A déli összekötő szárny egy aránylag keskeny épületrész a Budavári Palota együttesén belül, amely Hauszmann Alajos tervei alapján épült az új, krisztinavárosi szárnnyal egy időben. Itt hozták létre 1902-ben a nemzetközi hírű Szent István-termet, amit a keleti és a nyugati palotaszárnyból is meg lehetett közelíteni. Mindkét homlokzatot közel egyformán alakították ki, az Oroszlános udvar felőli, északi kapu két oldalára Senyei Károly Háború és Béke című szoborcsoportjának alakjai kerültek.
A II. világháborúban a déli összekötő palotaszárny súlyos sérüléseket szenvedett. A Gellért-hegyre néző homlokzatot helyreállítás helyett az állampárt utasítására leegyszerűsítve átépítették, és évtizedekig csupán az udvari nézete emlékeztetett az eredeti állapotokra. Az épületrészben megsemmisült a Szent István-terem is, helyén a háborút követő átépítés után dolgozószobát és tárolóhelyiséget alakítottak ki.
A déli oldalon már messziről látható a Budavári Palota elsőként helyreállított homlokzata, amely most olyan lett, mint ahogy a századfordulón Hauszmann Alajos megálmodta. A II. világháború után kialakított lecsupaszított falak és jellegtelen ablakok helyett visszakerültek a homlokzatot díszítő, süttői mészkőből készült oszlopok és domborművek. Helyreállításra kerültek az eredeti, Hauszmann tervezte és Thék Endre gyártotta ablakokkal megegyező nyílászárók is. A munkálatokat fal-, műemlékvédelmi és régészeti kutatással kezdték. A feltárt részleteket, valamint archív fotókat is felhasználtak a hiteles végeredmény érdekében.
Az Oroszlános udvar felőli, északi oldalon jelenleg a restaurátor szakemberek megtisztítják és javítják a kőelemeket. A korhű ablakok már itt is a helyükre kerültek, a bejárat pedig a Hauszmann-kori faragott fakapuit kapja vissza. A munkálatok végeztével új díszkivilágítást is a palotaszárny szépségét. Az eredeti állapotában helyreállított déli összekötő szárny és az újjászületett Szent István-terem kapuit 2021. augusztus 20-án nyitják meg a nagyközönség előtt, az első napokban ingyenesen.