
Kultúra
60 év gramofonlemezeit hallgathatjuk meg az Országos Széchényi Könyvtár legújabb online adatbázisában
Bő fél éven belül az ötödik online tartalomszolgáltatását indítja el az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK). Ezúttal több mint 2600 digitalizált hangfelvétel válik elérhetővé a nagyközönség és a kutatók számára a Hangtár nevű digitális adatbázisban. A régi gramofonlemezek előadói között ott találjuk Blaha Lujzát is.
A magyar kultúra napján, vagyis január 22-én startolt az oldal, a több mint 150 órányi archív hanganyagot tartalmazó Hangtár. A könyvtár Színháztörténeti és Zeneműtár gramofonlemez-gyűjteményének anyagából válogattak, és a válogatás folyamatosan bővül. A böngészni vágyók tíz kategória közül válogathatnak, a tájékozódást pedig gazdag tárgyszókészlet, részletes bibliográfiai adatok és jó minőségben digitalizált címkefotók segítik. A fókuszban a zenei műfajok állnak, de prózai hangdokumentumok is helyet kaptak a válogatásban. A könyvtár gyűjteményében az 1904 és 1962 közötti időszakban megjelent, hazai gyártású lemezek találhatók – bár vannak köztük külföldön kiadottak is (ezeket 1902 és az 1950-es évek vége között rögzítették).

A most indult honlapon többségében 1926 utáni, már mikrofonnal készült és emiatt jobb minőségű felvételeket hallgathatunk meg, de a korai, akusztikus hangrögzítési eljárással rögzítettek is képviseltetik magukat. A legkorábbi felvételen a legendás Blaha Lujza hallható – ez 1902-ben készült, Budapesten. A gramofon egyébként a 19. század végén jelent meg, széles körben pedig a két világháború között terjedt el, és alapvetően változtatta meg a zenehallgatási szokásokat, a közízlést, és jelentős hatással volt a társas életre is.