A Budapesti Tavaszi Fesztivál vezérlő látványosságát, az ún. Tavaszvillamost a BKV Zrt. és a Budapest Brand közösen álmodta meg. Így virágba borult és a fesztivál színeibe öltözött a 47-es vonalán közlekedő egyik villamos, melynek fedélzetén színes ablakmatricák, virágdekoráció és műfű borítás teremti meg a tavaszi hangulatot. A Tavaszvillamos már jár egy ideje, elcsíphető az említett vonalon, és ez egészen a Budapesti Tavaszi Fesztivál végéig, vagyis május 15-ig így lesz: addig menetrendszerűen közlekedik a Deák tér és a Városház tér között.
A Budapesti Tavaszi Fesztivál ideje alatt, sőt a fesztivál részeként nyitja meg kapuit egy új kulturális és közösségi hely, a Kristály Színtér, ami az idén 100 éves Városmajori Szabadtéri Színpad új programhelyszíne a Margitszigeten. A Kristály Színtér az egykori ásványvíz-palackozó üzem Bauhaus felé kacsingató épületében talált otthonra. A május 1-jei megnyitóünnepségre a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretén belül kerül sor, egy nem hagyományos majális, a Szabad Terek Majális formájában. Ebben az új térben lép majd fel a Trafó újcirkusz-produkciója (Alexander Vantournhout/Not Standing: Screws Belgiumból), valamint a Duda Éva Társulat a Golden Section/I Shall Be Free című dupla estjével, és itt lesz az igazi különlegességnek ígérkező Cinema Mystica immerzív digitális művészeti kiállítás is.
A fesztivál a Budapesti Fesztiválzenekar nyitókoncertjével kezdődik, amire a Budapesti Kongresszusi Központban kerül sor. A zenekart, mely az amerikai zeneszerzés ikonikus alakjainak darabjait játssza el, David Robertson vezényli majd. Lengyelországból érkezik a TR Warszawa előadása, ami nem más, mint Wéber Kata drámája, a Pieces of a Woman, a darabot pedig Mundruczó Kornél rendezte. Izgalmasnak ígérkezik Dubóczky Gergely és a Budapest Sound Collective Csillagórák című koncertje, amire a Magyar Zene Házában kerül sor.
Idén a Budapesti Tavaszi Fesztivál partnere lesz több jelentős autonóm kezdeményezésnek is, így amolyan gyűjtőplatformként lép fel. A fesztivál részeként kerül megrendezésre a kirakART, ahol kirakatokban színházi előadások és kiállítások várják a járókelőket városszerte. Az egyhetes Anyacsak1 színházi fesztivált a Jurányi, a Manna Produkció és a Radnóti Színház szervezi, és a bemutatásra kerülő darabok mindegyike a szülővé válásról szól majd. A Budapest Bábszínházban május 5. és 9. között rendezik meg a Zsinór nélkül nevet viselő, felnőtteknek szóló, független bábos fesztivált.
A művészet szabadságát hirdeti május 10. és 15. között a Freeszemle, a Freeszfe második fesztiválja. Független filmesek munkái, a Freeszfe hallgatóinak színházi előadásai, beszélgetések, egyetemi előadások, civil szervezetek találkozói és aukció is szerepelnek a programjukban. Az ALT.BP szubkulturális minifesztivál, ami több helyszínen – az 1111 galériától a Düreren át a Toldi Klubig – várja mindazokat, akik a sokszínű nagyváros progresszív alkotóira és alkotásaira kíváncsiak. És ez még messze nem minden, a Budapesti Tavaszi Fesztivál ennél jóval több, izgalmasabbnál izgalmasabb programot kínál, itt találhatjuk meg valamennyit és választhatjuk ki közülük azokat, amik a leginkább érdekelnek bennünket.