.
A teljesség igénye nélkül találhatók
itt a Máltai Manufaktúrától származó csatnik és kencék, Hernádszentandrásról BioSzentAndrás szörpök, kávés vagy mentás mézek a fulókércsi Urbán Méztől, a már előbb is említett Tiszabőről
érkező teák, az Igazgyöngy Alapítvány termékei, de Tiszaburán készült teák és textil, újraszalvéták, Mátraverebélyről babzsákfotelek.
Mi természetesen kipróbáltuk a helyben fogyasztható finomságokat is. Ha csak egy gyors reggelit dobnánk be, akkor az Elfogadás Sütöde termékeiből válogathatunk cappuccinónkhoz (790 Ft). Mi azonban nagyon éhesek voltunk, így maradtunk a laktatóbb fogásoknál. Jóllehet, ezekhez a saláta még nem saját termelőtől érkezik, a pulton már ott figyelnek a Baptista Szeretetszolgálat besenyődi rotower farmján termesztett saláták és mikrozöldek, és a nagyon finom, kovászos kenyérből készült és kis sült szalonnával még ropogósabbá tett bundás kenyérhez (1990 Ft) már a Máltai Manufaktúra csatnijait, kencéit kapjuk.
Ezek közül a legfinomabb a kesudiós-tormás volt – mivel a FeteKert üzlet is egyben, azonnal vehettünk is belőle otthonra egy üveggel (1500 Ft). A lecsót (2680 Ft) ugyanígy kétféleképp próbálhatjuk ki, a boltban üvegben is megvásárolható a Máltai Manufaktúra készítette alap, de kiadós ropogós kolbászos, helyben fogyasztható ebédként is felturbózhatjuk a napunkat vele. Ezenkívül a Máltai Manufaktúra szilvás hagymacsatnijával még ízletesebbé tett miniszendvicseket (590 Ft / db) is megkóstolhatjuk, az ebédet pedig nagyon finom almás-céklás vagy almás-homoktövises lével (200 Ft / dl) öblíthetjük le.
Nem mi vagyunk az egyetlenek, akiket meglep a FeteKert szuper hangulata. Néhány kisüzem dolgozói már ellátogattak a boltba, pont olyan meglepve és örömmel látták az általuk készített termékeket ebben a visszafogott és kellemes környezetben, ahogy mi fogyasztjuk őket otthon vagy a helyszínen. A bolt egyelőre keddtől szombatig reggel 7 és délután 4 (szombaton 2-ig) között tart nyitva, hamarosan pedig az eddigiek mellett még több finomság, friss zöldség és gyümölcs is lesz a kínálatban, így érdemes lesz időről időre visszatérni és nyomon követni a szuper kezdeményezés fejlődését.